StoryEditor
Rynek i trendy
27.09.2021 00:00

Rynek kosmetyczny jest rynkiem ceny i rekomendacji

Cena jest niezmiennie najważniejszym czynnikiem przy wyborze danej marki kosmetycznej. Bardzo duże znaczenie mają także opinie o marce – wynika z raportu Beauty & the Future opracowanego przez Mobile Institute.

To, co zachęca konsumentów do rozważenia i zakupu konkretnej marki kosmetycznej, to przede wszystkim atrakcyjne ceny (30 proc.) oraz dobre opinie o marce (27 proc.). Niemal jedna piąta respondentów biorących udział w badaniu Mobile Institute wskazała także na dostępność szybkiej i wygodnej metody kontaktu, np. w postaci widgetu na stronie marki lub w e-sklepie. W przypadku najmłodszych klientów z Pokolenia Z taki interaktywny kontakt zachęciłby do zakupu aż 48 proc. odwiedzających  stronę marki, czyli potencjalnych klientów.

To, co zaś zniechęca konsumentów do marki kosmetycznej, to wysokie ceny (30 proc.) oraz złe opinie o marce (28 proc.). – Widać zatem ogromne znaczenie opinii jako czynnika zakupowego w kategorii beauty. To  zdecydowanie rynek rekomendacji – komentują autorzy raportu.

Polscy internauci inspiracji dotyczących produktów kosmetycznych poszukują przede wszystkim na YouTubie oraz na forach kosmetycznych (20 proc. wskazań). Kobiety częściej korzystają także z dedykowanych grup na facebooku oraz z TikToka. Przedstawiciele Silver Power wybierają natomiast głównie portale branżowe (38 proc.). Nadal 14 proc. respondentów biorących udział w badaniu sięga do magazynów i czasopism. Widać natomiast wyraźnie, że konsumenci nie mają jednego, wyraźnie preferowanego źródła informacji, a raczej korzystają z wielu różnorodnych miejsc i treści.

Kluczowe są nie tylko miejsca, z jakich konsumenci czerpią inspiracje, ale też osoby, które ich inspirują, a przez to wzbudzają chęć zakupu konkretnych produktów.

Dane pokazują, że rolę takich adwokatów marki pełnią przede wszystkim znajomi i przyjaciele (po 27 proc. wskazań), a dalej rodzina (26 proc.). Co ciekawe, na celebrytki i blogerów wskazuje niewielki odsetek osób – odpowiednio 7 i 5 proc. Dla 15 proc. liczy się opinia dermatologów, a dla 12 proc. ekspedientek w sklepie.

36 proc. badanych kupujących kosmetyki bierze pod uwagę rankingi i nagrody, które zdobył dany produkt. Przede wszystkim są to przedstawiciele pokolenia Silver Power, ale także najmłodsi konsumenci i osoby zamożne, zarabiające powyżej 5000 zł miesięcznie, a więc wydające na kosmetyki  odpowiednio więcej.  

Raport Beauty & the Future powstał na podstawie badania zrealizowanego przez Mobile Institute. Badanie zostało przeprowadzone na przełomie sierpnia i września 2021 r. z wykorzystaniem metody CAWI (Computer-Assisted Web Interview) - responsywnych ankiet elektronicznych emitowanych na stronach w wysyłce mailowej. W badaniu wykorzystany został system ankietowy opinie.mobi oraz widgety instapps.io. Zebrano odpowiedzi od 2076 internautów. Pod uwagę wzięte zostały tylko kompletnie wypełnione ankiety

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
04.04.2025 10:29
Koreańska marka obniżyła ceny swoich kosmetyków w Wielkiej Brytanii. Czym to tłumaczy?
Firma Erborian powstała w 2007 rokuInstagram Erborian

Erborian, koreańska marka z kosmetykami pielęgnacyjnymi, zdecydowała się na obniżenie cen, obejmujące cały asortyment produktów. Co istotne, obniżenie cen nie wiąże się z żadnymi zmianami w składach produktów ani z opakowaniami.

