Co jest dziś największym wyzwaniem w dalszym rozwoju biznesu na rynku kosmetycznym dla firm takich jak Wasza?
Wyzwań oczywiście jest wiele. Obserwujemy obecnie dość małą barierę wejścia na rynek kosmetyczny. Dzięki szerokiej ofercie producentów kontraktowych – do których my również jako Inglot należymy – wystarczy dobry, kreatywny pomysł i wcale nie aż tak duży kapitał, by wystartować z nową marką i stać się jednym z graczy na rynku. Jeśli za takim brandem stoi dodatkowo powszechnie znana osoba, to produkty stają się jeszcze bardziej pożądane.
Zmieniają się również preferencje konsumentów. Sklepy monobrandowe tracą atrakcyjność na rzecz multibrandów, gdzie konsumenci mają więcej kategorii i szerszy wybór. Wyzwaniem naturalnie są też rosnące koszty, zarówno najmów, jaki surowców i opakowań.
Jakich tendencji na rynku spodziewacie się do końca 2023 i w 2024 r.? Liczycie na wzrost zainteresowania produktami do makijażu? W jakich kategoriach może ono być najmocniejszy?
Słysząc Inglot ma się przed oczami makijaż, ale mało kto wie, że zdecydowana część naszych produktów zawiera składniki pielęgnacyjne. Klienci są bardzo świadomi i znają potrzeby swojej skóry. Dlatego najbliższy czas to dla nas jeszcze większe skupienie się na łączeniu makeupu ze skincarem w nowych, innowacyjnych produktach.
Kolejnym trendem jest na pewno multifunkcyjność kosmetyków. Jednym produktem możemy zarówno pomalować usta, policzki jak i powieki, w dodatku bez użycia pędzla. Czy to nie jest super?
Coraz większe znaczenie ma też zrównoważony rozwój, choć dziś trudno nazwać to tylko trendem. Obecnie to konieczność, którą trzeba uwzględnić w swoich bieżących działaniach i planach. Uważność dotycząca tych zagadnień nadal będzie rosła, zwłaszcza, że prawo dość systematycznie narzuca nowe regulacje w tym temacie.
Nie sposób też nie wspomnieć o AI. Oczywiście to trend również w wielu innych branżach, ale liczba narzędzi możliwych do wykorzystania w branży beauty jest niesamowita! My jesteśmy na razie w faze projektowej, dlatego nie mogę zdradzić nic konkretnego.
Proszę w takim razie powiedziec, jak na rynek kosmetyczny i Wasz biznes wpłynął rozwój kanału sprzedaży online?
Online rośnie i z całą pewnością będzie rósł nadal. Jednak Inglot wywodzi się ze sprzedaży stacjonarnej i wciąż jest to trzon naszego biznesu. Kosmetyki kolorowe nie są najprostszym produktem do zakupu przez internet, niemniej w kolejnym roku chcemy bardziej skupić się na e-commerce i sprawić, by to doświadczenie stało się dla naszych klientów jeszcze prostsze i przyjemniejsze.
Pod koniec roku otworzyliście sklep w Indiach oraz trzeci salon w Kuwejcie. Poinformowaliście też, że stawiacie obecnie na rozwój na Bliskim Wschodzie. A co z rynkiem Polskim? Czy i tu planowane jest powiększenie sieci dystrybucji?
Na ten moment nie planujemy zwiększenia sieci sklepów monobrandowych w Polsce. Niedawno otworzyliśmy nowy koncept sklepu w Galerii Krakowskiej i w kolejnym roku planujemy przebudowę kolejnych 10 firmowych punktów sprzedaży. W związku ze zmianami konumenckich upodobań chcemy, by były one bardziej showroomami. Poza sklepami stacjonarnymi – własnymi i multibrandowymi – jesteśmy bowiem obecni na wielu platformach e-commerce. Można je już liczyć w setkach. Od niedawna możemy wśród nich wymienić także Zalando na kilku rynkach europejskich.
Marka Inglot jest obecna w Polsce w ok. 100 stacjonarnych monobrandowych punktach sprzedaży. Swoje produkty oferuje także we współpracy z siecią Hebe (290 lokacji plus online) oraz w e-sklepach Douglas, E-zebra, Primavera i Baxtan, a także stacjonarnie na lotniskach (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Modlin, Świdnik).
Za granicą marka jest obecna w sklepach i na stoiskach franczyzowych oraz w gondolach w sklepach multibrandowych. W sumie takich punktów sprzedaży jest 479. Równocześnie rozwija swoją obecność na platformach online. Te ważniejsze to: Zalando, Douglas Rumunia, Douglas Germany, Douglas Bulgaria, Douglas Lotwa i Douglas Litwa (online + dodatkowo 8 lokacji offline) oraz Feelunique.