StoryEditor
Rynek i trendy
15.03.2017 00:00

Rośnie sprzedaż specjalistycznych past do zębów

Na zapalenie dziąseł cierpi prawie 50 proc. dorosłych, u 44 proc. po szczotkowaniu występuje krwawienie dziąseł. To potencjalni klienci, którzy sięgną po specjalistyczne pasty na ochronę dziąseł. Warto wprowadzić je na półki. Odpowiadają za 1/4 sprzedaży w segmencie past specjalistycznych.

Artykuły do higieny jamy ustnej stanowią według Nielsena 11,5 proc rynku kosmetycznego, który w 2016 r. był wart 10,4 mld zł. Kategoria jest bardzo rozbudowana. Pasty, szczotki do zębów, nici dentystyczne, płukanki, a wszystko to w wielu wariantach. Największą częścią biznesu (ok. 70 proc. wartościowo) są pasty do zębów. Mniej więcej 20 proc. wartości kategorii stanowią szczotki do zębów. Płukanki do ust są najmniejszą grupą produktów, ale najszybciej rozwijającą się.

Wybielanie – wiodący segment

Spada sprzedaż past bazowych, najtańszych. Rośnie natomiast sprzedaż produktów specjalistycznych – do wybielania, na nadwrażliwe zęby i chore dziąsła. Wynika to ze wzrostu świadomości konsumentów, na co wpływ mają m.in. kampanie reklamowe, w których tego typu pasty są promowane. Jest to też wynik zachowań higienicznych Polaków. Bardzo lubimy wybielać zęby. Około 1/3 sprzedaży (wartościowo) stanowią pasty wybielające. Osoby, które bez umiaru stosują tego typu produkty, ścierają sobie szkliwo i swoją uwagę przerzucają na pasty, które łagodzą ból i remineralizują zęby. Pasty do kompleksowej ochrony łączą w sobie różne funkcje i są zazwyczaj wybierane dla całej rodziny.

Ochrona dziąseł – niezbędne na półce

1/4 wszystkich past specjalistycznych na rynku higieny jamy ustnej stanowią pasty ukierunkowane na ochronę dziąseł. Jest to segment relatywnie stabilny jeśli chodzi o jego udział w sprzedaży. Na zapalenie dziąseł cierpi prawie 50 proc. dorosłych, u 44 proc. po szczotkowaniu występuje krwawienie dziąseł.  – Wraz ze wzrostem ogólnej świadomości konsumentów w aspekcie zdrowego trybu życia, właściwego odżywiania i prawidłowej higieny wzrasta również zainteresowanie konsumentów specjalistyczną higieną jamy ustnej ukierunkowaną na zapobieganie problemom z przyzębiem i ochronę dziąseł. Konsumenci aktywnie poszukują informacji na ten temat. Kupują produkty z segmentu ochrony dziąseł również dzięki edukacji stomatologicznej – mówi Olga Berger, manager ds. marketingu handlowego w GlaxoSmithKline Consumer Healthcare (GSK).

Na nich zarobisz więcej

Pasty specjalistyczne, w tym na ochronę dziąseł, to pasty do codziennego użytku, których średnia cena jest niemal dwukrotnie wyższa od standardowych. Wynika to z ich ukierunkowania na konkretny problem i zawartość składników, których działanie jest poparte badaniami klinicznymi. – Dla każdego detalisty wprowadzenie specjalistycznych past do sprzedaży to więc zyskowny wybór ze względu na ich pozycjonowanie cenowe – zapewnia Olga Berger.

Patrząc na to, jak powszechny jest problem krwawienia dziąseł eksperci zalecają posiadanie przynajmniej 1-2 produktów z tej kategorii nawet w sklepach przeznaczających niewielką powierzchnię na produkty do higieny jamy ustnej.

Podnieś sprzedaż dobrą ekspozycją

Tylko 30 procent decyzji o zakupach podejmujemy wcześniej, reszta zapada przy półce. Dlatego odpowiednia ekspozycja jest tak ważna. Pasty do zębów należy układać przede wszystkim pod kątem wskazań – specjalistyczne, bazowe, wielofunkcyjne. Pasty specjalistyczne powinny się znaleźć na wysokości wzroku. Pasty na ochronę dziąseł należy umieścić w wyodrębnionym segmencie, aby ułatwić wybór konsumentowi, który oczekuje od pasty czegoś więcej niż tylko wartości czyszczących. – Z reguły stosujemy również zasadę grupowania past pod względem cenowym, stąd też produkty specjalistyczne powinny formować spójny blok także z uwzględnieniem tego kryterium – tłumaczy Olga Berger. – Na wzrost sprzedaży mają wpływ dobra widoczność kategorii w sklepie, wyraźne oznaczenie półki z pastami specjalistycznymi oraz częste, w miarę możliwości detalisty, promocje – dodaje. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
25.11.2024 15:52
Czarny Piątek w Polsce – okazja na promocje czy ryzyko dla portfela?
(fot. Shutterstock)Shutterstock

Czarny Piątek, przypadający na ostatni piątek listopada, zyskał popularność w Polsce jako czas zakupowych okazji. Jak wynika z najnowszego Barometru Providenta, Polacy chętnie korzystają z promocji, choć nie wszyscy są przekonani co do rzeczywistych oszczędności.

