To efekt odbicia rynku pracy, które rozpoczęło się w czerwcu (+12 tys.) i nadal trwa. Dla porównania, w marcu, kwietniu i maju polska gospodarka straciła 272 tys. etatów licząc tylko firmy zatrudniające ponad 9 pracowników.
Największy kryzys zatrudnienia miał miejsce w kwietniu br., gdy GUS pokazał historyczny spadek liczby etatów o 152,9 tys., co było efektem przejścia pracowników na zasiłki opiekuńcze i chorobowe, urlopy bezpłatne czy „postojowe”. W maju ruszyło „odmrażanie gospodarki”, ale z rynku odeszło kolejnych 85 tys. etatów.
- W lipcu 2020 r. zaobserwowano w podmiotach przywracanie wymiarów etatów pracowników sprzed pandemii, powracanie pracowników z zasiłków opiekuńczych, chorobowych i urlopów bezpłatnych, a także wznawianie przyjęć w jednostkach. Przełożyło się to na wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 1,1% w porównaniu z czerwcem br. (w czerwcu br. w stosunku do maja br. zaobserwowano wzrost o 0,2%). W porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, w lipcu br. kontynuowany był spadek przeciętnego zatrudnienia (o 2,3%), lecz w mniejszym stopniu niż w poprzednim miesiącu, kiedy wynosił 3,3% - informuje GUS.
W ujęciu rocznym zatrudnienie pozostaje niższe o 2,3 proc., ale jest lepiej niż w czerwcu i lepiej niż przewidywali ekonomiści.
Wynagrodzenie też na plus
Przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych wyniosło w lipcu 5381,65 złotych i nominalnie było o 3,8 proc. wyższe niż przed rokiem – obliczył GUS. To pozytywne zaskoczenie, bo ekonomiści spodziewali się dynamiki „średniej krajowej” na poziomie 2,9 proc. rdr wobec 3,6 proc. odnotowanych w maju.
- W lipcu br., w porównaniu z czerwcem br., odnotowano wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw. Spowodowane było to m.in. kontynuacją wypłat premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych, (które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń, a także w części jednostek podwyżkami pensji oraz przywracaniem wysokości wynagrodzeń do poziomu sprzed pandemii – dodaje GUS.