StoryEditor
Rynek i trendy
21.08.2019 00:00

Próchnica nadal dużym problemem wśród polskich dzieci

W Polsce nie udało się zmniejszyć zapadalności na próchnicę zębów u dzieci pomimo zaleceń WHO - wynika z raportu marki Oral-B i Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej przygotowanego w ramach akcji "Zęby na 6!" Poza tym częstość występowania ubytków rośnie wraz z wiekiem dziecka.    

Dane są alarmujące. Mimo że większość polskich rodziców (87 proc.) dobrze lub bardzo dobrze ocenia poziom swojej wiedzy na temat higieny jamy ustnej, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej podaje, że pomimo zaleceń WHO na poszczególne lata, które mają obniżyć występowanie próchnicy u dzieci 6-letnich, zapadalność na nią jest nadal bardzo wysoka. 

Do tego wyniki ogólnopolskiego Monitoringu Stanu Zdrowia Jamy Ustnej i Jego Uwarunkowań realizowanego od 1997 roku wskazują, że w Polsce próchnica ma tendencję wzrostową wraz z wiekiem dzieci - od 41,1 proc. u dzieci w wieku 3 lat (2017 rok) do 76,8 proc. w grupie dzieci 5-letnich (2016 rok), 81,6 proc. w grupie 6-latków (2018 rok) 89,4 proc. wśród 7-latków (2016 rok) aż do 93,2 proc. u młodzieży 18-letniej (2017 rok).

Za główne przyczyny próchnicy zębów dzieci i młodzieży eksperci uznają antyzdrowotne zachowania dotyczące  jamy ustnej, takie jak zaniedbania higieniczne - nieprawidłowe szczotkowanie, niewystarczająca częstotliwość oczyszczania zębów i niestosowanie nici dentystycznej oraz nieprawidłowy sposób odżywiania. Na zły stan zdrowia zębów ogromny wpływa ma też zbyt późne odbywanie pierwszej wizyty u dentysty - zwykle między 2. a 4. rokiem życia. Jedynie 4,6 proc. dzieci ma za sobą wizytę stomatologiczną w zalecanym przez ekspertów wieku.

- Niemal 60 proc. rodziców ma problem z namówieniem dziecka do mycia zębów. Rodzice zdają się mieć niewielki repertuar zachęt, wśród których wymieniają wspólne mycie, wybór szczoteczki, czy po prostu zwykłe przypomnienie - komentuje Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy.

 - Dla starszych dzieci najlepszą motywacją stają się wizualne konsekwencje niemycia zębów lub wizyta u dentysty. Raczej nie wspomina się o nauce mycia zębów w atmosferze zabawy, bajek czy wspólnych rytuałów. Gdzie podziały się naklejki, chmurki, piosenki czy chociażby w przypadku starszego dziecka aplikacja na telefon? Z pomocą przychodzą najbardziej nowoczesne szczoteczki, które absorbują uwagę dziecka i motywują do dłuższego mycia - dodaje.

Gdy namawianie, przypominanie i zachęcanie do codziennej higieny zębów nie skutkuje, warto sięgnąć po inne, skuteczniejsze metody wprowadzania zdrowych nawyków. Jednak najważniejsze są podstawy. Po pierwsze dopasować wielkość główki szczoteczki do buzi dziecka, koniecznie z miękkim włosiem delikatnym dla dziąseł dziecka. Ponieważ małe dzieci nie mają jeszcze rozwiniętych umiejętności manualnych, już od 3.roku zaleca się używanie szczoteczki elektrycznej, która lepiej usuwa płytkę bakteryjną.

- Szczoteczki elektryczne są dla dzieci całkowicie bezpieczne. Pozwalają wprowadzić dobre nawyki higieny jamy ustnej nie tylko przez zabawę i rozrywkę, ale również dzięki zaawansowanym narzędziom, takim jak funkcja kontroli nacisku - mówi lekarz dentysta, dr Beata Golan, dyrektor ds. naukowych Instytutu Blend-a-med Oral-B.

