StoryEditor
Rynek i trendy
22.08.2024 14:44

Polaris Market Research: Do 2032 r. globalny rynek kosmetyków halal urośnie do ok. 113 miliardów dolarów

Kosmetyki halal to produkt, który odpowiada potrzebom rosnącej grupy konsumentów i konsumentek. / Canva

Rynek kosmetyków halal, którego wartość wynosiła 40,51 miliarda dolarów w 2023 roku, ma osiągnąć 113,05 miliarda dolarów do 2032 roku. Przewidywany wzrost CAGR wynosi 12,1 proc. w latach 2024-2032. Dynamiczny rozwój rynku jest napędzany rosnącym zapotrzebowaniem na produkty spełniające wymogi prawa islamskiego oraz zwiększoną świadomością konsumentów na temat etycznych i cruelty-free produktów.

Kosmetyki halal to produkty wytwarzane zgodnie z zasadami prawa islamskiego, które zabrania stosowania składników pochodzenia zwierzęcego oraz alkoholu. W produkcji, pakowaniu i dystrybucji tych produktów nie mogą być używane tłuszcze, krew ani tkanki zwierzęce. Firmy kosmetyczne chcące oferować produkty halal muszą przejść szczegółowy proces certyfikacji, który obejmuje ocenę całego łańcucha dostaw, od pozyskiwania surowców po finalną dystrybucję. Mimo ograniczonej dostępności certyfikowanych kosmetyków halal, wzrastające zainteresowanie tymi produktami wśród kobiet muzułmańskich skłania coraz więcej firm do wprowadzania na rynek takich rozwiązań.

Jak wynika z raportu Polaris Market Research, globalny rynek kosmetyków halal w 2023 roku osiągnął wartość 40,51 miliarda dolarów. Prognozy wskazują, że do 2024 roku wartość ta wzrośnie do 45,33 miliarda dolarów, aby ostatecznie osiągnąć 113,05 miliarda dolarów do 2032 roku. Wzrost rynku o 12,1 proc. rocznie wynika z kilku kluczowych czynników, takich jak rosnąca świadomość konsumentów na temat produktów halal, wzrost dochodów klasy średniej oraz zwiększone zapotrzebowanie na produkty cruelty-free i ekologiczne.

Azja i region Pacyfiku odnotowały w 2023 roku znaczący wzrost na rynku kosmetyków halal. Wpływ na to miała rozbudowa infrastruktury przemysłu kosmetycznego, duża populacja muzułmańska oraz rosnąca świadomość konsumentów na temat produktów zgodnych z zasadami islamu. Z kolei w Ameryce Północnej, gdzie rynek ten również zyskuje na znaczeniu, konsumenci coraz częściej poszukują produktów spełniających zarówno ich etyczne, jak i religijne preferencje. Tamtejsze surowe regulacje i standardy ochrony konsumenta sprzyjają rozwojowi tego segmentu.

Rosnące dochody grupy docelowej oraz zwiększone zainteresowanie produktami etycznymi i ekologicznymi sprawiają, że rynek kosmetyków halal dynamicznie się rozwija. Jednocześnie, brak jednolitych standardów certyfikacji halal może stanowić barierę dla dalszego wzrostu. Mimo to, globalne marki kosmetyczne coraz częściej wprowadzają specjalne linie produktów halal, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na certyfikowane produkty. To zjawisko napędza rozwój rynku, ale jednocześnie rodzi wyzwania związane z zachowaniem spójności i wiarygodności certyfikacji.

Czytaj także: GlobalData: zwrot w etykietowaniu kosmetyków dla wyznawców islamu — zamiast etykiet halal etykiety haram?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
23.08.2024 16:41
Coraz więcej mężczyzn używa kosmetyków do pielęgnacji twarzy

Firma badawcza Mintel donosi, że coraz więcej mężczyzn w USA stosuje kosmetyki pielęgnacyjne do twarzy. Jest to wzrost o 68 proc. w porównaniu z 2022 rokiem.

Ponad połowa mężczyzn (52 proc.) w USA stosuje obecnie produkty pielęgnacyjne do twarzy. Liczba użytkowników takich produktów wzrosła o 68 proc. w porównaniu z 2022 rokiem (31 proc.).

Pielęgnacyjne kosmetyki do twarzy są szczególnie popularne wśród mężczyzn z pokolenia Z (w wieku 18–27 lat w 2024 r.). Sięga po nie z których 68 proc. mężczyzn z tego pokolenia. W 2022 r. odsetek ten wynosił 42 proc.

Pokazuje to markom, że powinny się skupić na tych coraz bardziej zaangażowanych grupach demograficznych – podpowiadają analitycy Mintela.

Nie tylko więcej mężczyzn stosuje produkty do pielęgnacji skóry, ale także inwestuje w kosmetyki wyższej klasy. Ponad dwie piąte (42 proc.) mężczyzn w wieku 18-34 lat kupuje nawilżające produkty do twarzy klasy premium zamiast marek masowych.

33 proc. mężczyzn z pokolenia Z, którzy używają produktów do pielęgnacji twarzy w domu, przeszło na produkty bardziej premium.

