Polki czują się coraz piękniejsze. W badaniu Global Beauty Index przeprowadzonym na zlecenie marki Philips w 2018 r. ponad połowa ankietowanych kobiet z Polski określiła się jako atrakcyjne (56 proc.), co oznacza wyraźny wzrost w stosunku do 43 proc. w 2015 r., 41 proc. w 2016 r. i 40 proc. w 2017 r. Równocześnie zadeklarowały, że źródłem piękna jest nie tylko wygląd zewnętrzny, ale i zdrowie oraz szacunek do samej siebie.
Za tymi ogólnymi deklaracjami idą konkretne oczekiwania w stosunku do kosmetyków. Niemal 80 proc. kobiet wybiera produkty kosmetyczne, które zagwarantują im zdrowy i dobry wygląd, a ponad 60 proc. woli, by ich skóra wyglądała zdrowiej niż młodziej. Równocześnie Polki zaniepokojone są tym, jak zgubny wpływ na kondycję włosów i skóry (przebarwienia, wypryski, zmarszczki) ma zanieczyszczone środowisko. W związku z tym niemal 50 proc. interesuje się wykorzystaniem w pielęgnacji skóry probiotyków, które chronią przed patogenami i alergenami oraz wzmacniają układ immunologiczny skóry, wspomagają jej regenerację i łagodzą podrażnienia.
Abstrahując od ceny, najważniejsza przy zakupie produktów kosmetycznych jest skuteczność (77 proc. wskazań) oraz łatwość stosowania (61 proc.). Za mniej istotne respondentki uznały natomiast certyfikaty ekologiczne i wegańskie (21 proc.) oraz ekologiczne i zdatne do recyklingu opakowania (19 proc.). Równocześnie ponad 60 proc. kobiet deklaruje, że ważnym czynnikiem w odniesieniu do definicji piękna jest dokonywanie etycznych wyborów dotyczących produktów i marek. To dlatego konsumentki zapytane o cechę produktu kosmetycznego, która sprawiłaby, że rozważyłyby jego kupno, wskazały na filozofię marki zgodną z ich poglądami (32 proc.) oraz to, że został on opracowany przez kobiety dla kobiet (28 proc.).
Najczęściej wskazywaną cechą (54 proc.) było jednak dopasowanie produktu do wszystkich typów/odcieni skóry, a najrzadziej (8 proc.) – jego polecanie przez osobę obserwowaną na Instagramie.
Abstrahując od ceny, co jest najważniejsze przy zakupie produktów kosmetycznych?
Skuteczność (np. widoczne rezultaty) – 77 proc.
Łatwość stosowania – 61 proc.
Wielofunkcyjność – 30 proc.
Zaawansowane składniki i formuły – 27 proc.
Wygodne opakowanie lub dostępność różnych pojemności np. wersji podróżnych – 24 proc.
Certyfikaty ekologiczne i wegańskie – 21 proc.
Ekologiczne lub zdatne do recyklingu opakowanie – 19 proc.
Właściwości odnowy biologicznej, np. filozofia „slow beauty” – 6 proc.*
*Globalnie – wzięto pod uwagę ankiety zebrane od 12 tys. kobiet z całego świata – ta odpowiedź uzyskała 25 proc. wskazań