Liczy się też ilość pasty, dla dzieci w wieku 3-5 lat maksymalnie wielkości ziarnka groszku ", bez obaw z fluorem, bo zdaniem ekspertów trend antyfluorowy jest przesadzony a prawidłowa higiena zębów fluoru wymaga.

Czas szczotkowanie, dwie minuty to prawdziwe wyzwanie i dla najmłodszych może się dłużyć w nieskończoność. Warto urozmaicić dziecku tę czynność np. wymyślaniem zabaw i konkursów na najdokładniejsze mycie oraz korzystanie ze specjalnych aplikacji np. Disney Magic Timer od Oral-B. Po szczotkowaniu dziecko otrzymuje  "naklejkę" w nagrodę, którą może umieścić w wirtualnym albumie. Według badań dzięki aplikacji 90 proc. dzieci zaczęło myć zęby dłużej.

Joanna Rokicka
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
20.12.2024 09:38
Blix: Blisko 46 proc. Polaków kupi prezenty pod choinkę hybrydowo — aż 61 proc. kupi pod choinkę kosmetyki.
Shutterstock

W tym roku Polacy zmieniają swoje zwyczaje zakupowe na święta. Chociaż wciąż dominują zakupy hybrydowe, ich popularność maleje. Rośnie natomiast znaczenie tradycyjnych zakupów stacjonarnych, a jednocześnie Polacy coraz częściej wybierają praktyczne i wartościowe prezenty.

Według badania Grupy BLIX, najwięcej Polaków (45,8 proc.) planuje zakupy świąteczne zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych. Jednak metoda ta straciła 12 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku, podczas gdy zakupy w fizycznych placówkach zyskały na popularności, osiągając poziom 31,3 proc. (wzrost o 13,9 p.p. rdr.). Zakupy wyłącznie przez internet wybiera 17,8 proc. Polaków, co oznacza spadek o 3,2 p.p. w relacji rocznej. Eksperci zauważają, że wzrost znaczenia tradycyjnych zakupów może wynikać z potrzeby obejrzenia produktów przed zakupem oraz ograniczonego zaufania do terminowości dostaw w okresie świątecznym.

Kto, ile i za ile?

Najczęściej Polacy kupują prezenty dla 4–5 osób – tak deklaruje 28,2 proc. respondentów, co niemal dokładnie odpowiada wynikom z zeszłego roku (28,4 proc.). Największy odsetek ankietowanych planuje wydać na pojedynczy upominek 51–100 zł (40,5 proc.), co również jest zbliżone do wyników sprzed roku (42,9 proc.). Zmiana zauważalna jest w przedziale 201–300 zł, który zyskał 2,9 p.p. i wynosi obecnie 10,2 proc. Wysokość wydatków odzwierciedla chęć łączenia jakości z rozsądnymi cenami.

Wśród najczęściej wybieranych prezentów dominują kosmetyki (61,6 proc.), choć ich popularność spadła o 7,9 p.p. rdr. Na kolejnych miejscach znajdują się zabawki (56,1 proc.) i słodycze (44,7 proc.). Zyskały natomiast kategorie takie jak odzież (wzrost o 2,9 p.p.) oraz elektronika (wzrost o 3,9 p.p.). Eksperci wskazują, że zmiany w preferencjach zakupowych wynikają z rosnących cen książek i większej dostępności treści cyfrowych, podczas gdy elektronika staje się coraz bardziej przystępna cenowo. Decyzje konsumentów odzwierciedlają rosnącą świadomość w planowaniu budżetu oraz dążenie do zrównoważonych i praktycznych wyborów.

Czytaj także: Ekspert podatkowy radzi: ostrożnie ze świątecznymi prezentami!

