Pokolenie Alfa nie zna świata bez internetu, smartfona, aplikacji mobilnych i mediów społecznościowych. To dzieci urodzone po 2010 roku, które są już wymagającymi konsumentami, szczególnie treści internetowych. Dlatego budzą coraz większe zainteresowanie socjologów i psychologów, ale też marketerów. Kluczowe są pytania, jak się z nimi komunikować, jak do nich dotrzeć, co przyciąga ich uwagę.
Zdaniem Doroty Peretiatkowicz, partnerki w firmie badawczej IRCenter, ogromny wpływ na postrzeganie świata przez tę generację ma postęp technologiczny i mobilne aplikacje.
– Pokolenie Alfa to są jeszcze dzieciaki w wieku od 3 do 13 lat, chodzą obecnie do szkoły czy do przedszkola i nie myślą o tym, co chciałyby robić w przyszłości. Są jednak dla nich pewne wzorce i pewni idole, którzy mogą być dla nich bardzo atrakcyjni, jeżeli chodzi o przyszły zawód. Jest to cała grupa tiktokerów i gamerów, których traktują wręcz jak rodzeństwo. Myślę, że to byłoby dla naszych dzieci takie płynne przejście z dzieciństwa do dorosłości, od bycia biernym obserwatorem do bycia aktywnym nadawaczem treści – mówi agencji Newseria Lifestyle Dorota Peretiatkowicz.
Widać również tendencję powrotu autorytetu rodziców. Pokolenie Alfa często się na nich wzoruje, czerpie z ich wiedzy i doświadczenia, a także prosi o pomoc i poradę.
Prawdopodobnie będzie to pokolenie najlepiej wykształcone i zaawansowane technologicznie oraz przedsiębiorczo (i najlepiej uposażone). Media społecznościowe są i nadal będą dla niego środowiskiem naturalnym. Zdaniem ekspertów atrakcyjny zawód dla przebodźcowanych dzieci milenialsów to taki, w którym się dużo dzieje. Trudno będzie im się odnaleźć w statycznych monotonnych czynnościach i siedzeniu za biurkiem. Wiedzę o technologiach i umiejętności będą wykorzystywać w dorosłym życiu, kiedy zaczną kształtować naszą rzeczywistość