Europejski rynek luksusu wzrośnie o 12,8 proc, w 2021 roku, osiągając 100,19 mld dolarów według danych Statista. W okresie od 2021 do 2025 r. będzie rósł w tempie 4,8 proc. złożonej rocznej stopy wzrostu (CAGR).
Zmieniony system zwrotu podatku VAT może kosztować gospodarkę Wielkiej Brytanii 5,6 miliarda funtów.
Azja odnotowała drugi co do wielkości roczny spadek na poziomie 35 proc., podczas gdy Stany Zjednoczone spadły o 27 proc. Dla rynku światowego był to pierwszy spadek od 2009 roku i największy w historii. Chiny były jedynym krajem, który odnotował wzrost o 45 proc.
Firma doradcza Bain jako główną przyczynę spadku podała gwałtowne zmniejszenie globalnej turystyki. Oczekuje się, że światowy rynek wzrośnie o 15 proc. w 2021 r. Oczekuje się jednak, że Europa pozostanie w tyle ze względu na niepewność związaną z Brexitem.
Marki luksusowe w Wielkiej Brytanii, takie jak Mulberry i Chanel, wyraziły zaniepokojenie zniesionym systemem zwrotu podatku VAT. CPP-Luxury podaje, że turyści stanowią dwie trzecie sprzedaży luksusu w Europie.
W Wielkiej Brytanii chińscy turyści stanowią tylko 5 proc. turystów spoza UE. Jednak stanowią oni prawie jedną trzecią rabatów VAT. Według CEBR liczba odwiedzających Wielką Brytanię spoza UE może spaść o 7,3 proc., powodując stratę w sprzedaży w wysokości 1,8 mld funtów.
Ponadto z badania New West End Company wynika, że decyzja o zniesieniu rabatów będzie bardziej kosztowna dla brytyjskiej gospodarki. Z potencjalnego dochodu w wysokości 2,1 mld funtów, który miałby pochodzić z systemu rabatów, kraj będzie miał 3,5 miliarda funtów straty. W sumie gospodarka Wielkiej Brytanii osiągnie wynik netto w wysokości 5,6 mld funtów. Z drugiej strony Walpole szacuje, że 80 proc. dóbr luksusowych w Wielkiej Brytanii jest przeznaczonych na rynki zagraniczne.