StoryEditor
Rynek i trendy
08.10.2021 00:00

Sprzedaż kosmetyków luksusowych wzrosła we Francji o 6 proc. [WYNIKI BADANIA]

Od stycznia do końca sierpnia 2021 r. francuski rynek kosmetyków luksusowych odnotował 6 proc. wzrost, zarówno pod względem wartości, jak i wolumenu, w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r.

Przy łącznej sprzedaży o wartości 1,327 mld euro, widać że ten segment wykazuje pozytywne oznaki ożywienia. Jednak instytut badań rynku zwraca uwagę, że straty z 2020 roku nie zostały zrekompensowane. Rzeczywiście, w pierwszych ośmiu miesiącach 2021 r. sprzedaż selektywnych produktów kosmetycznych pozostaje o 20 proc. poniżej poziomu z 2019 r.

Po ponad roku blokad, ograniczeń interakcji społecznych i masowej telepracy Francuzi wydają się stopniowo powracać do swoich nawyków konsumpcyjnych sprzed kryzysu, szczególnie jeśli chodzi o kosmetyki premium – takie dane wnioski wypływają z najnowszego raportu amerykańskiej firmy badawczej NPD Group.

W praktyce sprzedaż produktów selektywnych napędzana jest perfumami, których wartość wzrosła o 10 proc. w pierwszych ośmiu miesiącach roku. W porównaniu do roku 2020 sprzedaż zestawów upominkowych, wód perfumowanych, ekstraktów i zapachów do domu osiągnęła dwucyfrowy wzrost.

W mniejszym stopniu, ale rośnie również sprzedaż produktów do pielęgnacji skóry, przy czym w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2021 r. wartość sprzedaży jednostkowej wzrosła o16 proc.

Według NPD Group wynika to w szczególności ze o 5 euro spadku średniej ceny produktów do pielęgnacji skóry. Konsumenci preferują bowiem tańsze propozycje. Warto zwrócić uwagę na dobre wyniki kategorii kosmetyków do pielęgnacji ciała, która odnotowała dwucyfrowy wzrost między styczniem a końcem sierpnia 2021 r. w porównaniu do 2020 r.

Należy również zauważyć, że ożywienie nie dotyczy jeszcze całego rynku kosmetyków luksusowych, który utrzymuje się w trendzie spadkowym (-2 proc.) od stycznia do końca sierpnia 2021 r. Jednak są pewne kategorie jak makijaż oczu, który według danych NPD Group odnotował w tym okresie „dwucyfrowy wzrost”. 

E-commerce wciąż się rozwija, od 17 maja do 29 sierpnia sprzedaż wzrosła o 13 proc. wartościowo w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku oraz o 2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku. Sprzedaż internetowa stanowi obecnie 19 proc. całkowitej sprzedaży wysokiej klasy produktów kosmetycznych pod względem wartości, z 8 proc. w 2019 r. przed pandemią i 15 proc. w 2020 r.

Przeczytaj również: Sprzedaż kosmetyków premium we Francji odnotowała bezprecedensowy spadek

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
04.04.2025 10:29
Koreańska marka obniżyła ceny swoich kosmetyków w WIelkiej Brytanii. Czym to tłumaczy?
Firma Erborian powstała w 2007 rokuInstagram Erborian

Erborian, koreańska marka z kosmetykami pielęgnacyjnymi, zdecydowała się na obniżenie cen, obejmujące cały asortyment produktów. Co istotne, obniżenie cen nie wiąże się z żadnymi zmianami w składach produktów ani z opakowaniami.

