StoryEditor
Rynek i trendy
07.03.2019 00:00

Tylko połowa Polaków nosi okulary i soczewki kontaktowe na zmianę

Tylko co drugi Polak, który ma wadę wzroku, zmienia soczewki na okulary po powrocie do domu – wynika z badania przeprowadzonego przez sieć salonów optycznych Twoje Soczewki. Tymczasem zdaniem ekspertów, stosowanie zamiennej korekcji wzroku jest najlepszym rozwiązaniem w walce z niewyraźnym widzeniem.

Około 70 proc. Polaków ma problemy z widzeniem, a u co drugiego nastolatka wykryto wadę wzroku. Najczęściej borykamy się z krótkowzrocznością, co szczególnie nasiliło się w ostatnich kilkunastu latach. Męczymy oczy wpatrując się w ekran telefonu komórkowego nawet przez kilkanaście godzin tygodniowo.  Do tego dochodzi praca i odpoczynek przed komputerem. Jak zatem walczyć z gorszym widzeniem?

Najbardziej zalecaną metodą korekcji wad wzroku jest zamienne używanie soczewek kontaktowych i okularów korekcyjnych. I mimo, że jest ona najbardziej efektywna, to decyduje się na nią tylko 52 proc. Polaków. Co nimi kieruje? Zdrowie – 42 proc. badanych zamienia w ciągu dnia soczewki na okulary, bo chce aby ich oczy odpoczęły.

Soczewki kontaktowe są doskonałą formą korekcji wzroku. Dają nam pełną swobodę w sytuacjach, w których noszenie okularów jest niemożliwe bądź bywa niewygodne. Kiedy po całym dniu pracy wracamy do domu i potrzebujemy wytchnienia, tego samego potrzebują nasze oczy. Wtedy najlepiej zdjąć soczewki i założyć okulary – tłumaczy Laura Wanzel, optometrysta z Twoich Soczewek.

Dla co trzeciego badanego noszenie soczewek na zmianę z okularami pozwala na dostosowanie metody korekcji do okazji i potrzeby. 6 proc. ankietowanych decyduje się na zamienną korekcję wzroku, bo dzięki niej czuje całkowitą swobodę. Tyle samo osób odpowiedziało, że traktuje okulary jako biżuterię czy modny dodatek do stylizacji i dlatego zakłada je, kiedy chce odpowiednio zaakcentować swój wygląd. Zdaniem co dziesiątego ankietowanego naprzemienne używanie soczewek i okularów jest najlepszym rozwiązaniem w korekcji wzroku.

Rano soczewki, wieczorem okulary

Z badania wynika, że co czwarta osoba nosi soczewki w pracy, szkole lub na uczelni. 22 proc. używa ich podczas uprawiania sportu. Kolejne 21 proc., kiedy spędza czas wolny poza domem. Dwie na dziesięć osób wolą założyć soczewki zamiast okularów, gdy wybierają się na spotkanie z rodziną i znajomymi.

Dla tych samych badanych okulary są najlepszym rozwiązaniem, kiedy odpoczywają w domu – odpowiedziało tak 23 proc. ankietowanych. 15 proc. nosi je w trakcie wykonywania domowych obowiązków. 14 proc. zakłada okulary do oglądania tv, 13 proc. do pracy przy komputerze, a 9 proc. do czytania.

 - 
 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
20.12.2024 09:38
Blix: Blisko 46 proc. Polaków kupi prezenty pod choinkę hybrydowo — aż 61 proc. kupi pod choinkę kosmetyki.
Shutterstock

W tym roku Polacy zmieniają swoje zwyczaje zakupowe na święta. Chociaż wciąż dominują zakupy hybrydowe, ich popularność maleje. Rośnie natomiast znaczenie tradycyjnych zakupów stacjonarnych, a jednocześnie Polacy coraz częściej wybierają praktyczne i wartościowe prezenty.

Według badania Grupy BLIX, najwięcej Polaków (45,8 proc.) planuje zakupy świąteczne zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych. Jednak metoda ta straciła 12 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku, podczas gdy zakupy w fizycznych placówkach zyskały na popularności, osiągając poziom 31,3 proc. (wzrost o 13,9 p.p. rdr.). Zakupy wyłącznie przez internet wybiera 17,8 proc. Polaków, co oznacza spadek o 3,2 p.p. w relacji rocznej. Eksperci zauważają, że wzrost znaczenia tradycyjnych zakupów może wynikać z potrzeby obejrzenia produktów przed zakupem oraz ograniczonego zaufania do terminowości dostaw w okresie świątecznym.

Kto, ile i za ile?

Najczęściej Polacy kupują prezenty dla 4–5 osób – tak deklaruje 28,2 proc. respondentów, co niemal dokładnie odpowiada wynikom z zeszłego roku (28,4 proc.). Największy odsetek ankietowanych planuje wydać na pojedynczy upominek 51–100 zł (40,5 proc.), co również jest zbliżone do wyników sprzed roku (42,9 proc.). Zmiana zauważalna jest w przedziale 201–300 zł, który zyskał 2,9 p.p. i wynosi obecnie 10,2 proc. Wysokość wydatków odzwierciedla chęć łączenia jakości z rozsądnymi cenami.