Marka, po zweryfikowaniu swojej struktury cenowej produktów do pielęgnacji skóry, postanowiła poprzez obniżenie cen zwiększyć dostępność produktów dla klientów. W Wielkiej Brytanii przedział cenowy kosmetyków marki Erborian to obecnie od 4 do 44 funtów (wcześniej był to zakres 6,50-62 funtów)

Firma zdecydowała się na obniżenie cen pomimo wzrostu kosztów firmy o ok. 0,6 proc. w stosunku po poprzedniego roku. Oznacza to oczywiście wpływ tej korekty na marże firmy. Mimo to Erborian podkreśla, że ​​obniżka cen była „słuszną decyzją”, która sprawi, że więcej klientów będzie mogło nabywać jej produkty i cieszyć się niższymi cenami.

– Zmiana cen Erborian była spowodowana opiniami konsumentów. Uznając te spostrzeżenia i rosnące koszty życia w Wielkiej Brytanii, podjęliśmy decyzję o dostosowaniu się do rynku i zapewnieniu, że nasze produkty pozostaną dostępne dla naszej społeczności – skomentowała dla portalu TheIndustry.beauty Debroah Goldweis, dyrektor generalna Erborian w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Jak podkreślają również przedstawiciele marki Erborain, obniżenie cen nie wiąże się z żadnymi zmianami w składach produktów ani z opakowaniami. 

Firma Erborian ("Zioła Orientu") powstała w 2007 roku, będąc połączeniem koreańskiej wiedzy w zakresie pielęgnacji skóry z francuskim luksusem, tworząc innowacyjne formuły wzbogacone tradycyjnymi koreańskimi ziołami. Laboratorium firmy mieści się w Seulu. Jej najlepiej sprzedające się produkty obejmują krem ​​CC i krem ​​BB, które nadal są popularne w mediach społecznościowych wśród konsumentów, ponieważ trend K-beauty nadal wykazuje tendencję rosnącą m.in. w Wielkiej Brytanii).

Czytaj też: Koreańska ekspansja w branży kosmetycznej: rekordowy eksport i boom inwestycyjny

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
03.04.2025 14:38
Kenvue: Młodzi Brytyjczycy inwestują w drogie kosmetyki, ale zaniedbują podstawową higienę
Moose Photos

Nowe badanie przeprowadzone przez firmę Kenvue, właściciela marek takich jak Aveeno, Neutrogena czy Piz Buin, ujawnia interesujące, a miejscami sprzeczne dane na temat rutyn pielęgnacyjnych Brytyjczyków. W ogólnokrajowej ankiecie, zrealizowanej we współpracy z Censuswide na próbie 2000 osób w wieku 18+, aż 60 proc. respondentów przyznało, że nie stosuje spójnej rutyny pielęgnacyjnej skóry.

Co więcej, aż 34 proc. badanych spędza zaledwie pięć minut lub mniej na codziennej pielęgnacji twarzy, a przeciętny Brytyjczyk zasypia bez umycia twarzy dwa razy w tygodniu. Wyniki te wskazują na znaczne zaniedbania w zakresie podstawowej higieny, mimo że młodsze pokolenia coraz częściej sięgają po drogie kosmetyki.

Średnie miesięczne wydatki respondentów pokazują inną stronę tego zjawiska: około 27 funtów przeznaczanych jest na produkty do pielęgnacji skóry, 22 funty na pielęgnację włosów i 19 funtów na higienę jamy ustnej. Najczęściej wybieranymi produktami pielęgnacyjnymi były kremy i nawilżacze do twarzy (42 proc.), następnie sera do twarzy (18 proc.), toniki i peelingi (po 11 proc.) oraz maseczki (10 proc.).

Jedynie 15 proc. ankietowanych uznało krem z filtrem SPF za niezbędny element pielęgnacji, co – zdaniem Kenvue – pokazuje wyraźną lukę edukacyjną w zakresie profilaktyki raka skóry. Problem ten został także wskazany w badaniu przeprowadzonym przez sklep internetowy Face the Future. Jako trzy główne bariery ograniczające zaangażowanie w pielęgnację osobistą, uczestnicy badania wskazali: wysokie koszty produktów (30 proc.), brak motywacji lub energii (25 proc.) oraz napięty grafik pracy (23 proc.).

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
04. kwiecień 2025 15:30