Raport Mintel „Chiny 2021: trendy w pielęgnacji skóry” ujawnia, że chiński rynek kosmetyczny i produktów do pielęgnacji twarz utrzymuje silny trend wzrostowy. Z powodu epidemii COVID-19 ogólna sprzedaż detaliczna kosmetyków ucierpiała i odnotowała gwałtowny spadek w I kwartale 2021 roku, ale szybko zanotowała odbicie.
Pielęgnacja skóry twarzy to kategoria, która w największym stopniu przyczynia się do ogólnego wzrostu chińskiego rynku kosmetycznego. Podwajając swój wzrost w ciągu ostatnich 5 lat.
Pielęgnacja rozdaje karty
Produkty przeciwstarzeniowe (anti-aging) i kosmetyki poprawiające koloryt skóry bardzo zyskują na popularności w Państwie Środka. Pielęgnacja skóry nadal ma najwyższy priorytet, a 67 proc. Chinek w wieku od 18 do 49 lat, używa minimum trzech produktów do pielęgnacji skóry twarzy. Z badania wynika, że 32 proc. kobiet w wieku 18-49 lat dodała jeszcze jeden element/produkt do swojej codziennej pielęgnacji w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
Zwiększył się również popyt na kosmetyki premium, a w porównaniu z kosmetykami kolorowymi pielęgnacja skóry twarzy nadal jest priorytetem. Klienci w wieku 25-39 lat, to w Chinach główni odbiorcy tej kategorii.
Przeczytaj również: Technologia w branży beauty wejdzie na inny poziom. Konsumenci sprawdzą, czy kosmetyki naprawdę działają [RAPORT MINTEL]
Z raportu Mintel wynika również, że lokalne marki są częściej postrzegane jako: dobra jakość za rozsądną cenę.
56 proc. chińskich kobiet uważa, że korzystanie z najnowocześniejszych technologii może odzwierciedlać skuteczność produktów do pielęgnacji skóry. 55 proc. z nich uważa również, że wysokie stężenie składników aktywnych może mieć wpływ na skuteczność produktu.
Czysta etykieta ma potencjał
77 proc. Chińskich konsumentów zgadza się, że kosmetyki z czystą etykietą są lepsze niż te masowe. 74 proc. badanych w wieku od 18 do 49 lat uważa, że marki kosmetyczne powinny wspierać środowisko naturalne i zrównoważony rozwój.
Dzięki postępowi technologicznemu marki kosmetyczne zapewniają konsumentom zróżnicowane i dostosowane do potrzeb produkty i usługi, od online po offline.
58 proc. respondentów twierdzi, że „chętnie podzielę się moim osobistym danymi biometrycznymi z markami kosmetycznymi”, a 42 proc. respondentów wyraziło zainteresowanie produktami do pielęgnacji skóry i włosów, które oferują spersonalizowane preparaty.
Chiński rynek produktów do pielęgnacji skóry będzie nadal, stale rosnąć z powodu dużego popytu na kosmetyki ze strony chińskich konsumentów. Marki krajowe będą się rozwijać, ale napotkają też wyzwania związane z koniecznością poprawy wizerunek ich marki. Różne formaty sprzedaży detalicznej oraz zmiana nawyków konsumenckich będą zachęcać marki do większej elastyczności.