Przez obostrzenia wynikające w pandemii większość czasu zaczęliśmy spędzać w domach. Staramy się jakoś uprzyjemnić sobie ten czas. Znakomitym sposobem jest zapalenie pachnącej świecy.
Według magazynu Wysokie Obcasy, zakup pachnącej świecy to minimum, które możemy dla siebie zrobić w czasie, gdy dni zlewają się ze sobą, a końca pandemii nie widać. Dzięki niej w domu jest przytulniej, jaśniej i odrobinę cieplej.
W dodatku Gazety Wyborczej czytamy też, że świece stały się w czasie ostatnich świąt Bożego Narodzenia jednymi z ulubionych prezentów, którymi obdarowywaliśmy bliskich.
Powołując się na badania NPD Group, amerykańskiej firmy zajmującej się badaniami rynku, magazyn donosi, że sprzedaż perfum między styczniem a wrześniem 2020 r. spadła o 17 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2019 r., a równocześnie sprzedaż produktów zapachowych do domu wzrosła o 13 proc. i dotyczyło to też sprzedaży zestawów upominkowych ze świecą (wzrost o 22 proc.).
Autorka artykułu w popularności świec dopatruje się analogii z popularnym zjawiskiem, nazywanym efektem szminki. Tyle, że szminkę zastąpiła świeca. Chodzi o to, że w czasie kryzysu gospodarczego przestajemy kupować przedmioty o dużej wartości, a wzrasta konsumpcja dóbr luksusowych o mniejszej wartości. W 2000 r. mimo pogarszających się warunków ekonomicznych w USA wzrosła sprzedaż kosmetyków, szczególnie szminek.
Tymczasem w pandemii koronawirusa sprzedaż kosmetyków do makijażu, zwłaszcza szminek, drastycznie spadła. Przestały być potrzebne, gdy większość czasu i tak spędza się w domu, a na zewnątrz twarz zakrywa maseczka.
Wysokie Obcasy podają, powołując się na badania NPD Group, że w trzecim kwartale tego roku sprzedaż szminek spadła o 31 proc. (w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej).
Informują przy okazji, powołując się na dane portalu Bankier.pl, że Polska jest największym producentem świec w Unii Europejskiej. 41 proc. tych produktów pochodzi z naszego kraju. Z danych Eurostatu wynika, że w 2019 r. w Polsce wyprodukowano świece o łącznej wartości 617 mln euro. Na drugim miejscu pod względem wartości wytworzonych świec znalazły się Włochy (149 mln euro), a na trzecim Niemcy (143 mln euro).
Magazyn zwraca uwagę, że świece mogą być towarem luksusowym bowiem, ich np. w perfumerii GaliLu zaczynają się od 145 zł, a sięgają aż do 1149 zł. Cytuje też Alinę Szyrle-Kusztosz z tej sieci, według której wiosną 2020 roku, a więc na początku pandemii, konsumenci zaczęli wybierać świece, które kiedyś nie cieszyły się szczególną popularnością – rześkie, orzeźwiające, a także pobudzające, cytrusowe.