Euromonitor International w raporcie „Top five digital consumer trends in 2018” wyodrębnił pięć najważniejszych trendów technologicznych, które wpłyną na dalszy rozwój handlu.
Życie cyfrowe w aplikacjach
Nowoczesne aplikacje to narzędzia, które kreują „nowego” konsumenta. Zmieniają relacje firm z ich klientami, wpływają na potrzeby i oczekiwania konsumentów i przyspieszają ogólną transformację cyfrową.
Dzięki aplikacjom mobilnym sprzedawcy wchodzą w interakcje z konsumentami, kierując swoje reklamy do spersonalizowanej grupy odbiorców. Zwiększają tym samym konwersję (określone, oczekiwane działanie wykonane przez potencjalnego klienta w odpowiedzi na skierowaną do niego kampanię reklamową w internecie czy działania SEO).
Dane użytkowników jako nowa waluta
W ocenie autorów raportu, pozyskana informacja o klientach jest najcenniejszym towarem na świecie. Konsumenci oczekują, że firmy i marki będą tworzyć indywidualnie dopasowany przekaz. W tym procesie kluczową rolę odgrywa technologia. Na przykład, gigant rynku kosmetycznego L'Oréal wprowadził na rynek szczotkę do włosów, która analizuje stan włosów użytkownika, w tym siłę użytą podczas szczotkowania, a także liczbę pociągnięć. Inteligentna szczotka przenosi te dane do aplikacji mobilnej, która je analizuje i przekazuje porady dotyczące pielęgnacji włosów oraz oferuje spersonalizowane propozycje produktów. Przetworzenie ogromnej ilości dostępnych danych jako historii jednego użytkownika będzie tym, co odróżni zwycięzców od przegranych w następnej dekadzie.
Trzymanie otwartych kart
Wiele usług subskrypcyjnych pojawiło się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Odkryły one nowe obszary konsumpcji (np. o charakterze rozrywkowym), a tzw. internet rzeczy dodatkowo pobudza rozwój modeli subskrypcji biznesowych. Kolejnym trendem jest wzmocnienie istniejących modeli subskrypcji. Zdaniem autorów raportu „Top five digital consumer trends in 2018”, handel wspomagany nowoczesną technologią ponownie zdefiniuje znaczenie lojalności wobec marki. W nadchodzącej erze internetu rzeczy idea zachowania otwartej karty nabiera nowego znaczenia.
Mobilne portfele są globalne
Konsumenci dokonujący transakcji w internecie napędzają rozwój sieci płatniczych. Na przykład, od 2012 roku Chiny są największym rynkiem turystyki wyjazdowej, więc chińscy podróżnicy odgrywają kluczową rolę w globalizacji portfeli mobilnych. Chińskie portfele internetowe, takie jak Alipay, przenoszą się na Zachód, ponieważ rośnie siła nabywcza mieszkańców tego kraju, a rząd poprawia międzynarodową współpracę, umożliwiając konsumentom podróżowanie do coraz większej liczby krajów. Autorzy raportu szacują, że w 2022 r. 3 tryliony płatności będą dokonywane na urządzeniach przenośnych (w 47 krajach, w których Euromonitor International przeprowadził te badania).
Zastrzyk technologiczny
Cyfrowe zmiany zmieniają rzeczywistość konkurencyjną. Konsumenci są zaangażowani w proces zakupowy. Chcą zobaczyć lub przetestować produkt przed zakupem. Wykazują też zwiększoną potrzebę „doświadczyć więcej”. Proces zakupowy zaczyna się w głowie – niezależnie od tego, jaki to sklep – tradycyjny czy internetowy. Aby nadążyć za tymi potrzebami, sprzedawcy korzystają z wielu możliwości, jakie dają nowoczesne technologie.