
Zgodnie z przedstawioną propozycją, w Kodeksie pracy ma ulec zmianie jeden z kluczowych artykułów dotyczących mobbingu. Art. 943 par. 2 ma brzmieć następująco: "Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu albo różnicowaniu wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników".
Zdaniem autorów proponowanych zmian w Kodeksie pracy, "projektowane rozszerzenie definicji mobbingu stanowić będzie wzmocnienie instrumentów prawnych zapewniających respektowanie zasady równouprawnienia kobiet w zakresie wynagrodzenia za taką samą pracę lub pracę takiej samej wartości".
Przypominają też, że Konstytucja RP chroni zasadę równouprawnienia płci m.in w życiu gospodarczym, więc obie płcie mają równe prawo do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych. Zasada równości wynagrodzenia bez dyskryminacji ze względu na płeć jest też chroniona prawnie w Unii Europejskiej.
Choć w Polsce dyskryminacja płacowa jest prawnie zakazana, to w praktyce wciąż mamy do czynienia z tzw. gender pay gap, czyli zróżnicowaniem płac ze względu na płeć - zwanym też luką płacową. Ze statystyk GUS wynika, że w 2018 r. przeciętne wynagrodzenie mężczyzn było o 19,9 proc. wyższe od przeciętnego wynagrodzenia kobiet. W przypadku funkcji kierowników ds. obsługi biznesu i zarządzania mężczyźni zarabiają średnio prawie 35 proc. więcej niż kobiety, a w przypadku specjalistów ds. finansowych – o prawie 40 proc.