W rejestrze aptecznym w Polsce znajdują się 23 093 apteki (stan na 30 września 2021), z czego aż 80007 zakwalifikowanych jest jako nieaktywne, 208 zawiesiło działalność, 63 są czasowo nieczynne, a 11 oczekuje na uzyskanie dostępu do certyfikatu Polskiego Systemu Weryfikacji Autentyczności Leków. To oznacza, że w Polsce jest aktywnych 14 804 aptek, z czego 12 420 podają w rejestrze adres. 10 472 to apteki ogólnodostępne (są jeszcze apteki szpitalne i zakładowe) – informuje dataplace.ai w raporcie „Apteki w Polsce. Gdzie jeszcze jest potencjał sprzedażowy?”.
Najwięcej aptek działa w Warszawie – 701. To dwa razy więcej niż w znajdującym się na drugim miejscu Krakowie – 302 apteki. Kolejne miasta z największą liczbą aptek to Wrocław (297), Łódź (292) i Poznań (280).
W Warszawie jedna apteka przypada średnio na 2360 mieszkańców. Tak samo w Krakowie. We Wrocławiu to 2013 osób na aptekę. W Łodzi 1790 a w Poznaniu 1780. – Wynika z tego, że większy potencjał sprzedażowy jest w Warszawie niż w Poznaniu, chociaż wydawać by się mogło, że to stolica jest przesycona aptekami – komentują autorzy raportu.
Najmniej aptek działa w powiecie sejneńskim i bielskim (po 7 aptek), a także suwalskim i koszalińskim (po 8 aptek).
Top 3 regiony o największym potencjale sprzedażowym dla uruchomienia nowej apteki to powiat koszaliński i miasta na prawach powiatu: Bielsko Biała oraz Chełm. Z kolei powiat sejneński, gdzie działa 7 aptek ma score zbliżony do powiatu rzeszowskiego, gdzie aptek jest aż 58 – czytamy w raporcie.
Nie tylko regiony z najmniejszą liczbą aptek mają największy potencjał rozwojowy. Kluczowe jest to, ilu potencjalnych klientów przypada na każdy z nich. Im wyższy score (liczba osób przypadających na jedną aptekę), tym bardziej prawdopodobne, że w danym powiecie brakuje aptek. Myśląc o otwieraniu nowej apteki trzeba jednak przede wszystkim pamiętać o restrykcyjnym prawie aptecznym, które reguluje rozwój rynku. Wynika z niego m.in., że liczba mieszkańców przypadających na jedną aptekę musi wynosić minimum 3 tys. osób, a odległość między sąsiadującymi aptekami nie może być mniejsza niż 500 m.