StoryEditor
Rynek i trendy
10.12.2018 00:00

Pokolenie Z woli polegać na opinii influencerów w sektorze beauty

Z ostatniego badania przeprowadzonego przez Toluna dla firmy Birchbox wynika, że magazyny papierowe i klasyczne reklamy nie są już wyrocznią dla młodych osób w zakupie kosmetyków. Strefę wpływu na młodych ludzi zdominowali blogerzy i inni internetowi influencerzy, których tutoriale wideo związane z produktami i nawykami beauty są dla nich najważniejsze.

Aż 73 % młodych Francuzek między 15. a 20. rokiem życia sprawdza przede wszystkim publikacje i opinie influencerów sektora beauty przy wyborze kosmetyków, podczas gdy w starszej grupie kobiet, między 36-45 r. życia robi tak tylko 29 % a wiedzę i rekomendacje kosmetyczne pozyskuje od rodziny i znajomych.

Pokolenie Z to najmłodsze pokolenie, dla których technologia to główne narzędzie do zdobywania wiedzy. To ludzie urodzeni po 2000 roku, dopiero wkraczający na rynek pracy. Nazywani są również „generacją multitasking” „cichym pokoleniem”, „generacją @”, „Generation V”, „Generation C”. 

Według amerykańskiego pisarza i dziennikarza, Bruce Horovitza, pokolenie Z zaczyna się w roku 1995. Kelley School of Business definiuje, że pokolenie Z obejmuje dzieci urodzone w latach 1997-2010. Dla nich cyfrowy świat istnieje od zawsze, to pokolenie dorasta w świecie nowoczesnych technologii i mało czasu spędza w „realnym” świecie.

Przedstawiciele Pokolenia Z mają zdaniem badaczy wspólne cechy. Są przedsiębiorczy, mają wielkie plany na przyszłość, stworzyli własną terminologię za sprawą nowych technologii, wiedzę czerpią z sieci, nastawieni są na szybkie wyszukiwanie informacji, nie znają świata bez technologii, dobrze znają zagrożenia związane z internetem, nie lubią pisać ręcznie, chętnie dzielą się informacjami przez media społecznościowe.

Nic dziwnego, że w pracy najlepiej odnajdą się na stanowiskach w branży IT, tworzeniu animacji komputerowych, projektowaniu gier i stron www. Ich pewność siebie, silna potrzeba zmieniania świata  sprawia, że często chcą otworzyć własną działalność.

Rynek sektora beauty nie jest nowy i stale ewoluuje, urozmaica i generuje nowe trendy. Konsumenci, zwłaszcza młodzi, nie chcą już agresywnych tradycyjnych reklam, tylko pragną zobaczyć jak dany produkt wygląda i działa na konkretnej osobie i jakich rezultatów mogą się spodziewać. Dlatego rola blogerów i innych influencerów beauty jest tu kluczowa. Bo oni, jako aktywni użytkownicy social media, tworzą swoją wiarygodność przy pomocy postów opisujących swoje doświadczenia na platformach społecznościowych i kolekcjonują fanów, którzy śledzą ich wpisy z przeglądami oferty kosmetyków czy tutorialami.

Po zdobyciu followersów, mogą wpływać na ich opinie za sprawą swojego "eksperckiego oka" i autentyczności. Jak określił ich fenomen „New York Times”: „Oni nie tylko robią tutorial makijażowy, ale opowiadają historie o sobie. Jeśli oglądasz ich codziennie, poznasz ich bardzo dobrze”.
 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
04.04.2025 10:29
Koreańska marka obniżyła ceny swoich kosmetyków w WIelkiej Brytanii. Czym to tłumaczy?
Firma Erborian powstała w 2007 rokuInstagram Erborian

Erborian, koreańska marka z kosmetykami pielęgnacyjnymi, zdecydowała się na obniżenie cen, obejmujące cały asortyment produktów. Co istotne, obniżenie cen nie wiąże się z żadnymi zmianami w składach produktów ani z opakowaniami.