Według badania Barometru Providenta, aż 46,4 proc. ankietowanych uważa Czarny Piątek za świetną okazję do zakupu świątecznych prezentów w korzystnych cenach. Jednak jedynie 30 proc. respondentów twierdzi, że obniżki w tym dniu są rzeczywiście znaczące na tle reszty roku. Najlepiej przeceny oceniają młodsze pokolenia – w grupie wiekowej 18–24 lata aż 36,3 proc. badanych uważa listopadowe promocje za bardziej atrakcyjne niż inne w ciągu roku.

Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska, zauważa, że aż 36 proc. badanych ogranicza się do kupna wcześniej wybranych produktów, co pozwala uniknąć impulsywnych wydatków. Dyscyplinę tę szczególnie widać wśród osób poniżej 35. roku życia – aż 47 proc. tej grupy deklaruje, że kupuje tylko zaplanowane rzeczy. Takie podejście pomaga utrzymać wydatki pod kontrolą, choć nie zawsze chroni przed przekroczeniem budżetu – 22,1 proc. respondentów przyznaje, że zdarza im się wydać więcej, niż zakładali.

Czarny Piątek nie zawsze przynosi zadowolenie z zakupów. Co piąty ankietowany przyznaje, że czasami żałuje dokonanych w tym dniu transakcji, a 5 proc. deklaruje, że odczuwa to regularnie. Z kolei aż 41,8 proc. badanych nigdy nie zwróciło zakupionych produktów, choć 11,5 proc. twierdzi, że zdarza im się to często lub zawsze.

Eksperci podkreślają, że podejście do listopadowych promocji powinno być przemyślane. – „Lista zakupów i ustalony budżet to podstawa, aby nie ulec chwilowym emocjom” – podkreśla Karolina Łuczak. Mimo tego 11,5 proc. respondentów przyznaje, że regularnie przekracza wyznaczone kwoty. Odpowiedzialne podejście do zakupów pozwala jednak nie tylko zaoszczędzić, ale także uniknąć problemów z późniejszym zwrotem niechcianych produktów.

Czytaj także: Traackr: influencerzy beauty z małymi i średnimi grupami odbiorców osiągają najwyższe wskaźniki zaangażowania

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
25.11.2024 15:49
Traackr: influencerzy beauty z małymi i średnimi grupami odbiorców osiągają najwyższe wskaźniki zaangażowania
(fot. Shutterstock)Shutterstock

Nowy raport platformy Traackr przynosi wgląd w zaangażowanie influencerów w branży beauty na trzech rynkach — USA, Wielkiej Brytanii i Francji. Analiza objęła 2 518 marek i skupiła się na takich kategoriach, jak makijaż, pielęgnacja skóry, zapachy i pielęgnacja włosów, wskazując na istotne różnice w zaangażowaniu w poszczególnych regionach i segmentach twórców.

Raport Traackr pokazuje, że twórcy z mniejszymi i średnimi audytoriami osiągają najwyższe wskaźniki zaangażowania (ER) w każdej z analizowanych kategorii i na wszystkich badanych rynkach. Zdefiniowane grupy twórców — od Nano (1–10 tys. obserwujących) po VIP (ponad 5 milionów) — wskazują na różnorodność wyników, ale tylko Nano w USA oraz Mega i VIP we Francji odnotowali wzrost ER rok do roku.

Co więcej, chociaż średnie wskaźniki zaangażowania utrzymują się na podobnym poziomie, organiczne treści przewyższają sponsorowane pod względem zaangażowania w większości kategorii, z wyjątkiem zapachów, gdzie to treści sponsorowane cieszą się większym zainteresowaniem.

Raport Traackr pokazuje, jak zróżnicowane są preferencje odbiorców w zależności od regionu i kategorii produktów. Największym potencjałem cieszą się twórcy Nano i Mikro, którzy generują najbardziej zaangażowane społeczności. Warto również zwrócić uwagę na dominację treści organicznych w budowaniu relacji z odbiorcami oraz na regionalne różnice, które mogą wskazywać kierunki dalszego rozwoju strategii marketingowych w branży beauty.

Wskaźniki zaangażowania na poszczególnych rynkach

W USA najwięcej zaangażowania przyciągnęły treści związane z pielęgnacją włosów (ER 1,81 proc.), a następnie makijaż (1,56 proc.), pielęgnacja skóry (1,52 proc.) i zapachy (1,44 proc.). Wzrost ER odnotowano jedynie wśród Nano twórców w kategorii włosów oraz Nano i Makro w kategorii zapachów.

W Wielkiej Brytanii dominował makijaż ze średnim ER wynoszącym 2,38 proc., tuż za nim uplasowała się pielęgnacja włosów (2,3 proc.), pielęgnacja skóry (1,99 proc.) i zapachy (1,79 proc.). Wzrost zaangażowania widoczny był w kilku segmentach, w tym w Nano i Mikro w kategorii makijażu, VIP w kategorii włosów oraz Mikro, Makro i Mega w kategorii zapachów.

Francja osiągnęła najwyższe wskaźniki zaangażowania w 2024 roku, z makijażem na czele (3,23 proc.), a następnie pielęgnacją włosów (2,89 proc.), skóry (2,47 proc.) i zapachami (2,38 proc.). Co ciekawe, we Francji wszystkie kategorie osiągnęły wyższy ER dla treści organicznych niż sponsorowanych, a największa różnica dotyczyła pielęgnacji skóry, gdzie ER organicznych treści był ponad dwukrotnie wyższy.

Czytaj także: IAB Polska i IAA Polska współpracują nad określeniem standardów influencer marketingu

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
25. listopad 2024 16:10