WHO wydała oficjalne ostrzeżenie dotyczące fałszowanych wersji semaglutydu, sprzedawanych pod nazwą handlową Ozempic. Jak wskazuje dr Yukiko Nakatani, wicedyrektorka WHO ds. leków i produktów leczniczych, podróbki te mogą zawierać niewłaściwą ilość substancji czynnej lub zupełnie jej nie mieć. W niektórych przypadkach zamiast semaglutydu w podróbkach znajduje się insulina, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowych osób. Spożycie insuliny bez odpowiednich wskazań może prowadzić do nieprzewidywalnych skutków zdrowotnych, takich jak gwałtowne spadki poziomu cukru we krwi.
Podróbki Ozempicu zostały już wykryte w krajach europejskich, takich jak Wielka Brytania i Irlandia Północna, a także w USA i Brazylii. Fałszywe produkty sprzedawane są w penach do iniekcji, które wyglądają identycznie jak te używane do podawania oryginalnego leku. Mechanizm działania semaglutydu polega na regulacji uczucia sytości w mózgu, co pomaga osobom otyłym kontrolować nadmierne jedzenie. Jednak ze względu na potencjalne działania niepożądane, takie jak nudności, leczenie powinno odbywać się wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza.
Według specjalistów, semaglutyd stosowany prawidłowo może pomóc schudnąć kilkanaście kilogramów w ciągu roku. Diabetolog prof. Leszek Czupryniak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z portalem Dla Handlu zwraca uwagę, że efektywność leku jest zróżnicowana. U niektórych pacjentów efekt odchudzania jest minimalny, a u innych mogą wystąpić znaczące rezultaty, w tym zmniejszenie apetytu na słodycze, tłuste potrawy czy alkohol. Jednakże, każdorazowe podjęcie terapii semaglutydem powinno być konsultowane z lekarzem, aby uniknąć potencjalnych powikłań zdrowotnych.
Czytaj także: Czy w aptekach zabraknie leku Ozempic? GIF reaguje na sfałszowane partie