StoryEditor
Rynek i trendy
03.06.2022 00:00

TOP 10 maja. Drogeria Roku 2022 hitem wśród tekstów na naszym portalu

Wydaje się, że pandemia wreszcie odeszła z naszej codzienności. Wszyscy rzucili się w wir spotkań, konferencji i szkoleń. Jesteśmy spragnieni osobistych kontaktów i wymiany doświadczeń biznesowych. Dowodem na to jest sukces naszego wydarzenia, czyli 10. Forum Branży Kosmetycznej w ramach Retail Trends 2022. Najwięcej odsłon w maju osiągnął tekst dotyczący laureatów konkursu Drogeria Roku 2022. Poniżej przedstawiamy zestawienie najczęściej czytanych tekstów na naszym portalu wiadomoscikosmetyczne.pl w maju 2022 r. Ranking stworzyliśmy na podstawie Google Analytics.

1. Drogeria Roku 2022 – znamy zwycięzców!

Charakterystyczne czerwone logo Drogerii Roku można od lat zobaczyć w witrynach wielu sklepów kosmetycznych w całej Polsce. W tym roku rozdaliśmy nagrody w kolejnej edycji konkursu. Jury złożone z menedżerów reprezentujących firmy kosmetyczne wskazało zwycięzców w 8 kategoriach. Wręczono jednak 9 statuetek. Rekordzistą w tym roku okazało się Hebe, która stanęła na podium aż 4 razy. Nagrody rozdaliśmy na gali wieńczącej Retail Trends 2022 i 10. Forum Branży Kosmetycznej. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym! 

2. Blanka Chmurzyńska-Brown, Kosmetyczni.pl podsumowuje Cosmoprof 2022: Polskie firmy kosmetyczne będą budować siłę na lokalności

Zakończyły się 53. Targi Cosmoprof Worldwide Bologna. Była to ich pierwsza edycja stacjonarna od 2019 roku. Na to największe wydarzenie światowego sektora kosmetycznego czekano z utęsknieniem. Polska reprezentacja w sile prawie 200 wystawców była drugą pod względem liczebności delegacją tuż za Koreą Południową i najbardziej widoczną spośród europejskich wystawców. Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego Kosmetyczni.pl podsumował tegoroczne targi Cosmoprof Worldwide Bologna.

3. Christoph Werner, DM Drogerie Markt: Nie mamy sprecyzowanych planów wobec Polski

Pierwsza drogeria niemieckiej sieci DM-Drogerie Markt, największego konkurenta Rossmanna, ruszyła 21 kwietnia br. we Wrocławiu. Chwilę wcześniej ruszył również polski sklep online, a na początku maj otwarto drugą drogerię, tym razem w Jeleniej Górze. Branża zadawała sobie pytanie, jakie plany ma DM wobec Polski. Mieliśmy okazję porozmawiać na ten temat z prezesem sieci, synem założyciela Christophem Wernerem.

4. Ralph Kamiński wyreżyserował spot dla marki Tołpa. Wystąpiła w nim Natalia Szroeder

Po co marki kosmetyczne współpracują z gwiazdami? To bardzo proste, ponieważ wzbudza to ogólne zainteresowanie. Dowodem na to jest fakt, że tekst dotyczący współpracy Tołpy z Ralphem Kamińskiem znalazł się na wysokim 4 miejscu naszego podsumowania miesiąca. Nową linię kosmetyków marki zapowiada spot wyreżyserowany przez Kamińskiego, a twarzą kampanii została Natalia Szroeder.

5. Lidl wprowadza kolejną markę kosmetyczną na wyłączność

Duże sieci i dyskonty to ważny partner handlowych dla marek kosmetycznych. Informacje o pojawianiu się na półce nowej marki są ważnym komunikatem dla branży. Lidl Polska poinformował, że od wtorku 10 maja do sklepów sieci trafia kolejna marka kosmetyczna, która będzie dostępna tylko w Lidlu. Hairy Land to wegańskie, naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów, a ich producentem jest polska firma Cosmetics Land.

6. Polskie firmy na Cosmoprof 2022: Co drugi kosmetyk wyprodukowany w Polsce trafia na eksport

Na szóstym miejscu naszego zestawienia znalazł się kolejny tekst dotyczący targów Cosmoprof. Pomimo trudnych ostatnich lat dla całego przemysłu, polski sektor kosmetyczny obronił się i nie stracił nawet w okresie największych problemów wywołanych pandemią COVID. W dużej mierze było to możliwe dzięki mocnej pozycji eksportowej polskich producentów.

7. DM nie namiesza na polskim rynku, ale jej marki własne już tak

W podsumowaniu maja znalazł się już drugi artykuł dotyczący niemieckiego giganta. Obecnie w polskich sklepach sieci DM, zarówno stacjonarnych, jaki i w drogerii online, dostępnych jest 28 marek własnych tej sieci. Najpopularniejsze z nich to marki Balea, alverde i babylove, ale DM posiada produkty z każdej kategorii. Producentów nurtuje pytanie, na ile mocne będą marki własne DM i czy będą silną konkurencją dla ich brandów.

