StoryEditor
Biznes
06.10.2022 00:00

Przejmujesz zarządzanie firmą rodzinną i boisz się? Nie jesteś wyjątkiem

Boję się tego, co czeka naszą firmę – co z kryzysem, co z wojną, jak zarządzać firmą w chaosie? „Sukcesja – suma wszystkich strachów” to myśl przewodnia organizowanego przez Instytut Biznesu Rodzinnego Kongresu Next Generation – wydarzenia dla młodego pokolenia przedsiębiorców z firm rodzinnych, również z sektora kosmetycznego, szukających swojego miejsca w firmie oraz w rodzinie biznesowej. Kongres odbędzie się już 20 października w Poznaniu. Wiadomości Kosmetyczne są patronem medialnym wydarzenia.

Co jeśli nigdy nie będę taki jak tata? Skąd mam wiedzieć, czy sobie poradzę? Ciągle się kłócimy, gdy rozmawiamy o przyszłości, nie potrafimy zachować harmonii w rodzinie… Czy może być inaczej? Boję się tego, co czeka naszą firmę – co z kryzysem, co z wojną, jak zarządzać firmą w chaosie?

„Sukcesja – suma wszystkich strachów” to myśl przewodnia organizowanego przez Instytut Biznesu Rodzinnego  Kongresu Next Generation – wydarzenia dla młodego pokolenia przedsiębiorców z firm rodzinnych szukających swojego miejsca w firmie  oraz w rodzinie biznesowej. Kongres odbędzie się 20 października. Wstęp jest tylko dla odważnych, ponieważ uczestnicy wydarzenia będą mierzyć się z własnymi lękami, zderzą się z trudnymi i emocjonalnymi tematami, by na końcu wrócić do domu z receptą na pokonanie strachów związanych z procesem zmiany pokoleniowej.

Wśród prelegentów swoją reprezentację ma branża kosmetyczna. Glos zabierze Karol Szmich, prezes polskiej firmy Delia Cosmetics, który 7 lat temu przejął zarządzanie przedsiębiorstwem po rodzicach.

Kongres NextG jest także miejscem nawiązania długoletnich biznesowych relacji i świetnej zabawy w gronie ok. 150 sukcesorów z polskich przedsiębiorstw rodzinnych.

Wiadomości Kosmetyczne są patronem medialnym wydarzenia. Dzięki temu, na hasło „Prasa” otrzymacie Państwo 25 proc. zniżki przy zapisie na kongres. Szczegółowy program NextG oraz rejestracja na stronie: www.nextg.pl 

Dlaczego młodzi boją się przejmować firmy po rodzicach?

– Wiemy, że zaledwie 8 proc. sukcesorów chce przejąć́ firmę̨ po rodzicach. Dlatego podczas Kongresu NextG polscy sukcesorzy słyszą historie zarówno sukcesów jak i porażek swojego pokolenia w firmach i poza nimi. Konfrontują swoje wyobrażenia o przejęciu firmy rodzinnej z rzeczywistością zbudowaną przez swoich rodziców czy dziadków. Młodzi przedsiębiorcy dzielą się tutaj swoimi doświadczeniami i nawiązują relacje, które niejednokrotnie zostają z nimi na długie lata – mówi prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego dr Adrianna Lewandowska, MBA.

Czytaj także: Dr Adrianna Lewandowska: Sukcesja po polsku. Dzieci zmuszone do przejęcia zarządzania firmą nigdy nie zostają liderami

Proces sukcesji budzi wiele emocji w rodzinach biznesowych – jest mnóstwo pytań, sporo niepewności, zdarzają się kłótnie. Podczas Kongresu NextG Instytut Biznesu Rodzinnego odważnie podejmie temat sukcesyjnych wyzwań i pomoże młodym przedsiębiorcom znaleźć rozwiązania na sukcesyjne lęki. Wszystko w wyjątkowym miejscu – Forcie VI w Poznaniu – który tego dnia zamiast muzealnych pomieszczeń otworzy przed uczestnikami „salony strachów”. W każdym z 10 salonów sukcesorzy pod przewodnictwem ekspertów wspólnie zmierzą się z problemami w procesie sukcesji. To nie będzie pasywne słuchanie. NextG to aktywne uczestnictwo – wymiana myśli, dyskusje. Każda opinia jest ważna!

Jak zawsze NextG skupia się na praktyce, na konkretnych rozwiązaniach, które można wykorzystać w firmach i rodzinach po powrocie do domu. Agenda koncentruje się na 4 obszarach ważnych z punktu widzenia sukcesora: „ja” w rodzinie biznesowej, „ja” w firmie rodzinnej, moje kompetencje, biznesowa niepewność. Uczestnicy mogą wybrać z agendy to, co dla nich najważniejsze.  Każdy sam decyduje, w co się „włącza”. Ważny jest także dostęp do konsultacji z ekspertami przez cały czas trwania wydarzenia.

