
W ubiegłym roku mężczyźni dożywali średnio 73,9 lat, a kobiety 81,6 lat. To o 0,3 roku dłużej niż w 2015 r. Według analityków GUS życie wydłuża się dzięki rozwojowi nowych technologii medycznych i diagnostycznych oraz dbaniu o zdrowie.
Polacy mniej palą, stali się także bardziej aktywni. Wiele osób regularnie uprawia sport. Zmieniamy także dietę – lepiej, zdrowiej się odżywiamy częściej spożywając warzywa i owoce. W efekcie przeciętna długość życia mężczyzn wzrosła w porównaniu z 1990 r. o ponad 7 lat, kobiet – o ponad 6 lat. Kobiety żyją średnio o 8 lat dłużej niż mężczyźni. W Polsce, podobnie jak w innych krajach, umiera więcej mężczyzn niż kobiet, co jest związane z trybem życia.
Najdłużej żyją mieszkańcy wschodnich województw, gdzie jest mniejsze zanieczyszczenie środowiska i mniej dużych aglomeracji. Najkrócej mieszkańcy z woj. łódzkiego i śląskiego. Na tle innych krajów Unii Europejskiej, w statystykach dotyczących długości życia, wypadamy słabo. Mężczyźni w Polsce żyją o blisko 7 lat krócej niż Hiszpanie, Włosi czy Szwedzi, kobiety o około 4 lata krócej od Hiszpanek, Francuzek czy Włoszek.