Koncern Procter & Gamble zredukował ilość plastiku wykorzystywanego przy produkcji swoich opakowań.
Justyna Rymkiewicz, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Europie Środkowej, P&G mówi:
Do 2030 roku opakowania produktów koncernu mają w 100 proc. nadawać się do recyklingu lub do wielokrotnego użytku. Jednocześnie P&G chce zmniejszyć użycie plastiku pierwotnego w swoich opakowaniach o 50 proc. – czytamy w komunikacie.
Więcej tworzywa z drugiego obiegu w opakowaniach
Marka Lenor, oferująca płyny do płukania, od 2023 roku wszystkie opakowania produkuje wyłącznie z plastiku pochodzącego z recyklingu poużytkowego (PCR). Równocześnie w pełni nadają się one do ponownego przetworzenia. Choć z tego surowca korzysta wiele marek P&G, to Lenor wykorzystuje go w całym portfolio.
P&G nie poprzestaje jednak na optymalizacji zastosowania tworzyw sztucznych. W produkcji swoich opakowań koncern sięga również po alternatywne surowce.
Karton i papier jako alternatywy dla plastiku
Jak pogodzić dążenie do znacznej redukcji plastiku w opakowaniach na kapsułki do prania z wymogami bezpiecznego przechowywania, które zapewniał dotąd wytrzymały i wodoodporny plastik? Wprowadzone niedawno na polski rynek opakowanie kapsułek Ariel Ecoclic wykonane jest z kartonu, który w 70 proc. pochodzi z recyklingu.
Materiał posiada także certyfikat Forest Stewardship Council (FSC): to potwierdzenie, że użyty surowiec pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Ponadto opakowanie nadaje się do ponownego przetworzenia. Z danych P&G wynika, że zmiana opakowań kapsułek Ariel z plastikowych na kartonowe umożliwi zaoszczędzenie 6,5 tys. ton tworzyw sztucznych rocznie w samej Europie. Wprowadzenie opakowania na rynek było poprzedzone czterem latami badań w centrach innowacji firmy oraz testami z udziałem ponad 2 tys. konsumentów.
Czytaj też: P&G z myślą o klientach z niepełnosprawnościami stworzył nowe opakowanie kapsułek (wiadomoscikosmetyczne.pl)
Z tworzyw sztucznych na rzecz kartonu rezygnują również marki Gillette i Gillette Venus. Nowe opakowania maszynek systemowych (z wymienialnymi główkami) nie zawierają plastiku i są wykonane w ponad 50 proc. z certyfikowanych przez FSC włókien pochodzących z recyklingu. Znajdująca się wewnątrz opakowania „tacka” na maszynkę wytworzona jest z kolei z papieru pochodzącego w 95 proc. z odzysku. Całość nadaje się do ponownego przetworzenia.
Naukowcy P&G testujący alternatywne materiały opracowali również metodę produkcji cienkiego i wytrzymałego papieru. Rozwiązanie to już jest dostępne dla konsumentów – produkty Always Cotton Protection Pad są sprzedawane w papierowych opakowaniach nadających się do recyklingu.