StoryEditor
Rynek i trendy
17.12.2024 13:19

Polacy coraz bardziej świadomi zakupowo – cena wciąż króluje, ale liczy się też doświadczenie [RAPORT OC&C Retail Proposition Index 2024]

Raport OC&C Retail Proposition Index 2024 pokazuje, że Polacy podejmują coraz bardziej przemyślane decyzje zakupowe. Najniższe ceny nadal dominują jako kluczowe kryterium wyboru, ale na znaczeniu zyskują również jakość obsługi, doświadczenia zakupowe i nowoczesne technologie.

Z najnowszego raportu OC&C Retail Proposition Index 2024 wynika, że kryterium najniższej ceny pozostaje najważniejsze dla polskich konsumentów. Aż 62 proc. ankietowanych przyznało, że cena ma kluczowy wpływ na ich wybory. Platformy takie jak Temu, AliExpress czy Shein, specjalizujące się w tanich ofertach, odnotowały dynamiczny wzrost popularności. W tym kontekście znane marki detaliczne, jak Lidl czy Biedronka, straciły swoje dominujące pozycje.

image
OC&C Retail Proposition Index 2024
Pierwszą trójkę najlepiej ocenianych detalistów w Polsce otwierają Allegro, Nike oraz Adidas. Ich obecność na szczycie rankingu pozostaje stabilna od trzech lat. Wzrost zanotowały również Ikea (awans z 6. na 5. miejsce), Hebe (z 8. na 6.) oraz polska marka odzieżowa 4F (z 9. na 7. miejsce). Nowością w zestawieniu jest Zooplus, który zdobył uznanie dzięki intuicyjnemu procesowi zakupowemu i obsłudze klienta.

Oprócz ceny rośnie znaczenie jakości i przyjemności zakupów. Raport pokazuje, że konsumenci, szczególnie z pokolenia Z, coraz częściej oczekują personalizacji i atrakcyjnych doświadczeń zakupowych. Żabka to przykład polskiego detalisty, który z sukcesem wprowadza innowacyjne rozwiązania technologiczne. Z aplikacji Żappka korzysta już 7 milionów użytkowników, ceniących programy lojalnościowe i interaktywne gry.

image
OC&C Retail Proposition Index 2024
Zaskakującym wynikiem tegorocznego raportu jest spadek Lidla z pierwszej dziesiątki, co wydarzyło się po raz pierwszy od 2015 roku. Choć sieci dyskontowe pozostają istotnym elementem rynku, konkurencja z tanimi platformami internetowymi staje się coraz większym wyzwaniem. Konsumenci w 2024 roku oczekują nie tylko niskich cen, ale też wygody, jakości i przyjemności z zakupów.

Raport OC&C Retail Proposition Index 2024 objął ponad 2,5 tysiąca polskich konsumentów oraz 62 detalistów. Wyniki jednoznacznie wskazują, że przyszłość handlu detalicznego będzie należeć do tych marek, które połączą atrakcyjne ceny z jakością i innowacjami. Detaliści muszą odpowiedzieć na oczekiwania młodszych pokoleń, stawiających na indywidualizm, ekologię i personalizację, jednocześnie nie tracąc lojalności starszych klientów.

image
OC&C Retail Proposition Index 2024
W rankingu wśród detalistów oferujących produkcji z kategorii zdrowie i uroda oraz chemia gospodarcza znaleźli się Allegro, Rossman, Hebe, Smyk, Empik, Temu, Sinsay, Drogerie Natura, Zalando, Douglas, Sephora, Lidl, Vinted, Kik, Flying Tiger Copenhagen, Primark, Aliexpress, Shein, Action i Pepco.

Czytaj także:

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
19.12.2024 11:44
Drogerie DM chcą sprzedawać OTC online, ale najpierw... w Czechach
Szefowie DM wyjaśniają, że apteka internetowa jest odpowiedzią na spodziewane zmiany na niemieckim rynku opieki zdrowotnej.    fot. DM mat. prasowe

Niemiecka sieć drogerii, która w Polsce rozwija się dopiero drugi rok, przygotowuje się do uruchomienia apteki internetowej z lekami bez recepty. Na początek OTC będą dostarczane klientom z Niemiec za pośrednictwem apteki internetowej DM w Czechach.

Sprzedaż wysyłkową leków bez recepty DM chce rozpocząć już w przyszłym roku za pośrednictwem własnej apteki internetowej. Zdaniem sieci sprzedaż wysyłkowa OTC to najszybciej rosnący sektor rynku. 

Kiedy start apteki z OTC?

Dokładna data startu projektu nie została przez DM potwierdzona. Szefowie DM wyjaśniają, że apteka internetowa jest odpowiedzią na spodziewane zmiany na niemieckim rynku opieki zdrowotnej. Czekając na nowe regulacje prawne tego sektora w Niemczech (spodziewane w nadchodzącym roku), firma spełniła tymczasem wymogi prawne, pozwalające na uruchomienie internetowej apteki w Czechach, gdzie DM również prowadzi swoje drogerie.

DM prowadzi obecnie rozmowy z producentami i dostawcami OTC, a także z firmami start-up’owymi, które pomogą “wnieść nowe pomysły i bodźce na rynek ochrony zdrowia.

