Badanie pod nazwą Beauty Survey zostało opracowane przez zespół Euromonitor International Survey, przy udziale zespołu z branży kosmetyków i higieny osobistej oraz klientów. Informacje w nim przekazane pomagają firmom identyfikować pojawiające się trendy konsumenckie, precyzyjnie określać możliwości marketingu i rozwoju produktów oraz tworzyć strategie dotarcia do niewykorzystanych rynków o dużym potencjale.
Międzynarodowe badanie Beauty Survey zbadało trzy ważne trendy kształtujące piękno i pielęgnację ciała w 2019 r .: nowo powstały segment cyfrowych konsumentów produktów kosmetycznych, postrzeganie przez konsumentów piękna z segmentu premium i zmieniającą się definicję męskości.
Rozwój najnowszych technologii dał początek rozwijającemu się segmentowi konsumentów, na który wpływają nie tylko treści kosmetyczne dostępne online, ale i zakupy w sieci. Dyskusje online i w mediach tradycyjnych zwiększają świadomość mężczyzn i kobiet na temat toksycznej męskości i nierealistycznych standardów urody.
Niezależnie od tego, czy zaopatrują się online czy w sklepach fizycznych, klienci stają się coraz bardziej świadomi swoich zakupów, szczególnie jeśli rozważają produkt premium z wysoką ceną.
Nazwy marek nie są już kluczową oznaką piękna premium, ponieważ konsumenci badają etykiety i opakowania pod kątem składników i korzyści, które kojarzą z „premium”. Ta zmiana jest szczególnie ważna dla marek w branży kosmetycznej, ponieważ sprzedaż kosmetyków premium wciąż się rozwija.
Prawie jedną trzecią konsumentów produktów kupowanych przez internet stanowią konsumenci kosmetyków, którzy kupują je w sieci i są pod wpływem mediów cyfrowych i treści internetowych generowanych przez innych użytkowników lub ekspertów beauty.
Rozwój technologii cyfrowej sprawił, że marki, detaliści, influencerzy i doradcy kosmetyczni są bliżej konsumentów produktów kosmetycznych niż kiedykolwiek wcześniej. Wygoda i dostępność skłaniają coraz więcej konsumentów do kupowania kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała przez Internet. Na skrzyżowaniu tych dwóch trendów pojawia się nowy segment: konsument cyfrowego piękna.
Obecnie 30 proc. globalnych konsumentów online obejmuje segment cyfrowych konsumentów produktów kosmetycznych. Będzie się on powiększał, zarówno pod względem wielkości, jak i wpływów, ponieważ coraz więcej kupujących korzysta z aplikacji i innych platform cyfrowych, gdzie wchodzi w interakcje z markami i robi zakupy. Marki i detaliści, którzy potrafią to zrozumieć i skierować swoją ofertę do segmentu produktów kosmetycznych online, będą teraz mieli silną pozycję do przyszłego wzrostu.
Aż 60 proc. cyfrowych konsumentów produktów kosmetycznych korzystało z aplikacji kosmetycznej w ciągu ostatnich 12 miesięcy, głównie w celu uzyskania informacji o produktach, porad kosmetycznych lub najnowszych trendów.
Przy podejmowaniu decyzji zakupowych 45 proc. konsumentów kosmetyków cyfrowych opierało się w dużej mierze na opiniach użytkowników, w porównaniu z 23 proc., którzy polegali na informacjach bezpośrednio od marek lub sprzedawców detalicznych.
Z badania wynika też, że ponad połowa cyfrowych konsumentów produktów kosmetycznych korzysta z co najmniej siedmiu różnych produktów do pielęgnacji skóry tygodniowo.