StoryEditor
Rynek i trendy
14.02.2019 00:00

Samotność dużym problemem konsumentów

Marki kosmetyczne muszą zwrócić uwagę na problem samotności, jeśli chcą pozyskać najbardziej wpływowych konsumentów. Jak firmy zmierzą się z najsmutniejszym trendem w 2019 roku?

Według grupy doradczej The Akin, klienci domagają się od marek, aby zajęły się zjawiskiem wellness i zdrowia psychicznego. The Akin ustalił, że 70 proc. konsumentów typu Changemakers i Early Adopters uważa, że marki powinny staranniej pracować nad tym, aby pomóc ludziom poczuć się połączonymi i wspieranymi.

Samotność to wielki problem społeczny. Zjawisko to rośnie gwałtownie w Wielkiej Brytanii, a badania marketingowe Mintela dotyczące osób po 55. roku życia pokazują, że 18 proc. Brytyjczyków w wieku powyżej 55 lat uważa samotność za główną troskę związaną ze swoją przyszłością. W wyniku badań, które ujawniły, że samotność odgrywa znaczącą rolę w problemach związanych ze starością, wiele marek i organizacji podjęło twórcze kampanie, które mają na celu rozwiązanie tego problemu.

Inicjatyw społecznych związanych z walką z izolacją spowodowaną starością nie brakuje. Na przykład Jo Cox on Loneliness wydała przypinkę ze słowami "Happy to chat", która jest rozdawana w londyńskim metrze, a Girl Guides wprowadziła nową odznakę, którą zdobywa się odwiedzając osoby starsze. W szkole podstawowej w Essex są zapraszane osoby starsze z okolicy, aby przyłączyły się do międzypokoleniowego centrum aktywności. Z kolei szwajcarskie Koleje Federalne zaoferowały niedawno bezpłatną świąteczną podróż pociągiem do ludzi spędzających Boże Narodzenie w pojedynkę.

Rząd brytyjski, który zobowiązuje się do realizacji swoich własnych planów, wskazuje na wagę problemu i nadanie mu nowego znaczenia. Marki kosmetyczne mają okazję zrobić coś, aby ułatwić komunikację pomiędzy osobami zagrożonymi izolacją. Niestety takich pomysłów nadal na polskim rynku beauty brakuje. Może badania brytyjskie zainspirują firmy kosmetyczne do włączenia się do działań na rzecz nie tylko osób o innym kolorze skóry, orientacji czy upodobaniach, ale i w starszym wieku, które czują się już na drugim planie. 

Jedną z nielicznych, ale udanych prób na polskim rynku wykorzystania potencjału starszej osoby o pięknym wnętrzu i niezwykłej urodzie i przełamania granic między pokoleniami, była kampania Bohoboco z udziałem ponad 80-letniej aktorki Heleny Norowicz. Oby kolejne marki wpadły na pomysł jak wzmocnić tę grupę konsumentów kierując się z przekazem właśnie do niej.
 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
10.04.2025 10:28
Marcowy skok w polskim e-commerce: BaseLinker Index na rekordowym poziomie
Canva

W marcu 2025 roku wartość BaseLinker Index, wskaźnika mierzącego kondycję polskiego e-commerce, osiągnęła rekordowe 153 punkty. Dla porównania, w lutym wynosiła ona 120 punktów, a w marcu 2024 roku – 136 punktów. Oznacza to nie tylko znaczący wzrost w skali miesiąca (o 27,7 proc.), ale także solidną poprawę rok do roku. Warto przypomnieć, że wartość wyjściowa indeksu, ustalona w styczniu 2022 roku, wynosiła 100 punktów.

image
BaseLinker
Wzrost sprzedaży w marcu w ujęciu miesięcznym to przede wszystkim efekt większej liczby zamówień – o 22,3 proc. więcej niż w lutym – oraz wzrostu średniej wartości zamówienia, która osiągnęła poziom 204,3 zł, co oznacza wzrost o 4,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Również dane roczne są pozytywne: liczba zamówień zwiększyła się o 8,5 proc., a średnia wartość zamówienia wzrosła o 3,2 proc.

Analiza danych z 3 tysięcy największych polskich sklepów internetowych pokazuje, że całkowita sprzedaż online w marcu 2025 roku była wyższa niż rok wcześniej o 12 proc. Co ciekawe, zarówno sprzedaż krajowa, jak i zagraniczna zanotowały wzrosty: odpowiednio o 11,3 proc. i 15,9 proc. Sprzedaż cross-border stanowiła 17,13 proc. całkowitej sprzedaży polskich e-commerce’ów.

Wśród najlepiej rozwijających się kategorii znalazły się te, które już wcześniej wykazywały wysoką dynamikę wzrostu: „supermarket”, „zdrowie i uroda” oraz „dom i ogród”. Dane za marzec potwierdzają utrzymujący się trend rosnącego zainteresowania konsumentów zakupami online w tych segmentach, co może być sygnałem do dalszego rozwoju oferty i logistyki w tych obszarach.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
09.04.2025 12:31
Francuski biznes alarmuje: amerykańskie cła mogą doprowadzić do recesji
(fot. Shutterstock)Shutterstock

Patrick Martin, przewodniczący francuskiego stowarzyszenia pracodawców Medef, ostrzegł w środę, że nowe amerykańskie cła mogą zahamować wzrost gospodarczy Francji i wprowadzić kraj w recesję. W rozmowie z radiem RTL podkreślił, że „istnieje ryzyko zatrzymania wzrostu i wejścia w recesję”, odnosząc się do wpływu ceł USA na francuskie przedsiębiorstwa. Nowe środki ogłoszone przez prezydenta USA Donalda Trumpa weszły w życie tego samego dnia – obejmują one m.in. 104-procentowe cła na towary z Chin, pogłębiając globalny konflikt handlowy.

Martin zaapelował o pilne działania mające na celu poprawę konkurencyjności francuskich firm. Według niego konieczna jest ochrona konsumpcji, co oznacza m.in. unikanie nadmiernego obciążania podatkami gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W jego opinii, bez takich kroków francuska gospodarka może nie wytrzymać presji wynikającej z polityki handlowej USA.

Na słowa Martina odpowiedział minister przemysłu Marc Ferracci, który w rozmowie z Franceinfo przyznał, że temat jest aktualnie dyskutowany w parlamencie. Jak zaznaczył, chodzi m.in. o możliwość obniżenia podatków produkcyjnych, które od dawna uznawane są za jedną z barier dla konkurencyjności francuskiego przemysłu. Ferracci wezwał również francuskie firmy do wstrzymania inwestycji w Stanach Zjednoczonych ze względu na napięcia handlowe między USA a Europą.

Minister spotkał się we wtorek wieczorem z przedstawicielami francuskiego przemysłu, by omówić potencjalne skutki ceł w kluczowych sektorach – od lotnictwa, przez kosmetyki, po dobra luksusowe. Podkreślił, że odpowiedź Unii Europejskiej musi być „stanowcza i proporcjonalna”, by uniknąć dalszej eskalacji, która mogłaby zagrozić miejscom pracy.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
18. kwiecień 2025 14:12