Niemcy opóźnione cyfrowo, nadganiają inne kraje

Warto przypomnieć, że Niemcy pozostają na tle krajów europejskich w tyle, jeśli chodzi o cyfryzację w ochronie zdrowia. Przedsięwzięcie podobne do polskiego Internetowego Konta Pacjenta (działającego u nas od 2018 roku) Niemcy zaczęli wdrażać dopiero w połowie Niemcy bieżącego roku, a start systemu przewidziany jest na styczeń 2025.

Jak przyznał federalny minister zdrowia Karl Lauterbach, Niemcy czekały za długo z tymi zmianami. Dlatego przyszły rok będzie czasem rewolucyjnych zmian w niemieckim systemie opieki zdrowotnej, gdy zostaną uruchomione takie usługi jak wystawianie e-recept czy cyfrowa dokumentacja pacjenta. 

Jedna apteka mniej każdego dnia

Z danych statystycznych wynika, że każdego dnia w Niemczech zamykana jest co najmniej jedna apteka. W ciągu ostatniej dekady liczba aptek stacjonarnych spadła z ponad 20 tys. do niecałych 17,3 tys. Spada też gwałtownie liczba lekarzy pierwszego kontaktu. Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady ponad połowa (60 proc.) wszystkich lekarzy pierwszego kontaktu przejdzie na emeryturę – wskazują managerowie drogerii DM, tłumacząc wprowadzanie OTC do oferty sieci.

image
Zdaniem DM kwestie zdrowia to “megatrend”, który wywrze duże zmiany w strukturze rynku
fot. DM mat. prasowe

Rynek OTC i suplementów przechodzi do internetu - to megatrend

Jak podaje federalne Stowarzyszenie Przemysłu Farmaceutycznego, łączna sprzedaż leków dostępnych bez recepty i suplementów diety w 2023 roku wyniosła 11,2 mld. Z tego prawie jedna czwarta (2,54 mld euro) zostało sprzedane przez internet, a apteki stacjonarne coraz bardziej tracą udziały rynkowe w OTC na rzecz aptek internetowych.

Apteki wysyłkowe, mające najwyższą sprzedaż w Niemczech, to Doc Morris i Shop Apotheke (firmy z siedzibami w Holandii).

Już pod koniec 2023 roku szefowie DM podkreślali, że kwestie zdrowia to “megatrend”, który prędzej czy później wywrze duże zmiany w strukturze rynku.

Czytaj też: Sieć DM otworzy tuż przed Świętami 50. drogerię w Polsce

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
18.12.2024 17:25
Kenvue: Coraz więcej Europejczyków szuka porady u farmaceutów w kwestiach zdrowia skóry
envato elements

Rosnące trudności w dostępie do lekarzy sprawiają, że farmaceuci stają się pierwszym źródłem porady zdrowotnej dla wielu Europejczyków. Badanie zlecone przez Kenvue, przeprowadzone wśród 500 farmaceutów z Niemiec, Włoch, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, ujawnia skalę ich obciążenia oraz niedocenianie ich roli przez decydentów.

Wyniki pokazują, że aż 92 proc. farmaceutów udziela porad pacjentom, którzy nie mogą umówić wizyty u lekarza. Jednocześnie aż 41 proc. respondentów uważa, że ich obecne obciążenie pracą jest nie do utrzymania. Farmaceuci spędzają najwięcej czasu na rozmowach o przeziębieniach, bólu, zdrowiu układu pokarmowego i alergiach, jednak zdrowie skóry również znajduje się wysoko na liście priorytetów – aż 23 proc. farmaceutów deklaruje brak pewności w doradzaniu w tym obszarze. Robert Friedline, szef EMEA Self-Care R&D w Kenvue, podkreśla: „Farmaceuci coraz częściej pełnią rolę doradców w kwestiach takich jak problemy skórne czy wypadanie włosów, a ich znaczenie jako zaufanych ekspertów wzrośnie w nadchodzących latach”.

Mimo że 77 proc. farmaceutów czuje się docenianych przez pacjentów, jedynie 24 proc. uważa, że ich wkład w system opieki zdrowotnej jest odpowiednio doceniany przez władze. To duży kontrast, zważywszy na to, że niemal połowa (49 proc.) konsumentów odwiedziła farmaceutę w ciągu ostatniego roku zamiast lekarza, głównie z powodu wygody i dostępności. Farmaceuci alarmują, że oczekiwania decydentów są często nierealistyczne, a ich rosnąca rola nie idzie w parze z adekwatnym wsparciem.

Aż 80 proc. farmaceutów zauważyło wzrost obciążenia pracą w ciągu ostatniego roku, co wpływa negatywnie na ich dobrostan (49 proc.), stabilność finansową (47 proc.) oraz zdolność do rekrutacji i utrzymania personelu (44 proc.). Friedline zaznacza, że rosnące zapotrzebowanie na samoleczenie i leki bez recepty prowadzi do zwiększenia presji na farmaceutów. „Musimy wspierać farmaceutów, dostarczając im odpowiednie narzędzia i uznanie, aby mogli efektywnie pełnić swoją rolę w systemie opieki zdrowotnej” – podkreśla.

Czytaj także: IQVIA: Wartość rynku aptek stacjonarnych w Polsce we wrześniu 2024 roku wyniosła 4,6 miliarda złotych

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
20. grudzień 2024 11:51