8. L’Oréal i Vichy pozwane za naruszenie patentu. Sprawa już trafiła do amerykańskiego sądu

Kanadyjska grupa farmaceutyczna GlycoBioSciences zarzuciła L’Oréal stosowanie jej kompozycji kwasu hialuronowego i matrycy polimerowej w sześciu produktach. Dokumenty znalazły się w amerykańskim sądzie, a celem postępowania jest zakazanie L’Oréal i Vichy stosowania tych składników. Glyco domaga się również odszkodowania od firm. Czekamy zatem na finał sprawy.

9. Henkel połączy działy kosmetyków i środków czystości. Będą oszczędności i redukcje etatów

A co słychać u największych w branży? To, co robią, zawsze jest istotne i może wskazywać nowe trendy lub ostrzegać przed nadchodzącymi kłopotami. W Henklu spore zmiany. Producent takich marek, jak m.in. Schwarzkopf, Syoss, FA, Gliss Kur, Persil, Silan, Pur, łączy sektory swojej działalności Laundry & Home Care (środki piorące i czystości) oraz Beauty Care (kosmetyki) w nowy, zintegrowany sektor biznesowy pod nazwą Henkel Consumer Brands, który będzie się koncentrował na dwóch globalnych kategoriach produktowych: Laundry & Home Care i Hair Care (środki piorące i czystości oraz kosmetyki do pielęgnacji włosów). Pozostałe kategorie będą zarządzane na poziomie poszczególnych regionów.

10. Rynek kosmetyczny w Europie wart ponad 76 mld euro. Przed branżą jednak wiele wyzwań

Nasze majowe zestawienie zamyka tekst dotyczący przyszłości europejskiej branży kosmetycznej, która jest obecnie największym na świecie rynkiem produktów z kategorii Beauty & Personal Care. Polska zajmuje 6 miejsce pod względem wartości sprzedaży kosmetyków. Rynek ma stale perspektywy wzrostu, ale branża będzie się mierzyć z szeregiem wyzwań.

Jak się prowadzi biznes kosmetyczny, historie producentów, marek, porady, nowości… to wszystko, codziennie na naszym portalu. Newsletter z bieżącymi informacjami branżowymi jest wysyłany do Czytelników w każdy wtorek i czwartek. We wtorki robimy także przegląd nowości kosmetycznych, by zaprezentować odbiorcom w handlu, co ciekawego pojawiło się na rynku. Warto być prenumeratorem naszych newsletterów. Zapisz się TUTAJ.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
20.12.2024 09:38
Blix: Blisko 46 proc. Polaków kupi prezenty pod choinkę hybrydowo — aż 61 proc. kupi pod choinkę kosmetyki.
Shutterstock

W tym roku Polacy zmieniają swoje zwyczaje zakupowe na święta. Chociaż wciąż dominują zakupy hybrydowe, ich popularność maleje. Rośnie natomiast znaczenie tradycyjnych zakupów stacjonarnych, a jednocześnie Polacy coraz częściej wybierają praktyczne i wartościowe prezenty.

Według badania Grupy BLIX, najwięcej Polaków (45,8 proc.) planuje zakupy świąteczne zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych. Jednak metoda ta straciła 12 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku, podczas gdy zakupy w fizycznych placówkach zyskały na popularności, osiągając poziom 31,3 proc. (wzrost o 13,9 p.p. rdr.). Zakupy wyłącznie przez internet wybiera 17,8 proc. Polaków, co oznacza spadek o 3,2 p.p. w relacji rocznej. Eksperci zauważają, że wzrost znaczenia tradycyjnych zakupów może wynikać z potrzeby obejrzenia produktów przed zakupem oraz ograniczonego zaufania do terminowości dostaw w okresie świątecznym.

Kto, ile i za ile?

Najczęściej Polacy kupują prezenty dla 4–5 osób – tak deklaruje 28,2 proc. respondentów, co niemal dokładnie odpowiada wynikom z zeszłego roku (28,4 proc.). Największy odsetek ankietowanych planuje wydać na pojedynczy upominek 51–100 zł (40,5 proc.), co również jest zbliżone do wyników sprzed roku (42,9 proc.). Zmiana zauważalna jest w przedziale 201–300 zł, który zyskał 2,9 p.p. i wynosi obecnie 10,2 proc. Wysokość wydatków odzwierciedla chęć łączenia jakości z rozsądnymi cenami.

