StoryEditor
Rynek i trendy
28.08.2024 13:01

UCE Research: Czeka nas dwucyfrowa inflacja? Być może w 2025 r.

(fot. Shutterstock) / Shutterstock

Wzrost cen w polskich sklepach nabiera tempa. W lipcu br. codzienne zakupy zdrożały średnio o 3,9 proc. rdr., a analitycy przewidują dalsze podwyżki, które mogą doprowadzić do inflacji nawet na poziomie 10 proc. w przyszłym roku. Jakie są przyczyny tego niepokojącego trendu?

Dynamika wzrostu cen w polskich sklepach nie przestaje przyspieszać, co pokazują najnowsze dane z raportu „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, przygotowanego przez UCE RESEARCH i Uniwersytet WSB Merito. W lipcu br. średnie ceny codziennych zakupów wzrosły o 3,9 proc. rdr., podczas gdy w czerwcu było to 3,1 proc., w maju 2,9 proc., a w kwietniu 2,4 proc. Te liczby jednoznacznie wskazują na sukcesywne pogłębianie się inflacji, która zdaniem ekspertów, może osiągnąć w grudniu 5 proc., a w przyszłym roku nawet 10 proc. Zdaniem dr hab. Sławomira Jankiewicza, profesora UWSB Merito, rosnące ceny energii, gazu i paliw, a także inne czynniki makroekonomiczne, mogą jeszcze bardziej podbić inflację w nadchodzących miesiącach.

Eksperci ostrzegają, że sytuacja na rynku jest coraz bardziej niepewna, co może prowadzić do wzrostu liczby osób zagrożonych ubóstwem. Wzrost cen w sklepach może być dodatkowo stymulowany przez takie czynniki jak intensyfikacja konfliktów zbrojnych na świecie, problemy gospodarcze w USA, brak restrukturyzacji dużych państwowych przedsiębiorstw oraz wzrost kosztów energii.

Wpływ na obecne wzrosty cen miało również odmrożenie stawek VAT, które, jak twierdzą autorzy raportu, było nieuniknione. Chociaż sieci sklepów początkowo starały się ograniczyć przeniesienie kosztów na konsumentów, to jednak pełne przełożenie tych kosztów na ceny detaliczne stało się tylko kwestią czasu. Dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito zaznacza, że mimo intensywnej konkurencji wśród sieci handlowych, wzrost cen jest nieunikniony, a dodatkowe czynniki, takie jak wzrost płacy minimalnej, dodatkowo podnoszą koszty funkcjonowania sklepów.

Analiza danych z lipca br. pokazuje, że spośród 17 monitorowanych kategorii towarowych, aż 11 zanotowało jednocyfrowy wzrost cen rdr., a dwie kategorie odnotowały nawet dwucyfrowe podwyżki. Niestety, jak prognozuje dr Tomasz Kopyściański, w nadchodzących miesiącach liczba kategorii produktowych z rosnącymi cenami może się jeszcze zwiększyć, a wzrosty te mogą wynieść nawet 6-7 proc. rdr. Ostatecznie, na wzrost cen detalicznych wpłynie również rosnąca presja popytowa oraz ryzyko dalszego wzrostu rachunków za nośniki energii i podwyżki płacy minimalnej, które mogą zostać wprowadzone w styczniu 2025 roku.

Czytaj także: Colliers: Warszawa coraz atrakcyjniejszą destynacją na luksusowe zakupy

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
25.09.2024 15:32
Jakie swetry damskie powinnaś mieć w swojej szafie?
Jakie swetry damskie powinnaś mieć w swojej szafie?Materiał Partnera

Swetry damskie to ubrania, które królują w stylizacjach jesienno-zimowych, ale czasami sprawdzają się nawet w czasie chłodniejszych wieczorów wiosną czy latem. Każda kobieta powinna mieć w swojej garderobie co najmniej kilka modeli. Sprawdź, jakie fasony są warte uwagi!

Swetry damskie z golfem – ponadczasowy fason

Damskie swetry z golfem najczęściej mają dość dopasowany krój, ale znajdziesz także te o bardziej oversizowym fasonie. Klucz to zabudowana okolica szyi, która poprawia komfort cieplny i wpływa na odbiór całej stylizacji. Co ważne, golfy doskonale wyglądają w zestawieniu z modnymi w ostatnich sezonach kamizelkami.

Na stronie https://modivo.pl/c/kobiety/odziez/swetry znajdziesz stylowe, ponadczasowe golfy, z takich materiałów jak:

  • wełna;

  • bawełna;

  • wiskoza;

  • kaszmir.

Tego typu swetry cechują się minimalistycznym, eleganckim wyglądem. Dzięki temu pasują do różnych stylizacji – zarówno codziennych, jak i bardziej formalnych np. do pracy w biurze. Można je nosić z jeansami, szerokimi spodniami w kant lub w połączeniu z ołówkową spódnicą i marynarką.

