Co więcej, ponad 34 proc. z nich deklaruje, że zawsze zwraca uwagę na ekologiczne cechy produktów. Ten trend nie zaskakuje osób związanych z branżą, które zauważają, że ekologia staje się nie tylko modnym hasłem, ale rzeczywistym wymogiem konsumentek. Dla producentów to sygnał, by intensyfikować działania w kierunku zrównoważonego rozwoju i autentyczności w komunikacji z klientami.
zauważa Agata Dudar, community managerka Klubu Recenzentki Wizaż.pl.
Jednym z kluczowych czynników wpływających na postrzeganie kosmetyków jako ekologicznych są certyfikaty. Najbardziej rozpoznawalne i cenione przez respondentki oznaczenia to Cruelty Free (76 proc.), V-Label (75 proc.), Zielony Punkt (71 proc.) oraz FSC (69 proc.). Konsumentki ufają produktom, które posiadają takie certyfikaty, co świadczy o dużym zaufaniu do instytucji badających różne aspekty ekologiczne w branży beauty. Ponadto, 72,8 proc. ankietowanych oczekuje, że produkty będą sprzedawane w opakowaniach nadających się do recyklingu, a 69,1 proc. zależy na ich biodegradowalności.
Raport wykazał również gotowość Polek do ponoszenia wyższych kosztów na rzecz ekologicznych kosmetyków. Ponad połowa badanych (54,5 proc.) deklaruje, że jest skłonna zapłacić więcej za produkt, którego ekologiczność jest pewna. To pokazuje, że konsumentki widzą wartość w inwestowaniu w produkty lepsze dla środowiska. Takie podejście jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę coraz większą świadomość ekologiczną społeczeństwa i chęć dbania o przyszłość planety.
Jednocześnie warto zauważyć, że tylko niewielki procent respondentek wykazywał pełne zaangażowanie w ekologiczne aspekty kosmetyków w szczegółowych pytaniach. Jedynym wyjątkiem było stwierdzenie „kupując kosmetyki, zwracam uwagę na testowanie ich na zwierzętach”, z którym zdecydowanie zgodziło się 41,8 proc. ankietowanych, a 23,6 proc. wybrało odpowiedź „raczej się zgadzam”. W odpowiedziach dotyczących certyfikatów, braku substancji syntetycznych, materiału opakowania czy ekologicznych aspektów produkcji przeważała mniej pewna zgoda.
Czytaj także: Kasia Kramnik, Makeup Nerds: Przemysł beauty gubi nie tylko ich klientki, ale też i same wizażystki