StoryEditor
Rynek i trendy
18.01.2019 00:00

Sztuczna inteligencja pozwoli stworzyć więcej unikalnych zapachów

Kompozycji perfum – umiejętności, która zabiera twórcom zapachów dziesięć i więcej lat, można się szybciej i dokładniej nauczyć dzięki sztucznej inteligencji – uważa Richard Goodwin, naukowiec pracujący nad projektem IBM badającym w jaki sposób korzystać z niej w odniesieniu do produktu, w szczególności perfum.

Richard Goodwin wraz ze swoim zespołem badawczym w IBM i globalnym producentem zapachów Symrise, stworzył system AI, który może nauczyć się formuł, surowców i archiwalnych danych o sukcesach i trendach w branży, przynosząc perfumiarzom inteligentnych praktykantów w postaci maszyn.

Taka praktyka pomoże im zaoszczędzić czas i pozwoli na doskonalenie zapachu, zamiast szukać nowych kombinacji.

Projekt powstał na podstawie wcześniejszych badań przeprowadzonych przez firmy, które wykorzystywały sztuczną inteligencję do łączenia smaków i tworzenia receptur w połączeniu z najnowszym "Sztuczna inteligencja badań nad składem produktu".

W rezultacie powstał nowy system wykorzystujący zaawansowane algorytmy przez maszyny, które przeglądają ogromne bazy danych wzorów i materiałów i rozpoznają wzorce i nowe mieszanki. System ten, zwany Philyra, jest używany do "projektowania zupełnie nowych formuł zapachów przez badanie całego krajobrazu kombinacji zapachów i odkrycie białych obszarów na światowym rynku zapachów."

Taka metoda może być stosowana w różnych kategoriach zapachów – od perfum, przez pielęgnację urody i domu. Wszystkie te kategorie wymagają bardzo specyficznych nut zapachowych opartych na różnych rodzinach zapachów (takich jak kwiatowe, owocowe lub piżmowe), szczególnie perfumy, które są uważane za dzieła sztuki.

Algorytmy stosowane przez Philyrę obejmują cztery główne kategorie: uzupełnienia i substytuty surowców, dawkowanie surowca, reakcje człowieka i poziom nowości kompozycji. Biorąc pod uwagę każdą z nich, Philyra z powodzeniem zaprojektowała dwa zapachy, które mają wejść na rynek w tym roku. Jednak przed ich debiutem, początkowe receptury zostały zmienione przez mistrza perfum, aby podkreślić pewne nuty i przedłużyć trwałość.

Po udoskonaleniu algorytmów używanych do tworzenia perfum, Philyra może zostać zmodyfikowana do innych, mniej luksusowych kategorii zapachowych, takich jak detergenty do prania, szampony lub w zasadzie każdy inny produkt kosmetyczny lub czyszczący, którego używamy. 

Zapach jest zintegrowany z praktycznie każdym aspektem ludzkiego życia. ​Perfumiarze mają w archiwum setki lat zapachów, które mogą przeglądać. Przy współpracy z maszyną, będą mogli skupić się na sztuce i ludzkim doświadczeniu z zapachem zamiast próbować znaleźć nową kompozycję.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
10.04.2025 10:28
Marcowy skok w polskim e-commerce: BaseLinker Index na rekordowym poziomie
Canva

W marcu 2025 roku wartość BaseLinker Index, wskaźnika mierzącego kondycję polskiego e-commerce, osiągnęła rekordowe 153 punkty. Dla porównania, w lutym wynosiła ona 120 punktów, a w marcu 2024 roku – 136 punktów. Oznacza to nie tylko znaczący wzrost w skali miesiąca (o 27,7 proc.), ale także solidną poprawę rok do roku. Warto przypomnieć, że wartość wyjściowa indeksu, ustalona w styczniu 2022 roku, wynosiła 100 punktów.

image
BaseLinker
Wzrost sprzedaży w marcu w ujęciu miesięcznym to przede wszystkim efekt większej liczby zamówień – o 22,3 proc. więcej niż w lutym – oraz wzrostu średniej wartości zamówienia, która osiągnęła poziom 204,3 zł, co oznacza wzrost o 4,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Również dane roczne są pozytywne: liczba zamówień zwiększyła się o 8,5 proc., a średnia wartość zamówienia wzrosła o 3,2 proc.

Analiza danych z 3 tysięcy największych polskich sklepów internetowych pokazuje, że całkowita sprzedaż online w marcu 2025 roku była wyższa niż rok wcześniej o 12 proc. Co ciekawe, zarówno sprzedaż krajowa, jak i zagraniczna zanotowały wzrosty: odpowiednio o 11,3 proc. i 15,9 proc. Sprzedaż cross-border stanowiła 17,13 proc. całkowitej sprzedaży polskich e-commerce’ów.

Wśród najlepiej rozwijających się kategorii znalazły się te, które już wcześniej wykazywały wysoką dynamikę wzrostu: „supermarket”, „zdrowie i uroda” oraz „dom i ogród”. Dane za marzec potwierdzają utrzymujący się trend rosnącego zainteresowania konsumentów zakupami online w tych segmentach, co może być sygnałem do dalszego rozwoju oferty i logistyki w tych obszarach.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
09.04.2025 12:31
Francuski biznes alarmuje: amerykańskie cła mogą doprowadzić do recesji
(fot. Shutterstock)Shutterstock

Patrick Martin, przewodniczący francuskiego stowarzyszenia pracodawców Medef, ostrzegł w środę, że nowe amerykańskie cła mogą zahamować wzrost gospodarczy Francji i wprowadzić kraj w recesję. W rozmowie z radiem RTL podkreślił, że „istnieje ryzyko zatrzymania wzrostu i wejścia w recesję”, odnosząc się do wpływu ceł USA na francuskie przedsiębiorstwa. Nowe środki ogłoszone przez prezydenta USA Donalda Trumpa weszły w życie tego samego dnia – obejmują one m.in. 104-procentowe cła na towary z Chin, pogłębiając globalny konflikt handlowy.

Martin zaapelował o pilne działania mające na celu poprawę konkurencyjności francuskich firm. Według niego konieczna jest ochrona konsumpcji, co oznacza m.in. unikanie nadmiernego obciążania podatkami gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W jego opinii, bez takich kroków francuska gospodarka może nie wytrzymać presji wynikającej z polityki handlowej USA.

Na słowa Martina odpowiedział minister przemysłu Marc Ferracci, który w rozmowie z Franceinfo przyznał, że temat jest aktualnie dyskutowany w parlamencie. Jak zaznaczył, chodzi m.in. o możliwość obniżenia podatków produkcyjnych, które od dawna uznawane są za jedną z barier dla konkurencyjności francuskiego przemysłu. Ferracci wezwał również francuskie firmy do wstrzymania inwestycji w Stanach Zjednoczonych ze względu na napięcia handlowe między USA a Europą.

Minister spotkał się we wtorek wieczorem z przedstawicielami francuskiego przemysłu, by omówić potencjalne skutki ceł w kluczowych sektorach – od lotnictwa, przez kosmetyki, po dobra luksusowe. Podkreślił, że odpowiedź Unii Europejskiej musi być „stanowcza i proporcjonalna”, by uniknąć dalszej eskalacji, która mogłaby zagrozić miejscom pracy.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
11. kwiecień 2025 03:46