StoryEditor
Rynek i trendy
19.02.2013 00:00

Zarząd spółek Grupy Kapitałowej Interchem podał się do dymisji

Beata Szczytowska, Krzysztof Lobert i Maciej Ilwicki złożyli 15 lutego br. rezygnację z funkcji prezesów w zarządach spółek należących do Interchem S.A. „Wypełnienie postawionych przed nimi zadań stało się niemożliwe. Nie możemy brać odpowiedzialności za dalsze funkcjonowanie spółek” – czytamy w piśmie przesłanym wczoraj (18 lutego br.) do pracowników Interchem, Drogerii Aster, DPJ oraz Rawix Omega.


Odpowiedzialnością za swoją decyzję członkowie zarządu obarczają akcjonariuszy Interchem SA, którzy „nie odpowiedzieli pozytywnie na starania zarządu”. Chodzi o środki finansowe na opanowanie kryzysu i przeprowadzenie GK Interchem przez proces upadłości likwidacyjnej, a w szczególności wynagrodzenia dla pracowników, zobowiązania publiczno-prawne, koszty operacyjne, pokrycie kosztów badania sprawozdania finansowego, wymaganego przepisami ustawy o rachunkowości. „Na ostatnim Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Interchem SA, 31 stycznia 2013 r., całkowicie zostały pominięte punkty porządku obrad poświęcone bieżącej sytuacji w spółkach, koniecznego dofinansowania, czy planom działań na najbliższe miesiące” – czytamy w oświadczeniu wymienionych wyżej członków zarządu Interchem SA.
Tymczasem sytuacja w spółkach GK Interchem jest dramatyczna. Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli związków zawodowych, pracownicy Drogerii Aster (najprawdopodobniej wszystkie sklepy będą zamknięte) i Rawix Omega (wszyscy pracownicy zostali zwolnieni) nie otrzymali wynagrodzeń. W przypadku tych spółek oraz Interchem SA przygotowywane są wnioski do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, który miałby przejąć zobowiązania za pracodawcę. Może to jednak nastąpić dopiero po ogłoszeniu decyzji o upadłości spółek przez sąd.
W spółkach Intechem SA trwają kontrole Państwowej Inspekcji Pracy. Związki zawodowe zastanawiają się nad złożeniem wniosku do prokuratury o działalności zarządu na szkodę spółek. Ich przedstawiciele zauważają, że zarząd nie zrezygnował z pełnienia swoich funkcji w Centrum Dystrybucji Interchem, które jeszcze w miarę normalnie funkcjonuje.
W spółkach GK Interchem zatrudnionych było w sumie ponad 600 osób.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
04.04.2025 15:47
Czy Hailey Bieber sprzeda Rhode za miliard dolarów?
Hailey Bieber przypisuje się wypromowanie kilku trendów urodowych i modowych, m.in. „glazed donut skin”IG haileybieber

Modelka i influencerka Hailey Bieber prawdopodobnie rozważa sprzedaż swojej marki kosmetyków Rhode, która może być warta ponad 1 mld dolarów – informują media, powołując się na nieoficjalne informacje.

Żona gwiazdy pop, Justina Biebera, zwróciła się już podobno w tej sprawie do bankierów inwestycyjnych z JPMorgan Chase i Moelis, aby znaleźć nabywcę stworzonej przez siebie w 2022 roku marki kosmetycznej. Informacja ta jest nieoficjalna: JPMorgan i Moelis odmówiło komentarza, na prośby o potwierdzenie doniesień nie odpowiedziała marka Rhode

Gdyby doniesienia te potwierdziły się, Hailey dołączyłaby tym samym do listy innych celebrytów, którzy ostatnio próbowali zarobić na popularności swoich przedsięwzięć biznesowych, uruchomionych w ostatnich latach.

Jak przypominają media, w 2021 roku aktorka Jessica Alba przeprowadziła udaną pierwszą ofertę publiczną swojego przedsięwzięcia z kategorii dóbr konsumpcyjnych The Honest Company. Odnosząca ogromne sukcesy sprzedażowe i szacowana na ponad 2 mld dolarów marka kosmetyczna Rare Beauty, za którą stoi piosenkarka i aktorka Selena Gomez, również szuka nabywcy.

Hailey Bieber jest córką aktora Stephena Baldwina, od kilku lat odnosi sukcesy jako influencerka w mediach społecznościowych – na Instagramie zgromadziła blisko 55 mln obserwujących. Bieber przypisuje się wypromowanie kilku trendów urodowych i modowych, m.in. „glazed donut skin”.

Marka Rhode (nazwa pochodzi od drugiego imienia Hailey), która została nazwana na cześć drugiego imienia Biebera, generuje roczny przychód w wysokości blisko 200 mln dolarów. Marka Rhode (mająca siedzibę w Los Angeles) specjalizuje się w kosmetykach do pielęgnacji twarzy oraz produktach do makijażu.

Czytaj też: Marki kosmetyczne celebrytów, które przyciągały uwagę w 2024 roku

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
04.04.2025 10:29
Koreańska marka obniżyła ceny swoich kosmetyków w Wielkiej Brytanii. Czym to tłumaczy?
Firma Erborian powstała w 2007 rokuInstagram Erborian

Erborian, koreańska marka z kosmetykami pielęgnacyjnymi, zdecydowała się na obniżenie cen, obejmujące cały asortyment produktów. Co istotne, obniżenie cen nie wiąże się z żadnymi zmianami w składach produktów ani z opakowaniami.

Marka, po zweryfikowaniu swojej struktury cenowej produktów do pielęgnacji skóry, postanowiła poprzez obniżenie cen zwiększyć dostępność produktów dla klientów. W Wielkiej Brytanii przedział cenowy kosmetyków marki Erborian to obecnie od 4 do 44 funtów (wcześniej był to zakres 6,50-62 funtów)

Firma zdecydowała się na obniżenie cen pomimo wzrostu kosztów firmy o ok. 0,6 proc. w stosunku po poprzedniego roku. Oznacza to oczywiście wpływ tej korekty na marże firmy. Mimo to Erborian podkreśla, że ​​obniżka cen była „słuszną decyzją”, która sprawi, że więcej klientów będzie mogło nabywać jej produkty i cieszyć się niższymi cenami.

– Zmiana cen Erborian była spowodowana opiniami konsumentów. Uznając te spostrzeżenia i rosnące koszty życia w Wielkiej Brytanii, podjęliśmy decyzję o dostosowaniu się do rynku i zapewnieniu, że nasze produkty pozostaną dostępne dla naszej społeczności – skomentowała dla portalu TheIndustry.beauty Debroah Goldweis, dyrektor generalna Erborian w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Jak podkreślają również przedstawiciele marki Erborain, obniżenie cen nie wiąże się z żadnymi zmianami w składach produktów ani z opakowaniami. 

Firma Erborian ("Zioła Orientu") powstała w 2007 roku, będąc połączeniem koreańskiej wiedzy w zakresie pielęgnacji skóry z francuskim luksusem, tworząc innowacyjne formuły wzbogacone tradycyjnymi koreańskimi ziołami. Laboratorium firmy mieści się w Seulu. Jej najlepiej sprzedające się produkty obejmują krem ​​CC i krem ​​BB, które nadal są popularne w mediach społecznościowych wśród konsumentów, ponieważ trend K-beauty nadal wykazuje tendencję rosnącą m.in. w Wielkiej Brytanii).

Czytaj też: Koreańska ekspansja w branży kosmetycznej: rekordowy eksport i boom inwestycyjny

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
05. kwiecień 2025 01:09