Wśród najczęściej wybieranych prezentów dominują kosmetyki (61,6 proc.), choć ich popularność spadła o 7,9 p.p. rdr. Na kolejnych miejscach znajdują się zabawki (56,1 proc.) i słodycze (44,7 proc.). Zyskały natomiast kategorie takie jak odzież (wzrost o 2,9 p.p.) oraz elektronika (wzrost o 3,9 p.p.). Eksperci wskazują, że zmiany w preferencjach zakupowych wynikają z rosnących cen książek i większej dostępności treści cyfrowych, podczas gdy elektronika staje się coraz bardziej przystępna cenowo. Decyzje konsumentów odzwierciedlają rosnącą świadomość w planowaniu budżetu oraz dążenie do zrównoważonych i praktycznych wyborów.

Czytaj także: Ekspert podatkowy radzi: ostrożnie ze świątecznymi prezentami!

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
19.12.2024 11:44
Drogerie DM chcą sprzedawać OTC online, ale najpierw... w Czechach
Szefowie DM wyjaśniają, że apteka internetowa jest odpowiedzią na spodziewane zmiany na niemieckim rynku opieki zdrowotnej.    fot. DM mat. prasowe

Niemiecka sieć drogerii, która w Polsce rozwija się dopiero drugi rok, przygotowuje się do uruchomienia apteki internetowej z lekami bez recepty. Na początek OTC będą dostarczane klientom z Niemiec za pośrednictwem apteki internetowej DM w Czechach.

Sprzedaż wysyłkową leków bez recepty DM chce rozpocząć już w przyszłym roku za pośrednictwem własnej apteki internetowej. Zdaniem sieci sprzedaż wysyłkowa OTC to najszybciej rosnący sektor rynku. 

Kiedy start apteki z OTC?

Dokładna data startu projektu nie została przez DM potwierdzona. Szefowie DM wyjaśniają, że apteka internetowa jest odpowiedzią na spodziewane zmiany na niemieckim rynku opieki zdrowotnej. Czekając na nowe regulacje prawne tego sektora w Niemczech (spodziewane w nadchodzącym roku), firma spełniła tymczasem wymogi prawne, pozwalające na uruchomienie internetowej apteki w Czechach, gdzie DM również prowadzi swoje drogerie.

DM prowadzi obecnie rozmowy z producentami i dostawcami OTC, a także z firmami start-up’owymi, które pomogą “wnieść nowe pomysły i bodźce na rynek ochrony zdrowia.

Niemcy opóźnione cyfrowo, nadganiają inne kraje

Warto przypomnieć, że Niemcy pozostają na tle krajów europejskich w tyle, jeśli chodzi o cyfryzację w ochronie zdrowia. Przedsięwzięcie podobne do polskiego Internetowego Konta Pacjenta (działającego u nas od 2018 roku) Niemcy zaczęli wdrażać dopiero w połowie Niemcy bieżącego roku, a start systemu przewidziany jest na styczeń 2025.

Jak przyznał federalny minister zdrowia Karl Lauterbach, Niemcy czekały za długo z tymi zmianami. Dlatego przyszły rok będzie czasem rewolucyjnych zmian w niemieckim systemie opieki zdrowotnej, gdy zostaną uruchomione takie usługi jak wystawianie e-recept czy cyfrowa dokumentacja pacjenta. 

Jedna apteka mniej każdego dnia

Z danych statystycznych wynika, że każdego dnia w Niemczech zamykana jest co najmniej jedna apteka. W ciągu ostatniej dekady liczba aptek stacjonarnych spadła z ponad 20 tys. do niecałych 17,3 tys. Spada też gwałtownie liczba lekarzy pierwszego kontaktu. Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady ponad połowa (60 proc.) wszystkich lekarzy pierwszego kontaktu przejdzie na emeryturę – wskazują managerowie drogerii DM, tłumacząc wprowadzanie OTC do oferty sieci.

image
Zdaniem DM kwestie zdrowia to “megatrend”, który wywrze duże zmiany w strukturze rynku
fot. DM mat. prasowe

Rynek OTC i suplementów przechodzi do internetu - to megatrend

Jak podaje federalne Stowarzyszenie Przemysłu Farmaceutycznego, łączna sprzedaż leków dostępnych bez recepty i suplementów diety w 2023 roku wyniosła 11,2 mld. Z tego prawie jedna czwarta (2,54 mld euro) zostało sprzedane przez internet, a apteki stacjonarne coraz bardziej tracą udziały rynkowe w OTC na rzecz aptek internetowych.

Apteki wysyłkowe, mające najwyższą sprzedaż w Niemczech, to Doc Morris i Shop Apotheke (firmy z siedzibami w Holandii).

Już pod koniec 2023 roku szefowie DM podkreślali, że kwestie zdrowia to “megatrend”, który prędzej czy później wywrze duże zmiany w strukturze rynku.

Czytaj też: Sieć DM otworzy tuż przed Świętami 50. drogerię w Polsce

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. grudzień 2024 06:49