Według najnowszego raportu zatytułowanego "INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH" opracowanego przez UCE RESEARCH i Uczelnię WSB Merito, we wrześniu bieżącego roku średnie ceny zakupów wzrosły o 10,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W badaniu uwzględniono 17 różnych kategorii produktów codziennego użytku, a także analizowano cenę blisko 73 tysięcy produktów w ponad 33 tysiącach sklepów należących do 61 różnych sieci handlowych. Warto również zaznaczyć, że według tej samej metodyki, w sierpniu odnotowano wzrost cen o 12,4 proc., a w lipcu — o 15,5 proc.
Spowolnienie tempa wzrostu cen w sklepach jest zgodne z prognozami ekonomisty Marcina Luzińskiego z Santander Bank Polska. Ekspert zakłada, że w październiku ten wzrost cen będzie już na jednocyfrowym poziomie. Następnie, tempo spadku dynamiki podwyżek może zwolnić, ale w przyszłym roku utrzyma się na wyższym poziomie. Kluczowym czynnikiem będzie również to, czy stawka VAT na żywność zostanie przywrócona do wcześniejszego poziomu w 2024 roku lub kiedy to nastąpi. Jednak w najbliższej przyszłości nie powinniśmy spodziewać się ponownego wzrostu cen w sklepach na taką skalę, jak miało to miejsce na przełomie 2022 i 2023 roku.
Na drugim miejscu listy najszybciej zwiększających swoje ceny kategorii produktowych znajduje się chemia gospodarcza, która wykazała średni wzrost cen na poziomie 25,1 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. W poprzednim miesiącu ta kategoria zajmowała pierwsze miejsce w zestawieniu. Z analizy danych wynika, że proszek do prania odnotował najwyższy wzrost cen, wynoszący 50,6 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. W ramach tej samej kategorii, ceny płynu do płukania tkanin wzrosły o 39,3 proc., mleczka do czyszczenia o 30 proc., a płynu do mycia naczyń o 28,9 proc.
– mówi dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito.
Czytaj także: Chemia gospodarcza znów podrożała