StoryEditor
Rynek i trendy
16.01.2017 00:00

R. Juszkiewicz, prezes POHiD: Na rynku doszło do wyraźnego podziału – polski kapitał kontra koncerny

Redakcja magazynu „Wiadomości Kosmetyczne” i portalu wiadomoscikosmetyczne.pl zapytała menadżerów z sektora kosmetycznego o wyzwania stojące przed branżą w 2017 r. Sytuację komentuje Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji

Rok 2016 był bardzo trudny dla branży handlowej z uwagi na widmo podatku handlowego, którego wysokość blisko trzykrotnie przewyższała rentowność branży. Doszło do wyraźnego podziału – polski kapitał kontra koncerny, które w naszym kraju prowadzą największe sieci handlowe. Jednym z głównych priorytetów POHiD był apel do polskiego rządu, aby odrzucić pomysł wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej, i ostrzeżenia, że podatek progresywny będzie zakwestionowany przez Komisję Europejską. I tak też się stało.

Rok 2017 jest rokiem niepewności i nieprzewidywalności prawa. Projekt ograniczenia handlu w niedziele przygotowany przez NSZZ „Solidarność” budzi wiele kontrowersji. Polacy lubią robić zakupy w niedzielę. Zakaz ten dotknie nie tylko klientów sklepów, ale również korzystających z usług dostępnych na terenie centrów handlowych. Podczas gdy w krajach europejskich następuje odwrót od ograniczenia handlu w niedzielę (występuje tylko w 3 krajach: Austrii, Niemczech i Norwegii), wydłuża się godziny otwarcia sklepów lub całkowicie znosi się zakaz handlu, Polska ze swoimi pomysłami idzie pod prąd! Planowane ograniczenie będzie mieć negatywne konsekwencje dla polskiej gospodarki i rynku pracy poprzez redukcje zatrudnienia, a szacowane straty dla budżetu państwa z tytułu PIT i CIT wyniosą 1,8 mld zł rocznie.

Według nas w 2017 r. będzie postępował dalszy proces konsolidacji handlu, dyskonty będą umacniały swoją pozycję. Na popularności zyskują sklepy convenience i sklepy osiedlowe z uwagi na to, że znajdują się blisko miejsc, w których mieszkają konsumenci. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się wielkopowierzchniowe obiekty handlowe, które optymalizują swoje powierzchnie i szukają nowych pomysłów na zachowanie atrakcyjności oraz utrzymanie klientów. Wielokanałowość i rozwój nowych technologii to wyzwania 2017 r.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
04.04.2025 15:47
Czy Hailey Bieber sprzeda Rhode za miliard dolarów?
Hailey Bieber przypisuje się wypromowanie kilku trendów urodowych i modowych, m.in. „glazed donut skin”IG haileybieber

Modelka i influencerka Hailey Bieber prawdopodobnie rozważa sprzedaż swojej marki kosmetyków Rhode, która może być warta ponad 1 mld dolarów – informują media, powołując się na nieoficjalne informacje.

Żona gwiazdy pop, Justina Biebera, zwróciła się już podobno w tej sprawie do bankierów inwestycyjnych z JPMorgan Chase i Moelis, aby znaleźć nabywcę stworzonej przez siebie w 2022 roku marki kosmetycznej. Informacja ta jest nieoficjalna: JPMorgan i Moelis odmówiło komentarza, na prośby o potwierdzenie doniesień nie odpowiedziała marka Rhode

Gdyby doniesienia te potwierdziły się, Hailey dołączyłaby tym samym do listy innych celebrytów, którzy ostatnio próbowali zarobić na popularności swoich przedsięwzięć biznesowych, uruchomionych w ostatnich latach.

Jak przypominają media, w 2021 roku aktorka Jessica Alba przeprowadziła udaną pierwszą ofertę publiczną swojego przedsięwzięcia z kategorii dóbr konsumpcyjnych The Honest Company. Odnosząca ogromne sukcesy sprzedażowe i szacowana na ponad 2 mld dolarów marka kosmetyczna Rare Beauty, za którą stoi piosenkarka i aktorka Selena Gomez, również szuka nabywcy.

Hailey Bieber jest córką aktora Stephena Baldwina, od kilku lat odnosi sukcesy jako influencerka w mediach społecznościowych – na Instagramie zgromadziła blisko 55 mln obserwujących. Bieber przypisuje się wypromowanie kilku trendów urodowych i modowych, m.in. „glazed donut skin”.

Marka Rhode (nazwa pochodzi od drugiego imienia Hailey), która została nazwana na cześć drugiego imienia Biebera, generuje roczny przychód w wysokości blisko 200 mln dolarów. Marka Rhode (mająca siedzibę w Los Angeles) specjalizuje się w kosmetykach do pielęgnacji twarzy oraz produktach do makijażu.

Czytaj też: Marki kosmetyczne celebrytów, które przyciągały uwagę w 2024 roku

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
04.04.2025 10:29
Koreańska marka obniżyła ceny swoich kosmetyków w Wielkiej Brytanii. Czym to tłumaczy?
Firma Erborian powstała w 2007 rokuInstagram Erborian

Erborian, koreańska marka z kosmetykami pielęgnacyjnymi, zdecydowała się na obniżenie cen, obejmujące cały asortyment produktów. Co istotne, obniżenie cen nie wiąże się z żadnymi zmianami w składach produktów ani z opakowaniami.

Marka, po zweryfikowaniu swojej struktury cenowej produktów do pielęgnacji skóry, postanowiła poprzez obniżenie cen zwiększyć dostępność produktów dla klientów. W Wielkiej Brytanii przedział cenowy kosmetyków marki Erborian to obecnie od 4 do 44 funtów (wcześniej był to zakres 6,50-62 funtów)

Firma zdecydowała się na obniżenie cen pomimo wzrostu kosztów firmy o ok. 0,6 proc. w stosunku po poprzedniego roku. Oznacza to oczywiście wpływ tej korekty na marże firmy. Mimo to Erborian podkreśla, że ​​obniżka cen była „słuszną decyzją”, która sprawi, że więcej klientów będzie mogło nabywać jej produkty i cieszyć się niższymi cenami.

– Zmiana cen Erborian była spowodowana opiniami konsumentów. Uznając te spostrzeżenia i rosnące koszty życia w Wielkiej Brytanii, podjęliśmy decyzję o dostosowaniu się do rynku i zapewnieniu, że nasze produkty pozostaną dostępne dla naszej społeczności – skomentowała dla portalu TheIndustry.beauty Debroah Goldweis, dyrektor generalna Erborian w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Jak podkreślają również przedstawiciele marki Erborain, obniżenie cen nie wiąże się z żadnymi zmianami w składach produktów ani z opakowaniami. 

Firma Erborian ("Zioła Orientu") powstała w 2007 roku, będąc połączeniem koreańskiej wiedzy w zakresie pielęgnacji skóry z francuskim luksusem, tworząc innowacyjne formuły wzbogacone tradycyjnymi koreańskimi ziołami. Laboratorium firmy mieści się w Seulu. Jej najlepiej sprzedające się produkty obejmują krem ​​CC i krem ​​BB, które nadal są popularne w mediach społecznościowych wśród konsumentów, ponieważ trend K-beauty nadal wykazuje tendencję rosnącą m.in. w Wielkiej Brytanii).

Czytaj też: Koreańska ekspansja w branży kosmetycznej: rekordowy eksport i boom inwestycyjny

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
05. kwiecień 2025 04:07