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
19.12.2024 11:44
Drogerie DM chcą sprzedawać OTC online, ale najpierw... w Czechach
Szefowie DM wyjaśniają, że apteka internetowa jest odpowiedzią na spodziewane zmiany na niemieckim rynku opieki zdrowotnej.    fot. DM mat. prasowe

Niemiecka sieć drogerii, która w Polsce rozwija się dopiero drugi rok, przygotowuje się do uruchomienia apteki internetowej z lekami bez recepty. Na początek OTC będą dostarczane klientom z Niemiec za pośrednictwem apteki internetowej DM w Czechach.

Sprzedaż wysyłkową leków bez recepty DM chce rozpocząć już w przyszłym roku za pośrednictwem własnej apteki internetowej. Zdaniem sieci sprzedaż wysyłkowa OTC to najszybciej rosnący sektor rynku. 

Kiedy start apteki z OTC?

Dokładna data startu projektu nie została przez DM potwierdzona. Szefowie DM wyjaśniają, że apteka internetowa jest odpowiedzią na spodziewane zmiany na niemieckim rynku opieki zdrowotnej. Czekając na nowe regulacje prawne tego sektora w Niemczech (spodziewane w nadchodzącym roku), firma spełniła tymczasem wymogi prawne, pozwalające na uruchomienie internetowej apteki w Czechach, gdzie DM również prowadzi swoje drogerie.

DM prowadzi obecnie rozmowy z producentami i dostawcami OTC, a także z firmami start-up’owymi, które pomogą “wnieść nowe pomysły i bodźce na rynek ochrony zdrowia.

Niemcy opóźnione cyfrowo, nadganiają inne kraje

Warto przypomnieć, że Niemcy pozostają na tle krajów europejskich w tyle, jeśli chodzi o cyfryzację w ochronie zdrowia. Przedsięwzięcie podobne do polskiego Internetowego Konta Pacjenta (działającego u nas od 2018 roku) Niemcy zaczęli wdrażać dopiero w połowie Niemcy bieżącego roku, a start systemu przewidziany jest na styczeń 2025.

Jak przyznał federalny minister zdrowia Karl Lauterbach, Niemcy czekały za długo z tymi zmianami. Dlatego przyszły rok będzie czasem rewolucyjnych zmian w niemieckim systemie opieki zdrowotnej, gdy zostaną uruchomione takie usługi jak wystawianie e-recept czy cyfrowa dokumentacja pacjenta. 

Jedna apteka mniej każdego dnia

Z danych statystycznych wynika, że każdego dnia w Niemczech zamykana jest co najmniej jedna apteka. W ciągu ostatniej dekady liczba aptek stacjonarnych spadła z ponad 20 tys. do niecałych 17,3 tys. Spada też gwałtownie liczba lekarzy pierwszego kontaktu. Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady ponad połowa (60 proc.) wszystkich lekarzy pierwszego kontaktu przejdzie na emeryturę – wskazują managerowie drogerii DM, tłumacząc wprowadzanie OTC do oferty sieci.

image
Zdaniem DM kwestie zdrowia to “megatrend”, który wywrze duże zmiany w strukturze rynku
fot. DM mat. prasowe

Rynek OTC i suplementów przechodzi do internetu - to megatrend

Jak podaje federalne Stowarzyszenie Przemysłu Farmaceutycznego, łączna sprzedaż leków dostępnych bez recepty i suplementów diety w 2023 roku wyniosła 11,2 mld. Z tego prawie jedna czwarta (2,54 mld euro) zostało sprzedane przez internet, a apteki stacjonarne coraz bardziej tracą udziały rynkowe w OTC na rzecz aptek internetowych.

Apteki wysyłkowe, mające najwyższą sprzedaż w Niemczech, to Doc Morris i Shop Apotheke (firmy z siedzibami w Holandii).

Już pod koniec 2023 roku szefowie DM podkreślali, że kwestie zdrowia to “megatrend”, który prędzej czy później wywrze duże zmiany w strukturze rynku.

Czytaj też: Sieć DM otworzy tuż przed Świętami 50. drogerię w Polsce

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. grudzień 2024 17:03