Na zachowania zakupowe Polaków oddziałują obecnie najsilniej dwa czynniki: sytuacja finansowa gospodarstw domowych oraz technologia. 1/3 Polaków zaobserwowała spadek dochodów, a obniżenie wynagrodzenia dotknęło więcej kobiet niż mężczyzn.
Polacy obawiają się wizji nadchodzącego kryzysu oraz dalszego wzrostu cen, co przekłada się na zwiększenie poziomu oszczędności – 25 proc. konsumentów deklaruje, że oszczędza więcej niż przed pandemią – wynika z raportu PwC „Nowy obraz polskiego konsumenta. Postawy i zachowania konsumentów w obliczu pandemii koronawirusa”.
Wielu Polaków obawia się, że budżety ich gospodarstw domowych będą coraz bardziej obciążone, 41 proc. uważa, że ich wydatki wzrosną, a 20 proc. szacuje, że spadną. Największy wzrost wydatków nastąpił w kategorii artykułów zdrowotnych, pielęgnacyjnych, spożywczych oraz elektroniki użytkowej.
Częstotliwość zakupów zmniejszyła się we wszystkich kategoriach z wyjątkiem kategorii spożywczej. 1/3 Polaków zwiększyła częstotliwość zakupów online. Klienci zwracają uwagę na dostępność produktów, szeroki asortyment oraz wygodę zakupów. Jednak niemal dla wszystkich w wyborach zakupowych istotne są ceny produktów i usług, przy czym aż dla 43 proc. badanych przez pandemię COVID-19 ten czynnik stał się istotniejszy niż wcześniej.
– Polscy konsumenci od lat byli jednymi z najbardziej wrażliwych cenowo konsumentów w Europie. Sytuacja pandemiczna oraz związana z nią niepewność dochodów dodatkowo nasila to zjawisko – komentuje Maciej Kroenke, partner w PwC, lider zespołu Revenue Management w CEE. – Wraz z nałożonymi ograniczeniami, zanikiem misji impulsowych znaczna część zakupów przyjęła charakter planowany. W efekcie obserwujemy stały wzrost koszyka zakupowego w sklepach o szczególnie atrakcyjnym postrzeganiu cenowym, które jednocześnie znajdują się w pobliżu miejsca zamieszkania. Istotny powrót do zjawiska smart shopper dodatkowo sprzyja produktom marki własnej, które na przestrzeni lat zdobywały sobie sympatię konsumentów. W wybranych przypadkach cierpi również średnia i wyższa półka cenowa wraz z migracją do tańszych alternatyw – dodaje.
– Kluczowym zadaniem dla sieci będzie więc stała praca nad poprawą wizerunku cenowego, który jak pokazuje praktyka, nie zawsze musi być związany z rzeczywistym postrzeganiem. Na znaczeniu nabiorą praktyki związane
z komunikowanymi akcjami promocyjnymi, komunikacją wewnątrzsklepową oraz personalizowaną – podsumowuje.