Jak podaje serwis cosmeticsbusiness.com, poprzednie badania przeprowadzone wśród francuskich konsumentów pokazały, że kobiety z wyższych grup społeczno-zawodowych są głównymi nabywcami kosmetyków naturalnych, ale to się zmienia.
– Dziś produkty naturalne i ekologiczne są coraz częściej kupowane przez osoby ze wszystkich klas społecznych niezależnie do wieku i wieku. Zanika bariera między przedstawicielami różnych klas społeczno-zawodowych. Zauważamy jednak, że pojęcia organiczne i naturalne wciąż oznaczają to samo w umysłach konsumentów, którzy potrzebują wyjaśnień tych terminów – komentuje wyniki badań Laure Friscourt z firmy Ifop.
Jeśli chodzi o powody zakupu kosmetyków naturalnych i organicznych 64 proc. respondentów stwierdziło, że używa ich, aby dbać o swoje ciało; 56 proc., aby dbać o środowisko naturalne, a 60 proc. ankietowanych wskazało, że robi to ze względu na efekty. Głównym czynnikiem zniechęcającym do zakupu jest cena (63 proc.)
Rynek produktów ekologicznych we Francji jest wspierany przez pojawienie się wielu małych, niezależnych marek, których internetowy model dystrybucji czyni je bardziej elastycznymi i mniej kosztownymi niż w przypadku innych firm działających w tradycyjnym kanale sprzedaży.
Badanie Ifop zostało przeprowadzone w dniach 6-10 września br. na próbie 1047 kobiet w wieku 18 lat i starszych.
Przypomnijmy, że wszystkie kosmetyki wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej podlegają tym samym regulacjom. Komisja Europejska (KE) wymaga od producentów, aby brali pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich produktów, zarazem nakłada na nich obowiązek przestrzegania praw dotyczących m.in. składu czy oznakowania.
Każdy kosmetyk sprzedawany w Unii Europejskiej musi zostać zarejestrowany w bazie CPNP, zanim zostanie wprowadzony do obrotu. Obowiązkiem producenta jest udokumentowanie, że kosmetyk jest bezpieczny i spełnia obowiązujące normy. Dla wszystkich kosmetyków (zwykłych i naturalnych ) prawo jest takie samo.