Ponadto ponad jedna trzecia (35 proc.) mężczyzn w wieku 18-34 lat kupuje balsamy do rąk i ciała klasy premium, w porównaniu do zaledwie jednej piątej (21 proc.) wszystkich konsumentów płci męskiej, którzy kupują takie produkty.

Z danych Mintela wynika, że mężczyźni zwracają uwagę na składy kosmetyków. Prawie połowa (46 proc.) mężczyzn w wieku 18-34 lat twierdzi, że czyste składniki są kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu przez nich decyzji zakupowych.  60 proc. tych, którzy już wcześniej kupowali produkty kosmetyczne do pielęgnacji osobistej z tzw. czystymi etykietami, twierdzi, że zaprzestali używania produktu w ciągu ostatniego roku z powodu obaw o bezpieczeństwo stosowania użytych w nim składników.

Carson Kitzmiller, starszy analityk ds. urody i pielęgnacji osobistej w Mintel, powiedział:

W ciągu ostatnich dwóch lat zaobserwowaliśmy znaczny wzrost stosowania produktów do pielęgnacji twarzy wśród mężczyzn, zwłaszcza młodszych. Nasze badania pokazują, że rośnie rynek produktów do pielęgnacji skóry dla mężczyzn, ponieważ młodsi mężczyźni są skłonni inwestować w produkty wyższej klasy, zwłaszcza te, które w swoich przekazach i reklamach promują czyste składniki. Aby skutecznie zaangażować tę grupę docelową, marki muszą skupić się tym aspekcie, podkreślając swoje zaangażowanie w używanie bezpiecznych, nietoksycznych składników. Dzięki temu marki mogą budować zaufanie konsumentów, budować lojalność wobec marki i zachęcać mężczyzn do korzystania z produktów z kategorii Beauty Personal Care.

Czytaj także: Rynek kosmetyków dla mężczyzn: e-commerce i zmiana norm społecznych będą źródłem wzrostu

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
22.08.2024 16:43
Rewolucja w kosmetykach dla dzieci? Z konserwantów branża przechodzi na składniki antybakteryjne
Kosmetyki dla dzieci to rosnąca, ale i ewoluująca kategoria produktowa.Shutterstock

Nowe badania opublikowane w Scientific Reporting wskazują na zmieniające się podejście w przemyśle kosmetycznym, szczególnie w produktach przeznaczonych dla niemowląt i osób o wrażliwej skórze. Tradycyjne konserwanty, które od lat chroniły kosmetyki przed skażeniem mikrobiologicznym, ustępują miejsca wielofunkcyjnym składnikom o właściwościach antybakteryjnych. Naukowcy ostrzegają jednak, że mimo rosnącego zainteresowania naturalnymi alternatywami, wciąż konieczne jest monitorowanie ich długoterminowego wpływu na zdrowie skóry.

W badaniu podkreślono, że tradycyjne konserwanty są jednymi z najczęściej występujących alergenów kontaktowych w kosmetykach dla dzieci. Powodem zmiany podejścia w przemyśle kosmetycznym jest potrzeba zmniejszenia przypadków alergicznego kontaktowego zapalenia skóry (ACD) oraz innych podrażnień skóry, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa produktów. Delikatna skóra niemowląt, charakteryzująca się cieńszą warstwą rogową i mniejszymi korneocytami, jest bardziej podatna na wchłanianie alergenów, co zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnień.

Badacze przeanalizowali kosmetyki dostępne na rynku chińskim, identyfikując siedem tradycyjnych konserwantów oraz jedenaście alternatywnych składników o właściwościach antybakteryjnych. Chociaż istnieje trend ku stosowaniu bardziej naturalnych i bezpiecznych konserwantów, takich jak parabeny i sztuczne konserwanty wciąż dominują w produktach dla dzieci. Na przykład fenoksyetanol, ze względu na swoje bezpieczeństwo i skuteczność, pozostaje jednym z najczęściej używanych konserwantów.

Co dalej z formulacjami?

Ciekawym odkryciem jest brak niektórych kontrowersyjnych konserwantów, takich jak formaldehyd czy izotiazolinony, w testowanych produktach. Mimo tego wciąż wykryto parabeny, pomimo ich kontrowersyjnego statusu. Naukowcy zauważają, że tradycyjne konserwanty, ze względu na swoją strukturę chemiczną, mogą powodować uczulenia. Dlatego przemysł kosmetyczny zaczyna zastępować wysokie stężenia pojedynczych konserwantów ich kombinacjami w niższych dawkach, co pozwala na zachowanie skuteczności przy mniejszym ryzyku podrażnień.

Pomimo obiecujących wyników dotyczących wielofunkcyjnych składników antybakteryjnych, badacze podkreślają, że ich skuteczność zależy od wielu czynników, takich jak pH, warunki przechowywania oraz interakcje z innymi substancjami. Nawet substancje uważane za bezpieczne, jak fenoksyetanol czy kwasy organiczne, muszą być stosowane w odpowiednich stężeniach, aby uniknąć negatywnych reakcji skórnych. W związku z tym kosmetyki, mimo dążenia do naturalnych rozwiązań, nadal wymagają ścisłego nadzoru i badań nad ich długoterminowym wpływem na zdrowie użytkowników.

Czytaj także: GfK: Rynek produktów FMCG na licencji rośnie w siłę — Psi Patrol w czołówce

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
24. sierpień 2024 11:38