Co czwarty badany jest zdania, że wyższe ceny wynikają z reguł rynku, a wzrost był naturalny. Natomiast co piąty twierdzi, że to efekt polityki cenowej dostawców, a nie sklepów.
Agencja Skilltelligence sprawdziła również, co myślą konsumenci o pomyśle wprowadzenia regulowanych przez rząd cen maksymalnych dla produktów. Okazuje się, że za takim rozwiązaniem opowiada się aż 58 proc. Polaków, przy czym 33 proc. z tej grupy przy zastrzeżeniu, że regulacje odnosiłyby się wyłącznie do produktów podstawowych. Jednocześnie 29 proc. ankietowanych jest przeciwna tego typu ingerencjom w rynek. 13 proc. nie ma w tej sprawie zdania.
Z badania przeprowadzonego przez Skilltelligence dowiadujemy się również, że w czasie największych ograniczeń handlu Polakom najbardziej brakowało sklepów odzieżowych (68 proc wskazań). Na kolejnych miejscach znalazły się sklepy ze sprzętem RTV (30 proc.), sklepy sportowe (28 proc.) i markety budowlane (21 proc.). Respondenci wskazywali też na sklepy komputerowe (19 proc.), oferujące AGD (16 proc.) i ogrodnicze (15 proc.). Konsumentom brakowało również dostępu do sklepów motoryzacyjnych (11 proc.) oraz meblowych (10 proc.).
Prawie dwie trzecie konsumentów przyznaje, że w czasie pandemii częstotliwość ich wizyt w sklepach stacjonarnych wyraźnie się zmniejszyła, a 27 proc., że zmniejszyła się, ale tylko trochę. 61 proc. respondentów ocenia, że w tym okresie wartość ich zakupów spadła – w tej grupie 24 proc. ankietowanych zauważa mocny spadek, zaś 37 proc. jedynie lekką zmianę. Jednocześnie 12 proc. Polaków lekko zwiększyła wartość swoich zakupów. Mocny wzrost wartości zakupów odnotowało tylko 6 proc. badanych. Co piąty badany twierdzi, że wartość jego zakupów nie uległa zmianie.
Badanie zostało przeprowadzone 6 maja 2020 r. metodą CAWI przez firmę Skilltelligence na grupie 600 respondentów na terenie całej Polski