StoryEditor
Rynek i trendy
25.03.2024 15:54

Sztuczna inteligencja, e-commerce, dyskonty i zdrowie – te czynniki wpłyną na rynek kosmetyczny

. / Shutterstock
Branża kosmetyczna i higieny osobistej w dalszym ciągu zmaga się z inflacją, chociaż w 2024 r. jej poziom powinien być umiarkowany. Można spodziewać się, że handel kosmetykami będzie jeszcze bardziej konkurencyjny, przy czym najbardziej zyskają dyskonty i e-commerce. Dużą rolę w ciągu pięciu najbliższych lat odegra w rozwoju firm z sektora kosmetycznego sztuczna inteligencja – podaje firma badawcza ResearchAndMarkets w najnowszym raporcie.

W swoim raporcie „Voice of the Industry: Beauty and Personal Care Key Highlights” firma badawcza ResearchAndMarkets wskazuje, jakie czynniki będą wpływały w najbliższych latach na rynek kosmetyczny i firmy z sektora.

W ocenie analityków, ogólny optymizm w dziedzinie urody i higieny osobistej w roku 2024 wynika z rozwoju technologicznego, który obejmuje szeroki zakres, od tradycyjnej i generatywnej sztucznej inteligencji, przez blockchain, po wprowadzenie na rynek nowych formuł i składników.

Zarazem firmy działające w branży kosmetycznej i higieny osobistej nadal zmagają się z inflacją, ale można się spodziewać, że w 2024 r. poziom inflacji będzie umiarkowany.

Będzie rosła konkurencja w kanałach sprzedaży, przy czym zyski będą najbardziej widoczne w przypadku dyskontów, rynków internetowych i handlu elektronicznego.

Sztuczna inteligencja

Firmy działające w branży kosmetycznej spodziewają się, że sztuczna inteligencja odegra znaczącą rolę w ciągu najbliższych pięciu lat. Przyznają, że już wdrażają sztuczną inteligencję, począwszy od codziennych działań skierowanych do konsumentów, takich jak ulepszone wyszukiwanie w witrynach internetowych i obsługa zgłoszeń do obsługi klienta, po działania B2B.

Większe zaufanie konsumentów do diagnostyki stwarza możliwości w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji (tworzenie nowych treści, obrazów, filmów), podczas gdy inne technologie, takie jak druk 3D i biometria, poszerzają możliwości dostosowywania rozwiązań i personalizowania ofert. „Marki kosmetyczne wykorzystujące technologie do dostosowywania rozwiązań i personalizowania ofert zyskują przewagę” – czytamy w raporcie.

Formuły i składniki

Konsumenci mając coraz większą wiedzę na temat zdrowia oczekują od produktów kosmetycznych korzyści wykraczających poza ich podstawową funkcjonalność. To jest bodziec do wprowadzania innowacji opartych na składnikach mających wyraźny zdrowotny wpływ na skórę i cały organizm.

Inflacja

Według praktyków, wśród których ResearchAndMarkets zbierał dane, branża kosmetyczna i higieny osobistej nadal odczuwa „umiarkowany” lub „znaczny wpływ” inflacji, szczególnie w Ameryce Łacińskiej i Europie Zachodniej. Trzy główne działania firm kosmetycznych w odpowiedzi na inflację to: podwyższanie cen niektórych produktów/usług, akceptowanie niższych marż zysku lub podnoszenie cen wszystkich produktów/usług.

Kanały sprzedaży

Eksperci oceniają, że na znaczeniu w sprzedaży kosmetyków będą rosły przede wszystkim dwa kanały: e-commerce oraz dyskontowy. Konsumenci będą coraz bardziej angażować się w technologie cyfrowe. Zarazem presja inflacyjna zmniejszająca siłę nabywczą konsumentów spowoduje, że sklepy dyskontowe zyskają na znaczeniu w sprzedaży kosmetyków i produktów higienicznych.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Zabiegi kosmetyczne
15.01.2025 00:05
Turystyka zabiegowa, skutki Ozempic i inne trendy medycyny estetycznej w 2025
Zabiegami medycyny estetycznej zainteresowane są coraz młodsze osoby.fot. archiwum WK

Eksperci z londyńskiego Centre for Surgery wskazali główne trendy w chirurgii plastycznej i estetycznej, które będą najpopularniejsze w 2025 roku – zarówno wśród młodszej generacji, jak i wśród osób dojrzałych.

Coraz więcej młodych pacjentów w gabinetach

Eksperci podkreślają, że zauważalny jest wzrost liczby nastolatków i młodych dorosłych, poszukujących już w tym wieku delikatnych zabiegów, zapobiegających procesom starzenia. Popularne są szczególnie poprawianie powiek oraz mini lifting.

Młodym pacjentom zależy na zabiegach subtelnych, mało inwazyjnych (z jak najkrótszym czasem regeneracji), a celem jest osiągnięcie naturalnych, estetycznych efektów.

Jak przyznają eksperci, ta grupa pacjentów bardzo często korzysta z bogactwa informacji, dostępnych w internecie, co powoduje, że zabiegami medycyny estetycznej zainteresowane są coraz młodsze osoby. Głównym źródłem informacji dla młodych pozostaja social media i popularni influencerzy, celebrytki i modelki.

Czytaj też: New Morning Consult: Gen Z sprowadzi na branżę urodową backlash

Metamorfozy w okresie menopauzy

Zainteresowanie zabiegami estetycznymi wzrasta też wśród osób dojrzałych, czyli w grupie powyżej 50. roku życia. Wzrost popularności zabiegów wiąże się z coraz większą akceptacją medycyny estetycznej przez tę grupę demograficzną.