Kardigan damski – do różnorodnych stylizacji

Kolejne ubrania, których nie powinno zabraknąć w żadnej kobiecej szafie, to kardigany damskie. Rozpinane swetry cechują się imponującą uniwersalnością. Można je nosić w połączeniu z T-shirtami, topami, golfami, sukienkami, koszulami czy body.

Kardigany występują w różnych wersjach. Można kupić zarówno cienkie, mocno dopasowane warianty, jak i oversizowe opcje z materiałów o bardzo grubym splocie. Luźne fasony lepiej wpiszą się w casualowe outfity, a te przylegające mają zwykle nieco bardziej formalny charakter.

Klasyczny sweter damski o prostym kroju

W czasie gdy ogromną popularnością cieszy się trend budowania garderoby kapsułowej, nie można pominąć swetrów damskich o prostym kroju. To klasyczne, ponadczasowe modele, bez zbędnych dodatków, wzorów czy ekstrawaganckich fasonów.

Takie swetry są dość dopasowane do ciała, ale nie obcisłe. Pasują do każdej sylwetki i dobrze komponują się z innymi ubraniami – jeansami, spodniami materiałowymi czy spódnicami. Najczęściej występują w klasycznych, uniwersalnych kolorach, takich jak:

  • czarny;

  • szary;

  • biały;

  • beżowy.

Wzorzyste swetry damskie – przełamanie monotonii

W MODIVO można znaleźć mnóstwo wzorzystych swetrów damskich oraz tych o intensywnych kolorach. Niezależnie od kroju stanowią one znakomity sposób na przełamanie monotonii w garderobie i dodanie odrobiny charakteru do codziennych stylizacji.

Mocno różowy, intensywnie czerwony czy głęboko fioletowy sweter to metoda na to, by nawet jesienią i zimą wyglądać promiennie. Nasycone odcienie pozwalają także wyróżnić się z tłumu, szczególnie w czasie chłodnych pór roku, kiedy ludzie zdecydowanie stawiają na stylizacje utrzymane w odcieniach szarości, czerni czy brązu.

Warte uwagi są wzorzyste swetry ozdobione, m.in.:

  • pasami;

  • abstrakcyjnymi kształtami;

  • motywami kwiatowymi;

  • napisami.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
24.09.2024 09:43
NATRUE ogłasza pierwszy w historii Tydzień Kosmetyków Naturalnych. Globalny event odbędzie się w listopadzie
Wydzielona sekcja z kosmetykami naturalnymi w drogerii Hebefot. wiadomoscikosmetyczne.pl

Międzynarodowe Stowarzyszenie Kosmetyków Naturalnych i Organicznych NATRUE zaprasza do wspólnego celebrowania wydarzenia, którego celem jest podkreślanie roli kosmetyków naturalnych w zrównoważonym rozwoju.

Obchody Tygodnia Kosmetyków Naturalnych, przypadające na termin 23-29 listopada 2024 r., odbywać się będą pod hasłem: „Embrace Nature, Empower Your Skin” (Przyjmij naturę, wzmocnij swoją skórę). Globalny event ma zwrócić uwagę na zalety naturalnych oraz organicznych składników w produktach kosmetycznych, a także skoncentrować się na promowaniu świadomości, edukacji i dobrych praktyk w branży, podkreślając zarazem zaangażowanie tego sektora w zrównoważony rozwój i inspirując przyjazne dla środowiska praktyki mające na celu poprawę zdrowia skóry. Inspiracją do zorganizowania Tygodnia Kosmetyków Naturalnych był sukces wcześniejszego Dnia Kosmetyków Naturalnych przypadający 23 listopada.

Czytaj też: Gwałtowny wzrost rynku olejków eterycznych. Co go napędza?

Stowarzyszenie NATRUE zaprasza wszystkie marki produkujące kosmetyki naturalne do uczestniczenia w wydarzeniu, na przykład poprzez organizację webinarium, interaktywnych warsztatów czy też zorganizowanie drzwi otwartych i zaprezentowanie kulis swojej działalności. Wszystko to pod hasłem #chooseTrueBeauty (#wybierzPrawdziwePiękno) – aby zainspirować do korzystania z naturalnych alternatyw, przyjaznych zarówno dla skóry, jak i planety.

W ramach Tygodnia Kosmetyków naturalnych odbędzie się m.in. kampania w mediach społecznościowych (na TikToku oraz Instagramie) „Oh So Clean Beauty” – w ramach której redakcja singapurskiego bloga o tej samej nazwie poświęconego oddolnemu promowaniu naturalnych i organicznych produktów kosmetycznych zaprezentuje serię filmów, na których właściciele marek kosmetycznych będą prezentować swoje najnowsze premiery, a także opowiadać o tym, dlaczego zdecydowali się na produkcję kosmetyków naturalnych.

