StoryEditor
Rynek i trendy
14.02.2022 00:00

W Warszawie jest najwięcej aptek i mają największy potencjał sprzedażowy

W Polsce działa ponad 14 tys. aptek, ale ponad 12 tys. to apteki aktywne, a ponad 10 tys. to placówki ogólnodostępne. Najbardziej nasycona aptekami jest Warszawa, a zarazem ma największy potencjał sprzedażowy wynika z raportu „Apteki w Polsce. Gdzie jeszcze jest potencjał sprzedażowy?” opracowanego przez dataplace.ai.

W rejestrze aptecznym w Polsce znajdują się 23 093 apteki (stan na 30 września 2021), z czego aż 80007 zakwalifikowanych jest jako nieaktywne, 208 zawiesiło działalność, 63 są czasowo nieczynne, a 11 oczekuje na uzyskanie dostępu do certyfikatu Polskiego Systemu Weryfikacji Autentyczności Leków. To oznacza, że w Polsce jest aktywnych 14 804 aptek, z czego 12 420 podają w rejestrze adres. 10 472 to apteki ogólnodostępne (są jeszcze apteki szpitalne i zakładowe) – informuje dataplace.ai w raporcie „Apteki w Polsce. Gdzie jeszcze jest potencjał sprzedażowy?”.

Najwięcej aptek działa w Warszawie – 701. To dwa razy więcej niż w znajdującym się na drugim miejscu Krakowie – 302 apteki. Kolejne miasta z największą liczbą aptek to Wrocław (297), Łódź (292) i Poznań (280).

W Warszawie jedna apteka przypada średnio na 2360 mieszkańców. Tak samo w Krakowie. We Wrocławiu to 2013 osób na aptekę. W Łodzi 1790 a w Poznaniu 1780.  – Wynika z tego, że większy potencjał sprzedażowy jest w Warszawie niż w Poznaniu, chociaż wydawać by się mogło, że to stolica jest przesycona aptekami – komentują autorzy raportu.

Najmniej aptek działa w powiecie sejneńskim i bielskim (po 7 aptek), a także suwalskim i koszalińskim (po 8 aptek).

Top 3 regiony o największym potencjale sprzedażowym dla uruchomienia nowej apteki to powiat koszaliński i miasta na prawach powiatu: Bielsko Biała oraz Chełm. Z kolei powiat sejneński, gdzie działa 7 aptek ma score zbliżony do powiatu rzeszowskiego, gdzie aptek jest aż 58 – czytamy w raporcie.

Nie tylko regiony z najmniejszą liczbą aptek mają największy potencjał rozwojowy. Kluczowe jest to, ilu potencjalnych klientów przypada na każdy z nich. Im wyższy score (liczba osób przypadających na jedną aptekę), tym bardziej prawdopodobne, że w danym powiecie brakuje aptek. Myśląc o otwieraniu nowej apteki trzeba jednak przede wszystkim pamiętać o restrykcyjnym prawie aptecznym, które reguluje rozwój rynku. Wynika z niego m.in., że liczba mieszkańców przypadających na jedną aptekę musi wynosić minimum 3 tys. osób, a odległość między sąsiadującymi aptekami nie może być mniejsza niż 500 m.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
04.04.2025 15:47
Czy Hailey Bieber sprzeda Rhode za miliard dolarów?
Hailey Bieber przypisuje się wypromowanie kilku trendów urodowych i modowych, m.in. „glazed donut skin”IG haileybieber

Modelka i influencerka Hailey Bieber prawdopodobnie rozważa sprzedaż swojej marki kosmetyków Rhode, która może być warta ponad 1 mld dolarów – informują media, powołując się na nieoficjalne informacje.

Żona gwiazdy pop, Justina Biebera, zwróciła się już podobno w tej sprawie do bankierów inwestycyjnych z JPMorgan Chase i Moelis, aby znaleźć nabywcę stworzonej przez siebie w 2022 roku marki kosmetycznej. Informacja ta jest nieoficjalna: JPMorgan i Moelis odmówiło komentarza, na prośby o potwierdzenie doniesień nie odpowiedziała marka Rhode

Gdyby doniesienia te potwierdziły się, Hailey dołączyłaby tym samym do listy innych celebrytów, którzy ostatnio próbowali zarobić na popularności swoich przedsięwzięć biznesowych, uruchomionych w ostatnich latach.

