Z analizy ponad 2,3 mln promocji wynika, że w I półroczu tego roku sieci handlowe ogólnie zrobiły w gazetkach o 15 proc. mniej promocji niż w analogicznym czasie 2019 roku. Jak komentuje Andrzej Wojciechowicz, w IV kwartale ubiegłego roku sieci mogły uzgodnić z producentami podobny plan promocyjny co rok wcześniej, a nawet bogatszy. Jednak musiały ograniczyć liczbę akcji ze względu na pandemię, lockdown i przeniesienie znacznej części sprzedaży do e-commerce.
Największe spadki odnotowały sklepy z art. dla dzieci – 79 proc., a także sieci oferujące RTV-ADG – 43 proc. Na trzecim miejscu znalazły się hipermarkety – 27 proc. Potem były drogerie i apteki – 14 proc., cash&carry – 8 proc., supermarkety – 7 proc., a także sieci convenience – 6 proc..
dr Maria Andrzej Faliński podkreśla, że konsumenci skoncentrowali się na kupowaniu niezbędnych produktów. Według niego, kosztowne akcje niewiele mogły w tej sytuacji zmienić, więc zaniechano ich. Dotyczyło to zwłaszcza hipermarketów, oferujących bardzo szeroki asortyment, bo klienci nie byli większością produktów w ogóle zainteresowani.
– Trudna sytuacja hipermarketów była widoczna już od dłuższego czasu. Pandemia to tylko zaostrzyła. W trakcie jej trwania klienci drastycznie ograniczyli wizyty w sklepach wielkopowierzchniowych. Zwyczajnie obawiali się zakażenia wirusem. Woleli chodzić do mniejszych placówek – przypomina Karol Kamiński, przewodniczący Kapituły Programu AdRetail Inspirio.
Z kolei największy przyrost promocji zanotowały dyskonty – 9 proc., następnie sklepy typu DIY – 5 proc. oraz hurtownie – 3 proc. Yves Frerot z Hiper-Com Poland zauważa, że w okresie narodowej kwarantanny zdecydowaną przewagę uzyskały sklepy relatywnie bliskie konsumentowi, a więc dyskonty. Natomiast na wyniki sieci z branży DIY miały remonty, które odbywały się w wielu domach. Miało to związek z wolnym czasem, który niektórzy zyskali podczas lockdownu.
– Sklepy dyskontowe mocno wypychają z rynku całą szeroko pojętą konkurencję. Dlatego sieci handlowe powinny wyciągnąć z tej analizy odpowiednie wnioski. Konsumenci, ze względu na niepewną sytuację na rynku, coraz bardziej oczekują rabatów, co potwierdzają już badania opinii społecznej. I dlatego sieci powinny wychodzić tym oczekiwaniom naprzeciw – przekonuje Karol Kamiński.
Jak przewiduje dr Faliński, jeśli dojdzie do ponownego lockdownu, to ograniczenie podaży i aktywności handlowej wygasi akcje promocyjne. Nie będzie popytu na inne artykuły niż te niezbędne. Przekaz promocyjny będzie bardzo wąski i podkreślający niskie ceny tylko niezbędnych produktów. Jeśli do zamknięcia rynku jednak nie dojdzie, to promocje wybuchną, bo handel i produkcja będą chciały szybko odbudować rynek.