Marki już zapowiadają swoje działania promocyjne. Np. marka kosmetyków naturalnych z niemieckiego Schwarzwaldu, przewidziała 15 proc. rabat na wszystkie produkty z certyfikatem „NATRUE” obowiązujący w czasie Tygodnia Kosmetyków Naturalnych – aby skorzystać z tej promocji, trzeba będzie w sklepie internetowym peclavus podać hasło: „TRUEBEAUTY15”.

NATRUE, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Kosmetyków Naturalnych i Organicznych (The International Natural and Organic Cosmetics Association), istnieje od 2007 roku, a jego celem jest promocja tego rodzaju kosmetyków. Jedną z inicjatyw stowarzyszenia jest przyznawanie certyfikatu będącego gwarancją przejrzystości składu oraz wiarygodności produktu. Znak „NATRUE” na opakowaniu pozwala na zidentyfikowanie produktów o wartościowym składzie i przyczynia się do eliminowania greenwashingu.

Czytaj też: Greenwashing problemem w branży kosmetycznej. Jak z nim walczyć radzi ekspertka z NATRUE 

NATRUE zostało utworzone przez pięć niemieckich i szwajcarskich brandów, które założone sto lat temu, rozpoczęły produkcję kosmetyków naturalnych i organicznych w latach 60., stając się pionierami tego rynku w Europie. Są one dziś członkami A stowarzyszenia: Dr Hauschka, Lavera Naturkosmetik, Weleda, Primavera oraz Dalli Group. Członkami B stowarzyszenia są z kolei firmy działające globalnie, które uzyskały certyfikat NATRUE. Jedyną firmą z Polski, która zalicza się do tego grona, jest Beliso, do której należą marki takie jak Argan Premium, Natural Beauty, Be Natural, Experto+, Cece Color Creme, Hello Nature, Vegan, Kreativ, Cece Med, Salon, Cece Color Sence, Wow Hair Extensions oraz Total Keratin Complex.

Każda organizacja przyznająca certyfikaty kosmetykom naturalnym tworzy własne zbiory reguł. Do najważniejszych certyfikatów, które możemy zaobserwować na opakowaniach kosmetyków w Polsce, należą: BDIH, Cosmebio, Ecocert, ICEA, NATRUE, Soil Association oraz Vegan.

  • Certyfikat BDIH – mogą go otrzymać jedynie kosmetyki naturalne, które są przyjazne dla skóry oraz dla środowiska naturalnego.
  • Certyfikat Cosmebio – przyznawany dwóm grupom produktów; „kosmetyk ekologiczny” musi mieć minimum 95 proc. produktów pochodzenia naturalnego, a „kosmetyk ekologiczny i organiczny” dodatkowo musi mieć minimum 10 proc. wszystkich surowców oraz minimum 95 proc. substancji roślinnych certyfikowanych jako organiczne.
  • Certyfikat ICEA – mogą go otrzymać produkty, w których skład wchodzą wyłącznie substancje dozwolone przez włoską organizację Ethical and Environmental Certification Institute, a także które są wolne od GMO, nie były testowane na zwierzętach, nie były wytwarzane przy użyciu promieniowania jonizującego oraz które są wytworzone z pierwotnych produktów pochodzenia roślinnego.
  • Certyfikat NATRUE – przyznawany dwóm grupom produktów. Produkty "naturalne" muszą zawierać 100 proc. substancji naturalnych, pochodzenia naturalnego lub pochodzących z natury. W przypadku poziomu certyfikacji "organicznej" co najmniej 95 proc. substancji naturalnych lub pochodzących z nich substancji naturalnych musi pochodzić z certyfikowanego rolnictwa ekologicznego.
  • Certyfikat Soil Association – przyznawany dwóm grupom produktów; „kosmetyk organiczny” musi zawierać minimum 95 proc. surowców organicznych, a „kosmetyk ze składników organicznych” – co najmniej 70 proc.
  • Certyfikat Vegan Society – przyznawany produktom odpowiednim dla wegan, wegetarian oraz osób z nietolerancją laktozy, niezawierającym składników odzwierzęcych, nietestowanym na zwierzętach, wolnym od GMO.

Czytaj też: Trend naturalny będzie napędzał kategorię kosmetyków kolorowych do 2031 r.

Rynek kosmetyków naturalnych na całym świecie wygeneruje w 2024 r., według Statisty, całkowity przychód w wysokości 13,87 miliarda dolarów. Przewiduje się, że w latach 2024-2028 będzie rósł w tempie 6,75 proc. rocznie.

 

Anna Tess Gołębiowska

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
27. wrzesień 2024 01:19