Sól do kąpieli to naturalny kosmetyk pozyskiwany dzięki procesowi odparowania wody morskiej lub solanki. Co daje, po co się ją stosuje? Przede wszystkim oczyszcza skórę całego ciała, bardzo skutecznie ją nawilża, zmiękcza, jak również odżywia, wzbogacając w cenne składniki mineralne. Wszystkie te właściwości stanowią zaledwie namiastkę dobrodziejstw, które otrzymamy stosując relaksacyjną kąpiel solankową. Istnieje bowiem wiele różnych rodzajów soli do kąpieli, a każdy z nich posiada charakterystyczne dla siebie cechy oddziałujące na konkretne dolegliwości skórne. Zatem sól do kąpieli to nie tylko kosmetyk, ale także naturalne źródło składników naturalnych wspomagających leczenie schorzeń dermatologicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry, egzema bądź łuszczyca.
RODZAJE SOLI DO KĄPIELI
Ekspertki z drogerii Pigment z dziedziny kosmetologii przygotowały informacje o najpopularniejszych typach soli do kąpieli z uwzględnieniem tego, co dają, na jakie sfery oddziałują:
Sól himalajska doskonale łagodzi ból mięśni i stawów, obniża podwyższone ciśnienie, a także działa kojąco na podrażnienia skórne. Jest szczególnie polecana dla osób zmagających się z trądzikiem. Ma charakterystyczne, różowe zabarwienie. Specjaliści uważają, że sól himalajska jest jedną z najzdrowszych soli do kąpieli.
Sól Epsom fantastycznie niweluje objawy zmęczenia, wnosząc do organizmu orzeźwiającą dawkę energii. Ponadto rozluźnia spięte po intensywnym dniu mięśnie oraz łagodzi dokuczliwe podrażnienia skórne.
Szara sól z Guerande potocznie określana mianem szmaragdowej zalecana jest osobom zmagającym się z zapaleniem stawów lub reumatyzmem. Ze względu na wysokie stężenie minerałów sól ta ma dla skóry właściwości detoksykacyjne.
Sól z Morza Śródziemnego dedykowana jest skórze bardzo wrażliwej. Oprócz tego, że odżywi Twoją skórę, złagodzi również bóle stawów i mięśni, a także zagwarantuje Ci błogi, wyciszający czas relaksu.
Sól z Morza Martwego to prawdziwe zbawienie dla skóry mocno problematycznej, wykazującej zmiany chorobowe, takie jak łuszczyca, egzema bądź atopia. Ze względu na silne działania nawilżające, zaleca się ją wszystkim tym, którzy borykają się z nadmiernie wysuszoną skórą.
JAK STOSOWAĆ SÓL DO KĄPIELI?
Trzymając w dłoni swoją pierwszą sól do kąpieli z pewnością zastanawiasz się ile jej wsypać do wanny. To najczęstsze pytanie, jakie nasuwa się nam, kiedy mamy do czynienia z tego typu produktem. Dlatego już teraz spieszymy z odpowiedzią. Sól do kąpieli nie wymaga laboratoryjnej precyzji w dawkowaniu, jednakże warto w tej kwestii stosować się do zaleceń specjalistów. Sposób użycia kosmetyku jest dokładnie opisany na każdym jego opakowaniu. Ilość soli do kąpieli, którą należy rozpuścić w określonej ilości wody, zależy od rodzaju, a także stężenia minerałów, jakie zawiera dana sól. Zatem zanim rozpoczniesz swoją przygodę z solą do kąpieli, przeczytaj najpierw etykietę, aby dowiedzieć się, ile kosmetyku wsypać do wanny. Dzięki temu unikniesz podrażnienia skóry, jakie mogłoby się pojawić w przypadku zbyt wysokiego stężenia produktu. Pamiętaj również o tym, że stosując kąpiel z solą, woda powinna być ciepła, w żadnym wypadku gorąca! Zalecany przez ekspertki czas trwania takiej kąpieli relaksacyjnej nie powinien przekraczać 30 minut.
Jeżeli na ciele zauważyłaś jakiekolwiek rany – nawet te najmniejsze, tudzież strupki, nie powinnaś stosować kąpieli z solą do momentu ich całkowitego zniknięcia. Sól do kąpieli niezależnie od tego ile jej wsypiesz, podrażni wszelkiego rodzaju skaleczenia czy też miejsca pokryte strupami.
Przeczytaj również: 5 dodatków do kąpieli na jesienne wieczory