Marka, po zweryfikowaniu swojej struktury cenowej produktów do pielęgnacji skóry, postanowiła poprzez obniżenie cen zwiększyć dostępność produktów dla klientów. W Wielkiej Brytanii przedział cenowy kosmetyków marki Erborian to obecnie od 4 do 44 funtów (wcześniej był to zakres 6,50-62 funtów)

Firma zdecydowała się na obniżenie cen pomimo wzrostu kosztów firmy o ok. 0,6 proc. w stosunku po poprzedniego roku. Oznacza to oczywiście wpływ tej korekty na marże firmy. Mimo to Erborian podkreśla, że ​​obniżka cen była „słuszną decyzją”, która sprawi, że więcej klientów będzie mogło nabywać jej produkty i cieszyć się niższymi cenami.

– Zmiana cen Erborian była spowodowana opiniami konsumentów. Uznając te spostrzeżenia i rosnące koszty życia w Wielkiej Brytanii, podjęliśmy decyzję o dostosowaniu się do rynku i zapewnieniu, że nasze produkty pozostaną dostępne dla naszej społeczności – skomentowała dla portalu TheIndustry.beauty Debroah Goldweis, dyrektor generalna Erborian w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Jak podkreślają również przedstawiciele marki Erborain, obniżenie cen nie wiąże się z żadnymi zmianami w składach produktów ani z opakowaniami. 

Firma Erborian ("Zioła Orientu") powstała w 2007 roku, będąc połączeniem koreańskiej wiedzy w zakresie pielęgnacji skóry z francuskim luksusem, tworząc innowacyjne formuły wzbogacone tradycyjnymi koreańskimi ziołami. Laboratorium firmy mieści się w Seulu. Jej najlepiej sprzedające się produkty obejmują krem ​​CC i krem ​​BB, które nadal są popularne w mediach społecznościowych wśród konsumentów, ponieważ trend K-beauty nadal wykazuje tendencję rosnącą m.in. w Wielkiej Brytanii).

Czytaj też: Koreańska ekspansja w branży kosmetycznej: rekordowy eksport i boom inwestycyjny

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
03.04.2025 14:38
Kenvue: Młodzi Brytyjczycy inwestują w drogie kosmetyki, ale zaniedbują podstawową higienę
Moose Photos

Nowe badanie przeprowadzone przez firmę Kenvue, właściciela marek takich jak Aveeno, Neutrogena czy Piz Buin, ujawnia interesujące, a miejscami sprzeczne dane na temat rutyn pielęgnacyjnych Brytyjczyków. W ogólnokrajowej ankiecie, zrealizowanej we współpracy z Censuswide na próbie 2000 osób w wieku 18+, aż 60 proc. respondentów przyznało, że nie stosuje spójnej rutyny pielęgnacyjnej skóry.

Co więcej, aż 34 proc. badanych spędza zaledwie pięć minut lub mniej na codziennej pielęgnacji twarzy, a przeciętny Brytyjczyk zasypia bez umycia twarzy dwa razy w tygodniu. Wyniki te wskazują na znaczne zaniedbania w zakresie podstawowej higieny, mimo że młodsze pokolenia coraz częściej sięgają po drogie kosmetyki.

Średnie miesięczne wydatki respondentów pokazują inną stronę tego zjawiska: około 27 funtów przeznaczanych jest na produkty do pielęgnacji skóry, 22 funty na pielęgnację włosów i 19 funtów na higienę jamy ustnej. Najczęściej wybieranymi produktami pielęgnacyjnymi były kremy i nawilżacze do twarzy (42 proc.), następnie sera do twarzy (18 proc.), toniki i peelingi (po 11 proc.) oraz maseczki (10 proc.).

Jedynie 15 proc. ankietowanych uznało krem z filtrem SPF za niezbędny element pielęgnacji, co – zdaniem Kenvue – pokazuje wyraźną lukę edukacyjną w zakresie profilaktyki raka skóry. Problem ten został także wskazany w badaniu przeprowadzonym przez sklep internetowy Face the Future. Jako trzy główne bariery ograniczające zaangażowanie w pielęgnację osobistą, uczestnicy badania wskazali: wysokie koszty produktów (30 proc.), brak motywacji lub energii (25 proc.) oraz napięty grafik pracy (23 proc.).

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
04. kwiecień 2025 14:27