Coraz częściej zainteresowanie budzi trend “menopause makeover” (czyli metamorfoza estetyczna lub chirurgiczna w okresie menopauzy). To oczywiście nasuwa skojarzenia z modnym w ubiegłym roku trendem, również dotyczącym kobiet – “mommy makeover” (poprawianie wyglądu – głównie rejonu brzucha i piersi - po urodzeniu dziecka, aby jak najszybciej odzyskać “normalny” wygląd). “Makeover” dla kobiet dojrzałych to przede wszystkim zabiegi na ciało, piersi, czy liftingi twarzy i szyi.

Turystyka zabiegowa

2025 będzie najprawdopodobniej rokiem jeszcze większej niż dotychczas turystyki zabiegowej i medycznej, kiedy pacjenci wyjeżdżają np. na 1-2 tygodniowe pobyty do innego kraju, łączące urlop i specjalistyczne zabiegi – niedostępne lub o wiele droższe w ojczystym kraju. 

Zabiegi tego typu promują najczęściej influencerzy w mediach społecznościowych - wcześniej pod wpływem sióstr Kardashian była moda na BBL (brazylijski lifting pośladków), a ostatnio – tzw. “poprawianie uśmiechu”, czyli śnieżnobiałe uzębienie, a także odsysanie tłuszczu, implanty piersi etc. 

Takie przeprowadzane masowo za granicą zabiegi (bo “tam taniej”, i do tego można zrobić w pakiecie kilka rzeczy na raz) powodują, że także w Polsce rośnie grupa specjalistów, którzy dokonują rewizji wykonanych za granicą operacji oraz zabiegów. Więcej na ten temat w filmie poniżej, mówiącym o powikłaniach powstałych po zbyt szybkich, inwazyjnych, nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegach z zakresu stomatologii estetycznej:

Młodsi pacjenci będą jednak napędzać popyt na zabiegi wykonywane w kraju – jak wspomniano wcześniej, ta grupa demograficzna preferuje zabiegi subtelne, zapobiegawcze. Pacjenci wykazują również zainteresowanie najnowocześniejszymi technologiami, takimi jak chirurgia małoinwazyjna, nie pozostawiająca blizn. Preferowane będą zabiegi z przyspieszonym lub minimalnym okresem rekonwalescencji.

Ozempic i jego skutki dla ciała

Z uwagi na coraz większą ilość osób, prowadzących kurację lekami powodującymi znaczną utratę wagi (czyli np. Ozempic), pojawi się więcej osób, u których pojawi się problem zwiotczałej skóry

To oczywiście będzie powodować większy popyt na operacje korygujące ten problem, szczególnie poszukiwana będzie abdominoplastyka i liftingi twarzy.

Czytaj też: Trendy w chirurgii plastycznej: panowie coraz chętniej poprawiają urodę

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
14.01.2025 08:45
Karolina Szałas, PMR: Udział sklepów internetowych w sprzedaży kosmetyków i chemii gospodarczej nadal rośnie
Karolina Szałas, senior analyst w PMR Market ExpertsPMR

W 2024 roku wartość sprzedaży kosmetyków i chemii gospodarczej w sklepach internetowych w Polsce osiągnęła ponad 4 mld zł, przy nominalnym wzroście na poziomie 11 proc. r/r. Odpowiedzialna była za to przede wszystkim inflacja.

Prognozujemy, że w kolejnych latach tempo nominalnego rynku będzie zwalniać – napędzać je będzie konsumpcja prywatna, a nie wzrost cen. Do 2029 roku wartość sprzedaży w sklepach internetowych w kategoriach kosmetyków i chemii gospodarczej przekroczy wartość 6 mld zł, odnotowując skumulowany wzrost o 8 proc. 

Udział sklepów internetowych w sprzedaży w obu kategoriach w minionym roku wyniósł ponad 67 proc., a pozostała część rynku została wygenerowana przez sprzedaż na platformach handlowych typu Allegro. W kolejnych latach udział e-sklepów, według naszych prognoz, przekroczy w kategorii kosmetycznej 70 proc. Będzie to możliwe dzięki ekspansji dużych graczy oraz utrzymaniu pozycji przez liderów rynku.

Sprzedaż kosmetyków i chemii gospodarczej online różni się znacząco pod względem struktury i kanałów dystrybucji. Większość sprzedaży internetowej w tej kategorii kosmetycznej odbywa się za pośrednictwem sklepów internetowych, w tym drogerii i perfumerii. 

Z kolei rynek chemii gospodarczej jest bardziej rozdrobniony. Nie ma jednego gracza, który byłby wyraźnym liderem, a produkty z tego segmentu częściej sprzedawane są przez platformy handlowe, takie jak Allegro czy Amazon, niż przez sklepy internetowe. Firmy specjalizujące się w sprzedaży chemii gospodarczej skupiają się na sprzedaży środków chemicznych do użytku profesjonalnego, a kategoria chemii domowej jest dla nich tylko dodatkiem.

Produkty z kategorii chemii gospodarczej kupujemy, oprócz sklepów dedykowanych, głównie w internetowych sklepach spożywczych i kosmetycznych. W rezultacie, kosmetyki pozostają kluczowym motorem wzrostu sprzedaży online w tej kategorii, podczas gdy chemia gospodarcza w większym stopniu korzysta z potencjału platform marketplace.

Karolina Szałas, senior analyst w PMR Market Experts

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
15. styczeń 2025 16:47