Szefowa POHiD-u podczas swojego wystąpienia stwierdziła, że jej zdaniem "lepszym rozwiązaniem jest, żeby polska rodzina wykorzystywała czas na spędzaniu go wspólnie w galerii handlowej, niż siedzeniu przed internetem i robieniu zakupów chociażby poprzez platformę internetową AliExpress, dając w tym momencie zarobek innym rynkom niż polski, a tutaj w tym wypadku akurat rynkowi chińskiemu".
Renata Juszkiewicz mówiła także, że nawet 500 tys. podpisów zebranych pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele "nie może przesądzić o losach 40 mln obywateli, którzy tak naprawdę w znakomitej większości chcą, aby sklepy były otwarte w niedziele". Jak podkreśliła, za nieograniczaniem niedzielnego handlu przemawiają również skutki ekonomiczne.
Prezes zarządzająca POHiD-em omówiła także kwestię wpływu ewentualnych zmian w prawie na sklepy przygraniczne. Jej zdaniem na zakazie handlu w niedziele polskie przygraniczne sklepy ucierpią podwójnie. Po pierwsze, stracą klientów z innych krajów, przyjeżdżających do Polski w niedziele, a po drugie - utracą także klientów z Polski, którzy na zakupy wybiorą się w ten dzień tygodnia do innego kraju.
Zakaz handlu w niedziele miałby również wpływ na rynek pracy. - Zwracamy uwagę w dyskusjach na zatrudnienie osób powyżej 50. roku życia, jak również na studentów, dla których tak naprawdę niedziela jest jedynym dniem, kiedy mogą zarabiać pieniądze - powiedziała Juszkiewicz.
Zdaniem szefowej POHiD-u, ograniczenie niedzielnego handlu odbije się także na wielkości asortymentu dostępnego w sklepach w Polsce. - Asortyment, poprzez brak ciągłości dostaw, może w znaczny sposób zostać ograniczony. Trzeba wziąć pod uwagę produkty o szybkim rotowaniu i takie, które mają krótkie terminy ważności - zaznaczyła Juszkiewicz.