Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, wprowadzone w połowie marca zakazy prowadzenia działalności gospodarczej mocno zawyżyły na statystykach PKB. W I kwartale 2020 roku realny (czyli już po uwzględnieniu wzrostu cen) produkt krajowy brutto Polski był o 0,5 proc. mniejszy niż kwartał wcześniej.
- Prezentowany szybki szacunek PKB za I kwartał 2020 r. uwzględnia pierwsze efekty wystąpienia COVID-19 i wprowadzenie rządowych środków celem przeciwdziałania skutkom epidemii. Metody i źródła danych wykorzystane do szacunku PKB nie uległy zmianie – zaznaczył GUS.
Tylko dzięki dobrym wynikom z II i III kw. 2019 roku roczna dynamika PKB utrzymała się powyżej zera i wyniosła 1,9 proc. w ujęciu niewyrównanym sezonowo. To najsłabszy rezultat od 2013 roku. Roczna dynamika wyrównana sezonowo ukształtowała się na poziomie 1,6 proc.
Dane o PKB okazały się i tak znacznie lepsze od oczekiwań ekonomistów, bo zakładano, że dynamika produktu krajowego brutto w I kwartale wyniesie -1,2 proc. kdk i 1,3 proc. rdr. Były to oczekiwania umiarkowanie pesymistyczne po tym, jak poszczególne raporty makroekonomiczne za marzec pokazały, że polska gospodarka została trafiona, ale nie zatopiona.
A jak sytuacja wygląda w innych krajach UE i w UK? Niektóre państwa podały już dane o PKB w pierwszym kwartale. Wynika z niego, że polskie PKB znajduje się w środku środkowoeuropejskiej stawki. Spadek aktywności gospodarczej był mniejszy niż w Czechach czy na Słowacji, ale trochę głębszy niż na Węgrzech, nie wspominając o Rumunii. We Włoszech kwartalna dynamika PKB wyniosła -4,7 proc., w Hiszpanii -5,2 proc., a we Francji -5,8 proc. W całej strefie euro spadek PKB zmalał o 3,8 proc., co było wynikiem gorszym od załamania z 2009 r. Na tym tle wyróżniała się Szwecja, gdzie odnotowano jedynie -0,3 proc. Lepiej niż na kontynencie było także w Wielkiej Brytanii (-2 proc.).
Kwiecień 2020 roku, gdy obowiązywały najsurowsze obostrzenia, przyniósł pierwszą 30 lat katastrofę w polskiej gospodarce. Wskaźniki koniunktury odnotowały najsilniejsze spadki od przynajmniej 20 lat, zapowiadając bardzo głęboki spadek PKB w II kwartale. Nawet jeśli Polska okaże się odporną gospodarką na tle UE, to i tak będzie to oznaczało całoroczny spadek PKB prawdopodobnie o 4-5 proc.