Produkty do rozjaśniania skóry to gorący temat w sektorze kosmetycznym, który wywołuje wiele emocji z powodu etycznych i fizycznych szkód. Kwestia ta jest powszechna na rynkach karaibskim, afrykańskim i azjatyckim, gdzie konsumenci używają do tego celu np. chemikaliów, w tym hydrochinonu, znanego z tego, że jest stosowany w produktach oświetleniowych i może powodować szkodliwe skutki uboczne.
Poza tym większość produktów zawiera silne i zabronione toksyny, takie jak rtęć. To spowodowało, że rządy wielu krajów zakazały tych produktów, a Rwanda jest najnowszym afrykańskim krajem, który przyłączył się do tej walki. Prezydent Rwandy, Paul Kagame, w mediach społecznościowych wyraził swoje poparcie dla tej inicjatywy.
Inne kraje, w tym Ghana, Kenia i Republika Południowej Afryki, również zakazały sprzedaży tych produktów.
Z kolei Australia, Stany Zjednoczone i Japonia wprowadziły zasady i regulacje dotyczące stosowania produktów do wybielania skóry.
W 2018 roku była tancerka i gwiazda reality show Blac Chyna wprowadziła na rynek produkt rozjaśniający skórę „Whitenicious x Blanc Chyna Diamond Illuminating & Lightening cream”. Po debiucie produktu w Nigerii oskarżono ją o wykorzystanie popytu w tym kraju na środki do rozjaśniania skóry.
Również kosmetyczni duzi gracze, w tym Olay, Lotus Herbals, Neutrogena i Garnier zaopatrują się w produkty do rozjaśniania skóry. Na rynku dominuje segment wybielających balsamów i kremów, który do 2027 roku ma osiągnąć wartość 8,9 mln dolarów. Pomimo wątpliwości etycznych, sektor ten kwitnie i przewiduje się, że jego wartość wyniesie do 2027 roku aż 24 mld dolarów, a jego wzrost wyniesie w CAGR 6,1 proc.