Z badania przeprowadzonego przez Fundację Think! we współpracy z Fundacją Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga we wrześniu br. wynika, że Polacy popadają w pesymizm, gdy mowa o ich osobistych finansach.
Polacy przeszacowują niemal dwukrotnie faktyczny poziom inflacji i uważają ją za wyłączny lub jeden z najbardziej istotnych powodów pogorszenia ich sytuacji finansowej.
70 proc. Polaków przyznaje, że kondycja finansowa ich gospodarstw domowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy się pogorszyła, a ponad 30 proc. określa tę zmianę jako znaczną.
– Wskutek kilkumiesięcznej ekspozycji na dużo wyższe ceny oraz obserwacji systematycznego spadku wysokości i wartości własnych oszczędności, gospodarstwa domowe reagują dziś na inflację znacznie silniej, niż pół roku wcześniej – komentuje autorka badania, dr Katarzyna Sekścińska, Wydział Psychologii Biznesu i Innowacji Społecznych, Uniwersytet Warszawski.
Wzrost cen i kosztów życia oraz topniejące oszczędności wpłynęły na zmianę zwyczajów konsumenckich. Co drugi respondent biorący udział w badaniu, planujący zakupy związane z kupnem, remontem lub wyposażeniem mieszkania, zrezygnował z tych planów. Polacy rezygnują też z kupowania samochodów, wyjazdów na wakacje i z korzystania z usług. Co trzecia badana osoba przyznaje, że musiała również rezygnować z planów związanych ze zdrowiem i edukacją.
Jednak generalnie inflacja w najmniejszym stopniu przyczyniła się do ograniczania wydatków na zdrowie i na żywność. .
– Poza kategorią zdrowie, inflacja w najmniejszym stopniu przyczyniła się do zmiany zwyczajów konsumenckich w zakresie zakupu żywności (nie kupowanie na zapas i wybieranie tańszych zamienników) oraz korzystania z mediów. Dziwi fakt, że te ostatnie ograniczyło tylko 20 proc. Polaków, podczas gdy ceny prądu, wody i gazu mają nadal rosnąć. Jednocześnie, niemal 80 proc. Polaków deklaruje, że zmiany ich zwyczajów konsumenckich będą długotrwałe. Miejmy nadzieję, że wynika to nie tylko z konieczności ograniczenia wydatków, ale również rosnącej świadomości konsumenckiej – dodaje Anna Bichta, prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy Think!
To, co może niepokoić, to że niemal 80 proc. Polaków deklaruje, iż zmiany ich zwyczajów konsumenckich będą trwałe.
Czytaj także: Katarzyna Żakowska, GfK: Aby uchronić domowe budżety przed inflacją, konsumenci starają się wydawać mniej