Badanie pokazało, że zaciera się granica między makijażem a pielęgnacją. Dla amerykańskich konsumentek ważne są oświadczenia producentów kolorówki o przeciwstarzeniowych lub nawilżających funkcjach kosmetyków makijażowych (44 proc. wskazań). Oczywiście wiek kobiety odgrywa istotną rolę w korzyściach, których poszukuje ona wybierając ten a nie inny kosmetyk do makijażu. Ich użytkowniczki w wieku 55+ są najbardziej zainteresowane produktami z oświadczeniami o działaniu przeciw starzeniu się skóry (68 proc. w porównaniu do 18 proc. kobiet w wieku 18-34 lata), podczas gdy osoby w wieku 18-34 lata częściej szukają produktów leczących trądzik (24 proc. vs 2 proc. w przypadku kobiet 55+), przeznaczonych do skóry wrażliwej (23 proc. vs 9 proc.) lub minimalizujących widoczność porów (23 proc. vs 11 proc.).
Okazuje się jednak, że kobiety w każdym wieku tak samo entuzjastycznie podchodza do makijażu, który tworzy wrażenie nieskazitelnej skóry. Więcej niż jedna czwarta przyznała, że jest zainteresowana makijażem, który wyrównuje koloryt (28 proc. kobiet 18-34 i 29 proc. kobiet 55+).
Badanie Mintela pokazało też, że mimo tych oczekiwań, rynek kosmetyków kolorowych w tym roku doświadczy raczej umiarkowanych wzrostów. Powodem jest oferta produktów, które nie pasują do obecnego trendu. Spowolnienie odnotowały zwłaszcza segmenty błyszczyków, bronzerów i cieni do oczu. Na ich ożywienie, według ekspertów firmy badawczej, mogłoby wpłynąć dodanie do ich właściwości istotnych korzyści pielęgnacyjnych. – Konsumentki w coraz większym stopniu są zainteresowane makijażem twarzy, który równocześnie chroni i pielęgnuje skórę. Jest prawdopodobne, że ten trend będzie się pogłębiał. Dla dojrzałych kobiet największe znaczenia ma antystarzeniowa i nawilżająca funkcja kosmetyków. W świetle starzejącego się społeczeństwa te cechy kosmetyków kolorowych będą miały coraz większe znaczenie dla rynku – twierdzi Shannon Romanowski, dyrektor działu raportów Mintela dotyczących zdrowia, kosmetyków i higieny osobistej.
* Kosmetyki do makijażu ust w Stanach Zjednoczonych odnotowały wzrost o 7,7 proc. w 2017 r. i 7 proc. w 2016 r., kosmetyki do makijażu twarzy: wzrost o 3,2 proc. w 2017 r. wobec 5,2 proc. w 2016 r., kosmetyki do makijażu oczu: 0,1 proc. wzrost w 2017 r. wobec 1,9 procent w 2016 r.