Wskaźnik NHT za ubiegły miesiąc wyniósł 51,9 pkt., co oznacza wzrost o 10,5 pkt. m/m. Jak wynika z cyklicznych danych M/platform, po raz pierwszy w tym roku przekroczona została granica 50 pkt. Na podobnym do kwietnia, wysokim poziomie pozostał wskaźnik oczekiwań w stosunku do kolejnego miesiąca (NHT+1), który wyniósł 67,3 pkt. (-0,3 pkt).
Analitycy M/platform uważają, że w tym roku największy wpływ na handel ma czynnik pandemiczny.
– Zmniejszenie zagrożenia w ujęciu zdrowotnym oraz luzowanie obostrzeń realnie przekładają się na poprawę nastrojów w handlu. Mniejsze znaczenie wydają się mieć wysoki poziom inflacji czy inne czynniki ekonomiczne – czytamy w komentarzu do badań.
Co prawda publikowane przez GUS wskaźniki koniunktury nie znajdują się jeszcze po stronie optymistycznej, ale również wykazują duże wzrosty. Ogłoszony 21 maja br. wskaźnik ogólnego klimatu dla handlu detalicznego wzrósł o 7,9 pkt., nieznacznie pozostając jednak na poziomie poniżej zera. Podobny poziom, mimo takiego samego wzrostu o 7,9 pkt., odnotował także bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej.
– Po trzech miesiącach spadków wartości sprzedaży w sklepach tradycyjnych spowodowanych między innymi wyjątkowymi zakupami na zapas w ubiegłym roku, sytuacja zaczyna się odwracać. W maju 2021 roku, obroty w tym kanale były o 0,7 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – komentuje Ewa Rybołowicz, dyrektor ds. analiz rynkowych w Comp Centrum Innowacji.
Analitycy M/platform, cyfrowej platformy usług, wspierającej tradycyjne punkty handlowe, na początku każdego miesiąca analizują nastroje wśród właścicieli i kierowników tradycyjnych sklepów. Wyniki badania pozwalają określić ogólne nastroje w handlu detalicznym, a także prognozy na kolejne miesiące. Wskaźniki NHT mogą przyjmować wartość od 0 do 100. Wynik powyżej 50 świadczy o nastrojach optymistycznych, a poniżej o przewadze opinii negatywnych.