Tatuaże z czasem tracą swój blask. Jeszcze mniej służy im słońce – wystawianie rysunku na ciele bez ochrony przeciwsłonecznej jest bardzo ryzykowne. Dlatego firmy kosmetyczne widzą tu potencjał do inwestycji – specjalne produkty o formule odpowiedniej do skóry z rysunkami. Są to nie tylko kosmetyki do pielęgnacji skóry, która musi się zagoić po zrobieniu tatuażu, ale i nawilżajaco-odżywcze oraz chroniące ją przed promieniowaniem słonecznym, które powoduje, że kolory rysunku blakną i wyglądają nieestetycznie a jego kontury się zacierają.
Dlatego istotne jest nawilżanie wytatuowanej skóry i chronienie jej przed słońcem specjalnymi preparatami. Francuska marka Biocyte wypuściła na rynek tego lata Tattoo derm 2, środek do pielęgnacji na bazie pochodzącego z Tahiti olejku tamanu. Taki kosmetyk nie tylko nawilża, ale i odżywia skórę masłami i olejami roślinnymi, które powodują, że rysunki na skórze nie tracą blasku. Firma ma też w ofercie Tattoo derm 1, produkt do stosowania bezpośrednio po wyjściu od tatuażysty, gdy skóra jest naruszona igłą i musi się zagoić. Produkty oparte ma aloesie i maśle karité regenerują ją. Ważny też jest silikon, który zmniejszy pęcherze powstałe po zrobieniu tatuażu.
Inne marki, które oferują specjalne produkty dla wielbicieli tatuażu, to Body Shop i jej balsam Amazonian saviour. Marka House 99 Davida Beckhama, byłej gwiazdy futbolu z 40 tatuażami, też wykorzystała ten trend. Jego kosmetyki do tatuaży z linii Bold statement zawierają nawet filtr SPF30.
Tatuaże zyskują na popularności – obecnie prawie jeden Francuz na pięciu ma taką ozdobę ciała – aż 7 mln Francuzów jest wytatuowanych. Nieco mniej jest zwolenników tatuaży w Polsce – według badań z 2017 roku, 8 procent Polaków ma tatuaż, ale ta liczba wzrasta. Na rysunek tuszem na skórze w Polsce prawie dwukrotnie częściej decydują się mężczyźni (10 proc.) niż kobiety (6 proc.).
Polacy najczęściej robią sobie tatuaże w wieku 25-34 lata (16 proc.). Kolejne 12 proc. to osoby w wieku 35-44 lata, następnie młodzi od 18 do 24 lat (9 proc.). W pozostałych grupach wiekowych ok. 2 proc. osób jest wytatuowanych.