Marka, po zweryfikowaniu swojej struktury cenowej produktów do pielęgnacji skóry, postanowiła poprzez obniżenie cen zwiększyć dostępność produktów dla klientów. W Wielkiej Brytanii przedział cenowy kosmetyków marki Erborian to obecnie od 4 do 44 funtów (wcześniej był to zakres 6,50-62 funtów)

Firma zdecydowała się na obniżenie cen pomimo wzrostu kosztów firmy o ok. 0,6 proc. w stosunku po poprzedniego roku. Oznacza to oczywiście wpływ tej korekty na marże firmy. Mimo to Erborian podkreśla, że ​​obniżka cen była „słuszną decyzją”, która sprawi, że więcej klientów będzie mogło nabywać jej produkty i cieszyć się niższymi cenami.

– Zmiana cen Erborian była spowodowana opiniami konsumentów. Uznając te spostrzeżenia i rosnące koszty życia w Wielkiej Brytanii, podjęliśmy decyzję o dostosowaniu się do rynku i zapewnieniu, że nasze produkty pozostaną dostępne dla naszej społeczności – skomentowała dla portalu TheIndustry.beauty Debroah Goldweis, dyrektor generalna Erborian w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Jak podkreślają również przedstawiciele marki Erborain, obniżenie cen nie wiąże się z żadnymi zmianami w składach produktów ani z opakowaniami. 

Firma Erborian ("Zioła Orientu") powstała w 2007 roku, będąc połączeniem koreańskiej wiedzy w zakresie pielęgnacji skóry z francuskim luksusem, tworząc innowacyjne formuły wzbogacone tradycyjnymi koreańskimi ziołami. Laboratorium firmy mieści się w Seulu. Jej najlepiej sprzedające się produkty obejmują krem ​​CC i krem ​​BB, które nadal są popularne w mediach społecznościowych wśród konsumentów, ponieważ trend K-beauty nadal wykazuje tendencję rosnącą m.in. w Wielkiej Brytanii).

Czytaj też: Koreańska ekspansja w branży kosmetycznej: rekordowy eksport i boom inwestycyjny

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
03.04.2025 14:38
Kenvue: Młodzi Brytyjczycy inwestują w drogie kosmetyki, ale zaniedbują podstawową higienę
Moose Photos

Nowe badanie przeprowadzone przez firmę Kenvue, właściciela marek takich jak Aveeno, Neutrogena czy Piz Buin, ujawnia interesujące, a miejscami sprzeczne dane na temat rutyn pielęgnacyjnych Brytyjczyków. W ogólnokrajowej ankiecie, zrealizowanej we współpracy z Censuswide na próbie 2000 osób w wieku 18+, aż 60 proc. respondentów przyznało, że nie stosuje spójnej rutyny pielęgnacyjnej skóry.

Co więcej, aż 34 proc. badanych spędza zaledwie pięć minut lub mniej na codziennej pielęgnacji twarzy, a przeciętny Brytyjczyk zasypia bez umycia twarzy dwa razy w tygodniu. Wyniki te wskazują na znaczne zaniedbania w zakresie podstawowej higieny, mimo że młodsze pokolenia coraz częściej sięgają po drogie kosmetyki.

Średnie miesięczne wydatki respondentów pokazują inną stronę tego zjawiska: około 27 funtów przeznaczanych jest na produkty do pielęgnacji skóry, 22 funty na pielęgnację włosów i 19 funtów na higienę jamy ustnej. Najczęściej wybieranymi produktami pielęgnacyjnymi były kremy i nawilżacze do twarzy (42 proc.), następnie sera do twarzy (18 proc.), toniki i peelingi (po 11 proc.) oraz maseczki (10 proc.).

Jedynie 15 proc. ankietowanych uznało krem z filtrem SPF za niezbędny element pielęgnacji, co – zdaniem Kenvue – pokazuje wyraźną lukę edukacyjną w zakresie profilaktyki raka skóry. Problem ten został także wskazany w badaniu przeprowadzonym przez sklep internetowy Face the Future. Jako trzy główne bariery ograniczające zaangażowanie w pielęgnację osobistą, uczestnicy badania wskazali: wysokie koszty produktów (30 proc.), brak motywacji lub energii (25 proc.) oraz napięty grafik pracy (23 proc.).

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
04. kwiecień 2025 14:45