Na stałym poziomie 22 proc. w 2021 r. w porównaniu do 2019 r. utrzymuje się liczba „Poszukiwaczy jakości" - klientów, którzy przy wyborze produktu kierują się przede wszystkim jego walorami jakościowymi.
Osoby z tego segmentu najchętniej wybierają dyskonty, ale szukają produktów wysokiej jakości. Częściej od pozostałych są podatne na promocje w postaci większej ilości produktu w tej samej cenie. Chętnie sugerują się opinią sprzedawcy w kontekście jakości produktu, a także zwracają uwagę na dodatkowe oznaczenia, ekspozycje produktu szukając korzystnej oferty zakupu. Segment jest stabilny od 4 lat. Główni jego przedstawiciele to mężczyźni, osoby w wieku powyżej 55 lat, mieszkańcy południowo-wschodniej Polski.
Z 14 do 15 proc. wzrosła liczba klientów przywiązanych do marki. „Markowi aspirujący” kupują znane markowe produkty niezależnie od tego, czy są one promowane.
Marka jest dla nich synonimem sukcesu. Chętniej od innych zwrócą również uwagę na product placement w popularnym programie / serialu, czy reklamę z udziałem znanej postaci, osoby odnoszącej sukces, do której aspirują. Segment jest stabilny, postawa popularna u 40-50 latków, Nieco więcej reprezentantów w woj.północno-zachodnich.
Z 18 do 16 proc. spadła liczba „Klientów jednej okazji”, dla których najważniejsza jest promocyjna cena produktu, a celem – zrobienie jak najtańszego zakupu.
Osoby z tego segmentu częściej od pozostałych są podatne na sugestie w miejscu sprzedaży – gazetka sklepowa tuż przy wejściu, zmienione tabliczki cenowe, czy inne drobne oznaczenia półkowe informujące o atrakcyjnej promocji. Chętniej od innych zwrócą uwagę na dodatkową ekspozycję, czy plakat z krzykliwym hasłem dotyczącym promocji. Segment tracący na sile. Dominująca postawa jedynie wśród najmłodszych konsumentów, w wieku 18-24 lata, z małych miast.
Z 19 do 13 proc. spadł odsetek „Porównujących ceny", tzw. świadomych, którzy nie lubią przepłacać. Jednocześnie jest to jeden segmentów konsumentów o najwyższych dochodach na gospodarstwo domowe.
Osoby z tego segmentu częściej od pozostałych sugerują się reklamą w mediach tradycyjnych radio, prasa, ale także są wyczuleni na promocje na terenie sklepu, zwłaszcza komunikaty głosowe, monitory, czy promocje samplingowe. Jest to segment tracący na znaczeniu w całej populacji, jednak szczególnie mocno reprezentowany przez osoby w wieku powyżej 55 lat, mieszkające w małych i średnich miastach głównie we wschodniej części Polski.
Z 26 do 34 proc. (najwyższy wzrost) zwiększyła się liczba klientów, których celem jest kupienie dobrego produktu w dobrej cenie.
Według Open Research są to osoby, które rzadziej robią zakupy w hipermarketach, nieco częściej wybierają małe sklepy osiedlowe, gdzie mogą znaleźć produkty wyselekcjonowane, lepszej jakości. Osoby z tego segmentu częściej od pozostałych są podatne na promocje typu boundle – za zakup jednego produktu kolejny gratis, lub z obniżonej cenie. Można do nich dotrzeć za pomocą gazetki reklamowej, której są fanami. Grupa z roku na rok zyskująca na sile. Reprezentowana głównie przez osoby w wieku 24-45 lat, mieszkańców z centralnej Polski, wielkomiejskich (Warszawa), nieco częściej przez kobiety.