Czym zajmuje się Instytut Biznesu Rodzinnego?

Instytut Biznesu Rodzinnego to Centrum Usług o Firmach Rodzinnych w Polsce i za granicą. Misją Instytutu jest profesjonalizacja polskich przedsiębiorstw rodzinnych poprzez doradztwo w zakresie procesu sukcesji, strategii międzypokoleniowych i Konstytucji Firm Rodzinnych, szerzenie wiedzy, dobrych praktyk, prowadzenie i publikowanie wyników badań naukowych oraz wymiana doświadczeń. Każdego roku Instytut organizuje szereg wydarzeń́ dedykowanych firmom rodzinnym, które są unikatową platformą wymiany doświadczeń́ i okazją do nawiązania relacji biznesowych.

  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
03.04.2025 15:29
Nadège Vignaud nową dyrektorką generalną Coty we Francji
Nadege Vignaud

Firma Coty ogłosiła mianowanie Nadège Vignaud na stanowisko dyrektorki generalnej na rynku francuskim. Vignaud dołączyła do koncernu w 2019 roku jako Global Consumer & Market Insights Director w Dziale Luksusowym i od tego czasu zajmowała szereg kluczowych stanowisk kierowniczych. Jej doświadczenie obejmuje zarówno analizy rynku, jak i strategie komercyjne, co czyni ją istotnym wzmocnieniem dla lokalnych struktur firmy.

Ostatnio Vignaud pełniła funkcję VP Global Commercial Strategies, Portfolio & Business Development w Dziale Luksusowym Coty. Firma nie podała jeszcze nazwiska osoby, która zastąpi ją na tym stanowisku. Awans Vignaud wpisuje się w strategię umacniania pozycji Coty we Francji – jednym z najważniejszych rynków dla branży perfumeryjnej.

Vignaud w swoim oświadczeniu podkreśliła znaczenie dziedzictwa Coty: „Firma ma bogatą, 120-letnią historię, zakorzenioną w Paryżu jako pionier w dziedzinie zapachów. Cieszę się na możliwość kierowania zespołem Coty France i wspierania dalszego wzrostu naszej marki”. Wskazuje to na zamiar dalszego rozwoju działalności firmy w kraju pochodzenia marki.

Francja pozostaje kluczowym rynkiem dla Coty, który w ostatnich latach odnotowuje stabilny wzrost w sektorze produktów luksusowych. Przejęcie sterów przez osobę z dużym doświadczeniem w analizie rynkowej i rozwoju portfolio produktowego może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności Coty wobec innych globalnych graczy na francuskim rynku kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
03.04.2025 13:26
Estée Lauder stanie przed sądem za wprowadzanie inwestorów w błąd
Timwkwaizwohfjw, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Amerykański gigant branży kosmetycznej, The Estée Lauder Companies, będzie musiał stawić czoła zarzutom o wprowadzenie w błąd akcjonariuszy. Jak poinformowała agencja Reuters, sędzia federalny uznał, że firma dopuściła się „wielu wprowadzających w błąd pominięć” oraz posługiwała się „półprawdami” w swoich komunikatach dla inwestorów. Sprawa trafiła do sądu okręgowego w Stanach Zjednoczonych.

Zarzuty dotyczą głównie ukrywania przez Estée Lauder nadmiernej zależności od sprzedaży na tzw. szarym rynku w Chinach. Chodzi tu konkretnie o działalność „daigou” – niezależnych pośredników kupujących luksusowe produkty za granicą i odsprzedających je na rynku chińskim. Pozew zbiorowy zarzuca firmie, że nie poinformowała inwestorów o skali tej zależności, co miało szczególne znaczenie po zaostrzeniu regulacji wobec tego rodzaju działalności przez władze chińskie.

Sędzia Arun Subramanian, cytowany przez Reuters, podkreślił, że przedstawiciele Estée Lauder przypisywali spadki sprzedaży wielu czynnikom, pomijając przy tym wpływ ograniczenia działalności „daigou”. Jednocześnie – jak zauważył sąd – firma uspokajała inwestorów, zapewniając, że poprawa sytuacji jest „już w drodze”, co mogło wprowadzać ich w błąd.

The Estée Lauder Companies, właściciel takich marek jak Tom Ford, nie skomentował sprawy mimo próśb ze strony Reutersa. Postępowanie sądowe będzie miało istotne znaczenie nie tylko dla przyszłości spółki na rynku kapitałowym, ale również może wyznaczyć nowe standardy w zakresie przejrzystości raportowania finansowego w branży dóbr luksusowych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
03. kwiecień 2025 22:16