Z ankiety przeprowadzonej wśród przedsiębiorstw zrzeszonych w organizacji Pracodawcy RP wynika też, że sytuacja w polskich firmach jest coraz gorsza. Przedsiębiorcy, którzy odpowiedzieli na nią, w większości należą do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na pytanie, czy pandemia spowodowała spadek przychodów, twierdząco odpowiedziało aż 93 proc. firm. Jedna trzecia z nich już straciła od 26 do 50 proc. przychodów, natomiast stratę od 51 do 75 proc. odnotowała niemal co czwarta.
Perspektywy dla biznesu są słabe, a hucznie zapowiadana tarcza antykryzysowa okazuje się niewystarczająca.
Niemal 54 proc. zapytanych przedsiębiorców oceniło rozwiązania zawarte w tarczy jako bardzo złe, a 24 proc. jako złe. Tylko 7 proc. przedsiębiorców uważa, że są one dobre albo bardzo dobre. Natomiast na pytanie, która propozycja zawarta w tarczy ma największe znaczenie, przedsiębiorcy najczęściej wskazali na zwolnienia z płatności ZUS, a niektórzy uznali że żadna z nich.
Pracodawcy RP zapytali przedsiębiorców również o plany dotyczące redukcji zatrudnienia. W marcu zwolniło pracowników niewiele ponad 30 proc. zapytanych firm. W ciągu kolejnych trzech miesięcy planuje to aż 66,5 proc. firm. Skala redukcji zatrudnienia jest różna: na przykład jedna piąta pytanych zamierza zwolnić od 11 do 20 proc. pracowników, a co dziesiąta od 21 do 30 proc. załogi.
Z innego badania wynika, że blisko połowa firm w warunkach kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa utrzyma stabilność finansową przez najwyżej 2-3 miesiące. Co siódma firma jest w stanie wytrwać do czterech tygodni, a część już teraz nie daje rady.
Więcej na pb.pl.