Wśród najczęściej wybieranych prezentów dominują kosmetyki (61,6 proc.), choć ich popularność spadła o 7,9 p.p. rdr. Na kolejnych miejscach znajdują się zabawki (56,1 proc.) i słodycze (44,7 proc.). Zyskały natomiast kategorie takie jak odzież (wzrost o 2,9 p.p.) oraz elektronika (wzrost o 3,9 p.p.). Eksperci wskazują, że zmiany w preferencjach zakupowych wynikają z rosnących cen książek i większej dostępności treści cyfrowych, podczas gdy elektronika staje się coraz bardziej przystępna cenowo. Decyzje konsumentów odzwierciedlają rosnącą świadomość w planowaniu budżetu oraz dążenie do zrównoważonych i praktycznych wyborów.

Czytaj także: Ekspert podatkowy radzi: ostrożnie ze świątecznymi prezentami!

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
19.12.2024 11:44
Drogerie DM chcą sprzedawać OTC online, ale najpierw... w Czechach
Szefowie DM wyjaśniają, że apteka internetowa jest odpowiedzią na spodziewane zmiany na niemieckim rynku opieki zdrowotnej.    fot. DM mat. prasowe

Niemiecka sieć drogerii, która w Polsce rozwija się dopiero drugi rok, przygotowuje się do uruchomienia apteki internetowej z lekami bez recepty. Na początek OTC będą dostarczane klientom z Niemiec za pośrednictwem apteki internetowej DM w Czechach.

Sprzedaż wysyłkową leków bez recepty DM chce rozpocząć już w przyszłym roku za pośrednictwem własnej apteki internetowej. Zdaniem sieci sprzedaż wysyłkowa OTC to najszybciej rosnący sektor rynku. 

Kiedy start apteki z OTC?

Dokładna data startu projektu nie została przez DM potwierdzona. Szefowie DM wyjaśniają, że apteka internetowa jest odpowiedzią na spodziewane zmiany na niemieckim rynku opieki zdrowotnej. Czekając na nowe regulacje prawne tego sektora w Niemczech (spodziewane w nadchodzącym roku), firma spełniła tymczasem wymogi prawne, pozwalające na uruchomienie internetowej apteki w Czechach, gdzie DM również prowadzi swoje drogerie.

DM prowadzi obecnie rozmowy z producentami i dostawcami OTC, a także z firmami start-up’owymi, które pomogą “wnieść nowe pomysły i bodźce na rynek ochrony zdrowia.

Niemcy opóźnione cyfrowo, nadganiają inne kraje

Warto przypomnieć, że Niemcy pozostają na tle krajów europejskich w tyle, jeśli chodzi o cyfryzację w ochronie zdrowia. Przedsięwzięcie podobne do polskiego Internetowego Konta Pacjenta (działającego u nas od 2018 roku) Niemcy zaczęli wdrażać dopiero w połowie Niemcy bieżącego roku, a start systemu przewidziany jest na styczeń 2025.

Jak przyznał federalny minister zdrowia Karl Lauterbach, Niemcy czekały za długo z tymi zmianami. Dlatego przyszły rok będzie czasem rewolucyjnych zmian w niemieckim systemie opieki zdrowotnej, gdy zostaną uruchomione takie usługi jak wystawianie e-recept czy cyfrowa dokumentacja pacjenta. 

Jedna apteka mniej każdego dnia

Z danych statystycznych wynika, że każdego dnia w Niemczech zamykana jest co najmniej jedna apteka. W ciągu ostatniej dekady liczba aptek stacjonarnych spadła z ponad 20 tys. do niecałych 17,3 tys. Spada też gwałtownie liczba lekarzy pierwszego kontaktu. Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady ponad połowa (60 proc.) wszystkich lekarzy pierwszego kontaktu przejdzie na emeryturę – wskazują managerowie drogerii DM, tłumacząc wprowadzanie OTC do oferty sieci.

image
Zdaniem DM kwestie zdrowia to “megatrend”, który wywrze duże zmiany w strukturze rynku
fot. DM mat. prasowe

Rynek OTC i suplementów przechodzi do internetu - to megatrend

Jak podaje federalne Stowarzyszenie Przemysłu Farmaceutycznego, łączna sprzedaż leków dostępnych bez recepty i suplementów diety w 2023 roku wyniosła 11,2 mld. Z tego prawie jedna czwarta (2,54 mld euro) zostało sprzedane przez internet, a apteki stacjonarne coraz bardziej tracą udziały rynkowe w OTC na rzecz aptek internetowych.

Apteki wysyłkowe, mające najwyższą sprzedaż w Niemczech, to Doc Morris i Shop Apotheke (firmy z siedzibami w Holandii).

Już pod koniec 2023 roku szefowie DM podkreślali, że kwestie zdrowia to “megatrend”, który prędzej czy później wywrze duże zmiany w strukturze rynku.

Czytaj też: Sieć DM otworzy tuż przed Świętami 50. drogerię w Polsce

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. grudzień 2024 18:06