Jakich wyzwań i zagrożeń biznesowych spodziewacie się Pan w nadchodzącym roku?
W 2024 aż dwa razy zostanie podniesiona płaca minimalna. Będzie to miało duży wpływ na bazę kosztową naszych partnerów detalicznych i co za tym idzie presję na marżę. Z drugiej strony malejąca inflacja nie będzie już tak sprzyjała podnoszeniu cen, aby podzielić się kosztami z konsumentami. Dlatego myślę, że aby zarządzić bazą kosztową nie unikniemy kolejnych podwyżek cen. Na marki kosmetyczne premium nie będzie to miało dużego wpływu, jednak dalej wzmocni private labels i najtańsze oferty kosmetyczne.
Jak w takim razie firma będzie pracowała w przyszłym roku nad zarządzaniem asortymentem, cenami i budowaniem marż?
W DNA Orbico jest rozwój portfela, wprowadzanie nowych marek, jak i szukanie synergii w operacjach, zarówno w sprzedaży, jak i procesach wspierających. Dlatego też kolejny rok nie będzie bardzo różnił się od tego – będziemy wprowadzać nowe marki i dostosowywać się do sytuacji.
W 2023 roku obserwowaliśmy powrót konsumentów do punktów stacjonarnych tzw. brick-and-mortar oraz stabilizację e-commerce. Naszą reakcją było zwiększenie ilości konsultantek w perfumeriach selektywnych, co przełożyło się na realizację wyników powyżej planu. Dodatkowo wzmocniliśmy zespół komercyjny ds. współpracy z drogeriami czego pozytywne efekty mamy nadzieję również obserwować w 2024.
Co będzie priorytetem dla firmy w nadchodzącym roku?
Nasze główne cele to dbanie o obecny portfel naszych marek, poszukiwanie nowych interesujących konceptów beauty oraz motywacja i rozwój kompetencji zespołu.
Orbico Beauty jest wyłacznym dystrybutorem marek: Clarins Matis, Filorga, carven, Isa Dora, Adopt, Philip Kingsley, zapachów Pepe Jeans i Women‘s Secret, S.Oliver, Betty Barclay i Tangle Teezer. Oprócz oferty dla drogerii ma też profesjolne marki dla salonów fryzjerskich, takie jak Wella Professionals, Londa Professional czy OPI.