Nowy koronawirus ma już kilka ognisk rozprzestrzeniania się w Europie. W specjalnym oświadczeniu Główny Inspektor Sanitarny ogłosił, że nie zaleca obecnie podróżowania nie tylko do Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu ale również i Włoch. Osoby, które wracają do Polski ze wymienionych krajów, powinny uważnie obserwować swój stan zdrowia, a w przypadku zauważenia objawów choroby – skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego w szpitalu.
Na koronawirusa – praca zdalna
Jak podaje bankier.pl, część pracodawców w ostatnich dniach poinformowała swoich podwładnych, że w przypadku osób wracających z zagranicy proszą o kontakt z działem kadr lub bezpośrednim przełożonym, aby ustalić ewentualne warunki pracy zdalnej.
Główny Inspektor Sanitarny w najnowszej informacji związanej z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem we Włoszech określił zasady postępowania, ale na chwilę obecną nie widzi uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
Kancelaria prawna PCS Paruch Chruściel Schiffter wydała specjalną broszurę na LinkedInie, która ma pomóc pracodawcom w walce z koronawirusem. Wynika z niej, że pracodawca nie ma możliwości wysłania pracownika na przymusowy urlop. Zagrożenie koronawirusem może jednak uzasadniać zaproponowanie pracownikom wykorzystania zaległego, bądź bieżącego urlopu wypoczynkowego w celu ograniczenia kontaktów z innymi osobami i zapobieżenia rozprzestrzeniania się wirusa. Pracownicy mogą również złożyć wniosek o urlop bezpłatny i pracodawca może udzielić im takiego urlopu - wyjaśnia kancelaria.
W związku z możliwym zarażeniem pracownika, pracodawca ma prawo odmówić dopuszczenia podwładnego do pracy oraz może skierować go na badania kontrole. Pracownik w takim przypadku ma obowiązek wykonać badania. - Wszelkie inne formy izolowania pracownika mogą być postrzegane jako szykana czy dyskryminacja i mogą powodować zarzuty pod adresem pracodawcy - wyjaśniają twórcy broszury "Pracodawcy w walce z koronawirusem".
Podróże służbowe i odmowa wyjazdu
Czy pracownik może odmówić wyjazdu w podróż służbową do obszarów zagrożonych koronawirusem? Jak wyjaśnia Kancelaria PCS Paruch Chruściel Schiffter, polecenie wyjazdu w podróż służbową należy traktować jako polecenie służbowego i jest ono co do zasady dla pracownika wiążące. Podwładny może odmówić tylko, jeśli taki wyjazd zagrażałby jego życiu i zdrowiu, co może zostać podparte ostrzeżeniem MSZ lub GIS przed podróżą do zagrożonego chorobą kraju - informuje bankier.pl.
Zwolnienie lekarskie czy home office na koronawirusa?
Pracownik, który wrócił z rejonów, gdzie wykryto zakażenie lub miał kontakt z osobami zarażonymi, ale nie ma objawów chorobowych, może zawnioskować o pracę zdalną i pracodawca powinien się do tej prośby przychylić. Natomiast jeżeli współpracownik wrócił w ciągu ostatnich 14 dni z zagrożonych krajów, również można poprosić o możliwość wykonywania pracy z domu – jednak, jak wynika z informacji GIS – w takim przypadku nie jest to konieczne. Jeśli charakter pracy nie pozwala na wykonywanie jej z domu, to pracodawca ma możliwość na wniosek pracownika zwolnić go z obowiązku wypełniania zadań.