Jak przypominają media, w 2021 roku aktorka Jessica Alba przeprowadziła udaną pierwszą ofertę publiczną swojego przedsięwzięcia z kategorii dóbr konsumpcyjnych The Honest Company. Odnosząca ogromne sukcesy sprzedażowe i szacowana na ponad 2 mld dolarów marka kosmetyczna Rare Beauty, za którą stoi piosenkarka i aktorka Selena Gomez, również szuka nabywcy.

Hailey Bieber jest córką aktora Stephena Baldwina, od kilku lat odnosi sukcesy jako influencerka w mediach społecznościowych – na Instagramie zgromadziła blisko 55 mln obserwujących. Bieber przypisuje się wypromowanie kilku trendów urodowych i modowych, m.in. „glazed donut skin”.

Marka Rhode (nazwa pochodzi od drugiego imienia Hailey), która została nazwana na cześć drugiego imienia Biebera, generuje roczny przychód w wysokości blisko 200 mln dolarów. Marka Rhode (mająca siedzibę w Los Angeles) specjalizuje się w kosmetykach do pielęgnacji twarzy oraz produktach do makijażu.

Czytaj też: Marki kosmetyczne celebrytów, które przyciągały uwagę w 2024 roku

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
04.04.2025 10:29
Koreańska marka obniżyła ceny swoich kosmetyków w Wielkiej Brytanii. Czym to tłumaczy?
Firma Erborian powstała w 2007 rokuInstagram Erborian

Erborian, koreańska marka z kosmetykami pielęgnacyjnymi, zdecydowała się na obniżenie cen, obejmujące cały asortyment produktów. Co istotne, obniżenie cen nie wiąże się z żadnymi zmianami w składach produktów ani z opakowaniami.

Marka, po zweryfikowaniu swojej struktury cenowej produktów do pielęgnacji skóry, postanowiła poprzez obniżenie cen zwiększyć dostępność produktów dla klientów. W Wielkiej Brytanii przedział cenowy kosmetyków marki Erborian to obecnie od 4 do 44 funtów (wcześniej był to zakres 6,50-62 funtów)

Firma zdecydowała się na obniżenie cen pomimo wzrostu kosztów firmy o ok. 0,6 proc. w stosunku po poprzedniego roku. Oznacza to oczywiście wpływ tej korekty na marże firmy. Mimo to Erborian podkreśla, że ​​obniżka cen była „słuszną decyzją”, która sprawi, że więcej klientów będzie mogło nabywać jej produkty i cieszyć się niższymi cenami.

– Zmiana cen Erborian była spowodowana opiniami konsumentów. Uznając te spostrzeżenia i rosnące koszty życia w Wielkiej Brytanii, podjęliśmy decyzję o dostosowaniu się do rynku i zapewnieniu, że nasze produkty pozostaną dostępne dla naszej społeczności – skomentowała dla portalu TheIndustry.beauty Debroah Goldweis, dyrektor generalna Erborian w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Jak podkreślają również przedstawiciele marki Erborain, obniżenie cen nie wiąże się z żadnymi zmianami w składach produktów ani z opakowaniami. 

Firma Erborian ("Zioła Orientu") powstała w 2007 roku, będąc połączeniem koreańskiej wiedzy w zakresie pielęgnacji skóry z francuskim luksusem, tworząc innowacyjne formuły wzbogacone tradycyjnymi koreańskimi ziołami. Laboratorium firmy mieści się w Seulu. Jej najlepiej sprzedające się produkty obejmują krem ​​CC i krem ​​BB, które nadal są popularne w mediach społecznościowych wśród konsumentów, ponieważ trend K-beauty nadal wykazuje tendencję rosnącą m.in. w Wielkiej Brytanii).

Czytaj też: Koreańska ekspansja w branży kosmetycznej: rekordowy eksport i boom inwestycyjny

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
04. kwiecień 2025 19:01