W ostatnich latach konsumenci coraz bardziej interesują się nie tylko tym, co wkładają do ust, ale także tym, co nakładają na skórę. Ruch czystego piękna wprowadził na rynek szereg produktów opartych o składniki spożywcze. I choć wiemy, że naturalne nie zawsze oznacza bezpieczniejsze, wydaje się, że przeciętny konsument często czuje się bardziej komfortowo widząc w składzie produktów nazwy składników, które można znaleźć na półce w lokalnym supermarkecie.
Od luksusu do masowego rynku, od Stanów Zjednoczonych po Azję, marki takie jak Youth to the People, TonyMoly, Kiehl's i Aveeno wykorzystują składniki z pożywienia, jak np. kombucha, mleko owsiane, sok wiśniowy, imbir i zielona herbata, a detaliści nie przestają ich kupować. Sephora czy Douglas oraz inne sieci drogeryjne wprowadzają na półki naturalne produkty wysokiej jakości, dając konsumentom alternatywę dla tego, co oferuje masowy rynek.
Korzyści zdrowotne są jednym z czynników wpływających na rozwój rynku kosmetyków pochodzących z pożywienia. Konsumenci chcą, by ich półka z kosmetykami oferowała takie same korzyści, jak zdrowa zawartość lodówki.
Rynek azjatycki napędza ten trend od dziesięcioleci wykorzystując superfoods w swoich kosmetykach i produktach do pielęgnacji skóry oraz w modnym od kilku lat nurcie K-Beauty. Takie marki jak TonyMoly i Shiseido wykorzystują swoją historię, aby czerpać zyski z lukratywnego konsumenta wellness, a reszta świata podąża za nimi.
Złożoność ruchu czystego piękna polega na tym, że rozwija się on czasami ze szkodą dla produktów, które są bezpieczne i nie stanowią dla konsumenta żadnego zagrożenia. Na rynku pojawia się wiele mylących i fałszywych informacji. Jak temu zapobiegać? Sprowadza się to do edukacji, że standardowe kosmetyki, które nie są oparte wyłącznie na naturalnych składnikach, nie są gorsze, ani mniej bezpieczne dla konsumentów.