W swoim raporcie „Voice of the Industry: Beauty and Personal Care Key Highlights” firma badawcza ResearchAndMarkets wskazuje, jakie czynniki będą wpływały w najbliższych latach na rynek kosmetyczny i firmy z sektora.
W ocenie analityków, ogólny optymizm w dziedzinie urody i higieny osobistej w roku 2024 wynika z rozwoju technologicznego, który obejmuje szeroki zakres, od tradycyjnej i generatywnej sztucznej inteligencji, przez blockchain, po wprowadzenie na rynek nowych formuł i składników.
Zarazem firmy działające w branży kosmetycznej i higieny osobistej nadal zmagają się z inflacją, ale można się spodziewać, że w 2024 r. poziom inflacji będzie umiarkowany.
Będzie rosła konkurencja w kanałach sprzedaży, przy czym zyski będą najbardziej widoczne w przypadku dyskontów, rynków internetowych i handlu elektronicznego.
Sztuczna inteligencja
Firmy działające w branży kosmetycznej spodziewają się, że sztuczna inteligencja odegra znaczącą rolę w ciągu najbliższych pięciu lat. Przyznają, że już wdrażają sztuczną inteligencję, począwszy od codziennych działań skierowanych do konsumentów, takich jak ulepszone wyszukiwanie w witrynach internetowych i obsługa zgłoszeń do obsługi klienta, po działania B2B.
Większe zaufanie konsumentów do diagnostyki stwarza możliwości w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji (tworzenie nowych treści, obrazów, filmów), podczas gdy inne technologie, takie jak druk 3D i biometria, poszerzają możliwości dostosowywania rozwiązań i personalizowania ofert. „Marki kosmetyczne wykorzystujące technologie do dostosowywania rozwiązań i personalizowania ofert zyskują przewagę” – czytamy w raporcie.
Formuły i składniki
Konsumenci mając coraz większą wiedzę na temat zdrowia oczekują od produktów kosmetycznych korzyści wykraczających poza ich podstawową funkcjonalność. To jest bodziec do wprowadzania innowacji opartych na składnikach mających wyraźny zdrowotny wpływ na skórę i cały organizm.
Inflacja
Według praktyków, wśród których ResearchAndMarkets zbierał dane, branża kosmetyczna i higieny osobistej nadal odczuwa „umiarkowany” lub „znaczny wpływ” inflacji, szczególnie w Ameryce Łacińskiej i Europie Zachodniej. Trzy główne działania firm kosmetycznych w odpowiedzi na inflację to: podwyższanie cen niektórych produktów/usług, akceptowanie niższych marż zysku lub podnoszenie cen wszystkich produktów/usług.
Kanały sprzedaży
Eksperci oceniają, że na znaczeniu w sprzedaży kosmetyków będą rosły przede wszystkim dwa kanały: e-commerce oraz dyskontowy. Konsumenci będą coraz bardziej angażować się w technologie cyfrowe. Zarazem presja inflacyjna zmniejszająca siłę nabywczą konsumentów spowoduje, że sklepy dyskontowe zyskają na znaczeniu w sprzedaży kosmetyków i produktów higienicznych.