Ta niewielka objętościowo nowelizacja w prawie pracy jest jedną z najważniejszych w ostatnich latach pod względem skutków - teraz pracownicy zyskali duże uprawnienia w sporach z pracodawcami. Po zwolnieniu mogą domagać się przywrócenia do pracy już przez sąd I instancji i wrócić na stanowisko jeszcze przed prawomocnym zakończeniem procesu.
To ważna informacja, bo w sprawach pracowniczych procesy mogą trwać nawet kilka lat a pracownik pozostaje wówczas zwykle bez źródła dochodu. Proces w sądzie rejonowym trwa, wg statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości, zwykle około roku a potem kolejne pól roku albo dłużej trwa oczekiwanie na wyrok sadu odwoławczego. - Teraz zwolniony z pracy będzie śledził przebieg procesu zza swojego biurka - pisze Rzeczpospolita.
Zdaniem eksperta dziennika, Sławomira Parucha, partnera w kancelarii Raczkowski Paruch, dotychczas większość zwolnionych walczyła jedynie o odszkodowanie, gdyż przywrócenie do pracy po latach procesu było bezcelowe. -Teraz roszczenie o przywrócenie do pracy z pewnością wróci do łask - ocenia ekspert. Jego zdaniem dla pracodawców oznacza to zwiększone ryzyko powrotu zwolnionego i związanych z tym komplikacji organizacyjnych i kosztowych. Z kolei za ugodowe zakończenie sporu przedsiębiorca będzie musiał zapłacić więcej.
Tymczasem współpraca z pracownikiem, który został zwolniony, ale decyzją sądu wrócił do pracy, może być bardzo trudna. W związku ze spodziewanym spowolnieniem gospodarczym w niedalekiej przyszłości może dojść do koniecznej redukcji zatrudnienia w wielu firmach. Jeśli sąd II instancji uzna, że przywrócenie do pracy było bezcelowe, pracodawca nie może liczyć na rekompensatę kosztów zatrudnienia niechcianego pracownika.